كاربر ميهمان جمعه، 30 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 پاسداشت حماسه‌اي كه مرز و زبان نمي‌شناسد

هر ساله با فرا رسيدن تعطيلات نوروز، مردم كشورمان گزينه‌هاي مختلفي را براي سفر و بازديد از اماكن ديدني در نظر مي‌گيرند و چند سالي است كه مناطق عملياتي دفاع مقدس به يكي از مقاصد نوروزي شهروندان ايراني تبديل شده است.

24 فروردين 1394-08:04:48


پاسداشت حماسه‌اي كه مرز و زبان نمي‌شناسد
24 فروردين 1394-08:04:48
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: بازديد از مناطق جنگي كه هرساله در قالب اردوهاي راهيان نور برگزار مي‌شود در كنار حال و هواي معنوي اين مناطق كه رشادت‌هاي شهداي جنگ تحميلي را يادآوري مي‌كند، از لحاظ تاريخي و آشنايي مردم با وقايع جنگ تحميلي نيز حائز اهميت است. دفاع مقدس به عنوان بخشي از تاريخ معاصر كشورمان، حرف‌هاي ناگفته زيادي دارد و درك بخشي از اين حرف‌ها با حضور فيزيكي و تماشاي از نزديك مناطق جنگي حاصل مي‌شود.

امسال و با آغاز تعطيلات نوروزي نيز جمعيت زيادي به سوي مناطق جنگي كشور روان شدند كه بر اساس آمار ستاد اجرايي خدمات سفر استان خوزستان، در ايام نوروز آمار بازديد گردشگران در اين استان از مرز 9 ميليون بازديدكننده گذشته است كه اين رقم نشان از افزايش يك ميليوني مسافران نسبت به سال پيش دارد و نشان‌دهنده استقبال مردم از اردوهاي راهيان نور است. اين افزايش رقم و اين تعداد سفر نشان از بلوغ و توسعه كمي و كيفي اردوهاي راهيان نور دارد.

اما در حالي كه آوازه ايثار و حماسه‌آفريني رزمندگان كشور ما در هشت سال جنگ تحميلي فراتر از مرزها رفته و وجدان انسان‌هاي بيدار در سراسر جهان را مخاطب خود قرار مي‌دهد، در كنار سفر زائران داخلي، زائران خارجي هم حضوري چشمگير در سفرهاي اردوهاي راهيان نور دارند. طبق گفته سرهنگ نادر اديبي دبير ستاد مركزي راهيان نور از روزهاي آغازين حضور راهيان نور در مناطق عملياتي هشت سال دفاع مقدس در استان خوزستان و جنوب كشور زائراني از كاروان‌هاي آسيا و اروپا نيز حضور داشتند، تعدادي از دانشگاهيان اروپايي و كاروان‌هايي از كشورهاي آسيايي هم به صورت انفرادي و هم به صورت جمعي در مناطق عملياتي بودند و در برنامه‌هاي مختلف كاروان‌هاي راهيان نور شركت داشتند.

اين حضور و بازديد از مناطق جنگي در رسانه‌هاي خارجي هم بازتاب داشت. زهيدا ممبرادو بسون، عضو اسپانيايي كاروان بين‌المللي راهيان نور كه براي نخستين بار در اواخر اسفند ماه گذشته و به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مناطق عملياتي هشت سال دفاع مقدس حضور يافت، مشاهدات خود از اين سفر معنوي را با عنوان «ايران ياد شهداي خود در جنگ تحميلي را گرامي مي‌دارد» در روزنامه «ال‌موندو» از پرتيراژترين و پرمخاطب‌ترين روزنامه‌هاي اسپانيايي به چاپ رساند. او در بخشي از گزارشش مي‌نويسد: « از زمان پايان جنگ، ايران هر ساله در اين ايام چندين مراسم مذهبي‌ در شهرهاي مهم مرزي با عراق كه متحمل بيشترين حملات از سوي بغداد شدند، برگزار مي‌كند. هدف عراق از حملات به ايران به دست‌گيري حاكميت اروندرود و محاصره ايران در خشكي و زمين بود تا نتواند از طريق خليج فارس به صادرات نفت خود بپردازد. يكي‌ از اين شهرها كه از سوي ايرانيان مقدس قلمداد مي‌شود، شلمچه است كه در مرز با عراق قرار دارد و امروزه نماد از خودگذشتگي ميليون‌ها مرد جوان و نوجوان ايراني است كه داوطلبانه جان خود را فداي وطن كردند. . . تنها در سه ماه، بيش از 4 ميليون نفر از اين مناطق آسيب‌ديده در جنگ ديدن كرده‌ا‌ند.»

همچنين كساني كه به سفر نرفتند و در شهرهاي خود ماندني شدند، با بازديد از موزه‌هاي دفاع مقدس ارادت و علاقه‌مندي‌شان به تاريخ جنگ و رزمندگان را نشان دادند. بنا به آمار رسيده از باغ موزه تهران ميانگين بازديد از تالارهاي موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت در تعطيلات نوروزي نسبت به سال گذشته 45 درصد افزايش يافته است كه نشان از علاقه پايتخت‌نشينان به دفاع مقدس دارد.

حضور چشمگير و استقبال زائران داخلي و خارجي گواهي بر شنيده شدن صداي مظلوميت و حقانيت رزمندگان و شهيدان در سرتاسر جهان است كه هر وجدان بيدار و آگاهي را به سوي خود مي‌كشد. لمس خاك سرزميني كه همت و باكري و خرازي‌ها روزي بر آن گام ‌نهاده‌اند، آنقدر حرف براي گفتن دارد كه هر ساله مشتاقان و عاشقان زيادي را به سوي خود مي‌كشاند.


پاسداشت حماسه‌اي كه مرز و زبان نمي‌شناسد

24 فروردين 1394-08:04:48

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات كربلاي 10 درمنطقه ي عمومي ماووت عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره