كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روايت عمليات امام مهدي(عج) و شهادت فرمانده در سوسنگرد

پس از حمله شديدي كه بر مزدوران عراقي وارد آوردند تعداد زيادي اسير و مقدار زيادي غنائم جنگي گرفتند و در شهر سوسنگرد كانالي است كه با نقشه شهيد اسحاق عزيزي كنده شد كه از همان كانال حمله شديدي بر بعثيان داشتند.

26 اسفند 1393-13:10:22


روايت عمليات امام مهدي(عج) و شهادت فرمانده در سوسنگرد
26 اسفند 1393-13:10:22
منبع: خبر گزاري تسنيم
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: شهيد اسحاق عزيزي در يك كارخانه چرم سازي كار مي‌كرد و كارگري فعال و فهميده بود. او براي كارگران راعلاميه و نوارهاي امام خميني را مي‌برد و در گوشه و كنار با آن‌ها صحبت مي‌كرد و از امام مي‌گفت از تبعيد شدن امام به نجف و از چيزهايي كه در سال 42 ديده بود براي آن‌ها تعريف مي‌كرد او هميشه مي‌گفت در كارخانه دو نفر هستند كه خيلي خوب اسلام را درك مي‌كنند. وقتي از امام صحبت مي‌كنم آن‌ها اصرار مي‌كنند كه باز هم بگو. او نقش فعالي در كارخانه داشت، تا اينكه كم كم تظاهرات خياباني شروع شد ديگر عزيزي يك كارگر فعال نبود چون بيشتر اوقات در راهپيمايي‌ها شركت مي‌كرد و حتماً هم بايد شركت مي‌كرد و بالاخره كارها را رها كرد و شب و روز فعاليت مي‌كرد. بيشتر اوقات با دست و پاي خوني و غبارآلود به خانه بر مي‌گشت. حتي يك شب وقتي به خانه برگشت تمام لباس‌هايش خون آلود بود از او پرسيدم چه شده است گفت ديگر نبايد كسي در خانه بنشيند بايد به مبارزه بپردازيم، رژيم كثيف شاه دست به كشتار مردم بي گناه زده است و امروز تعداد زيادي از جنازه هاي برادران خود را من حمل مي‌كردم.

تا اينكه جمعه سياه فرا رسيد شهيد عزيزي مي‌گفت چرا من شهيد نشدم شايد سعادت نداشتم او مي‌گفت چرا پنج هزار نفر كشته شوند و ما هنوز زنده باشيم و حالا كه زنده‌ايم بايد مبارزه كنيم و هميشه به شهادت در راه خدا فكر مي‌كرد هر زماني كه خانه مي‌آمد درباره شهدا صحبت مي‌كرد. در روز ورود امام به تهران سرپرست انتظامات يك منطقه بود بعد از ورود امام او حتي ديگر شب‌ها به خانه نمي‌آمد تا اينكه يوم الله فرا رسيد و طاغوت در 22 بهمن در هم شكسته شد و ما نيز شاهد جانبازي عزيزي و عزيزي‌ها بوديم پس از پيروزي كميته و سپاه به فرمان امام شروع به كاركردند. شهيد عزيزي هم در كميته مسجد حسيني شروع به فعاليت نمود و در دستگيري ضد انقلاب و مزدوران طاغوت نقش مؤثري داشت بعد از مدتي به سپاه پاسداران پيوست و چون پاسدار فعالي بود در درگيري‌هاي كردستان وجودش بسيار مؤثر بود تا اينكه جنگ ميان كفر و اسلام در گرفت و عراق به ايران تجاوز نمود. شهيد عزيزي هم به جبهه اعزام شد، چندين بار از افراد محلي را بسيج نمود و به جبهه برد تا اينكه فرماندهي عمليات سوسنگرد را به عهده گرفت و از كساني با اين شهيد بوده‌اند بايد پرسيد كه چطور فرماندهي بوده است، پس از حمله شديدي كه بر مزدوران عراقي وارد آوردند تعداد زيادي اسير و مقدار زيادي غنائم جنگي گرفتند و در شهر سوسنگرد كانالي است كه با نقشه شهيد اسحاق عزيزي كنده شد كه از همان كانال حمله شديدي بر بعثيان نمودند پس از چندي جهاد در راه خدا در مورخه 8/1/60 در اثر تركش خمپاره به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

گلوله همچنان بدون وقفه صفيركشان از بالاي سرمان مي‌گذشتند و سكوت سنگين نيمه شب را درهم مي‌شكستند و هر چند دقيقه يكبار خمپاره مزدوران زوزه كشان بر در و ديوار نيمه مخروب شهر فرود مي‌ آمد و خانه‌ها را به آتش مي‌كشيد و ... روزها هم عده‌اي از برادران تا نزديك مزدوران بعيثي مي‌رفتند و به آن‌ها ضربه مي‌زدند و برمي‌گشتند و عده‌اي ديگر از برادران براي كندن كانال به طرف ديگر رودخانه مي‌‌رفتند. چند روز و شب همين منوال گذشت تا اين كه روز 24 اسفند 59 ( دو روز قبل از عمليات) فرا رسيد. در آن روز براي كندن سنگر بهداري و انبار مهمات به كانال اصيل رفتيم. حدود 10 نفر بوديم كه از سمت چپ جبهه بايستي خودمان را پشت سر عراقي‌ها مي‌‌رسانديم. برنامه را هماهنگ كرده و با احتياط شروع به پيشروي كرديم زير لب زمزمه مي‌ كرديم : خدايا بارالها تو خود حافظمان باش .

تمام نفرات عراقي ها را زير نظر گرفتيم و با اين كه درست در چند قدمي آن‌ها بوديم اًصلا متوجه ما نبودند و ما را نمي ديدند . به مصداق آيه صم بكم عمي فهم لا يرجعون مزدوران آنچنان در خواب غفلت بودند و هيچ چيز را نمي ديدند در همين حال بود كه به ياد خوابي كه برادر فرمانده عمليات ديده بود افتادم كه مي‌گفت : در خواب ديدم امام خميني اسلحه تيربار - ژ 3 اي به دست گرفته و به طرف عراقي‌ها مي‌دود. آنقدر به آنان نزديك شد كه همه تعجب كرديم به امام گفتم دراز بكشيد كفار بعثي شما را مي‌بينند اما همچنان آرام به طرف جلو گام برمي‌داشتند و مي‌گفتند اينان هيچ چيز را نمي فهمند نمي‌بينند و نمي شنوند و راستي آنچنان كر و كور بودند كه ما را در 19 متري پشت سرشان در يك كانال كه حتما مي‌ بايستي سينه خيز مي رفتيم نشسته و سنگر مي‌كنديم و نمي ديدند.

طرح عمليات

عمليات آن روز كه به عمليات حضرت امام مهدي ( عج ) نامگذاري شده بود از سه طرف بايستي انجام مي‌گرفت و در اين عمليات 150 نفر شركت داشتند كه 60 نفر عمليات اصلي را و بقيه پشت


روايت عمليات امام مهدي(عج) و شهادت فرمانده در سوسنگرد

26 اسفند 1393-13:10:22

منبع: خبر گزاري تسنيم

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره