كاربر ميهمان جمعه، 30 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مقابله شيميايي عراق عليه مردم

ارتش عراق در سال 66 روستاهاي شرق سليمانيه و اربيل را در روزهاي 26 و 27 و 31 فروردين با به كارگيري عوامل خردل، تابن و سارين هدف شديدترين تهاجم هوايي و توپخانه قرار داد، در اين حملات شيميايي بيش از 2000 نفر مصدوم و 700 نفر شهيد شدند و اكثر قربانيان كودكان، زنان و سالخوردگان بودند.

29 فروردين 1394-07:36:54


مقابله شيميايي عراق عليه مردم
29 فروردين 1394-07:36:54
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: سردار محمد باقر نيكخواه بهرامي كه در دوران دفاع مقدس به مدت چند سال مسئول تبليغات جبهه و جنگ «قرارگاه كربلا» و از سال 64 به بعد نيز فرمانده جنگ‌هاي نوين قرارگاه خاتم الانبيا (ص) بوده است با اشاره به ابتكار عمل ايران در سال 64 در جبهه‌هاي نبرد توضيح داد: جمهوري اسلامي ايران كه انتظار داشت پس از اجراي هر عمليات مبتكرانه‌ي نظامي كه به پيروزي مي‌انجامد، ابرقدرت‌هاي حامي صدام و شوراي امنيت سازمان ملل حداقل شرايط ايران را بپذيرند، بلافاصله با اين واقعيت تلخ روبه‌رو مي‌شد كه چنين انتظاري از نظام ظالمانه‌ي بين‌المللي بيهوده است. بنابراين، با ابتكار عملي جديدتر مي‌كوشيد ارتش عراق را به استيصال و اضمحلال كامل بكشاند و سرنوشت جنگ را در جبهه‌هاي نبرد رقم بزند.

يكي از آخرين ابتكارات ايران در اين زمينه، اجراي دو عمليات هم زمان براي اولين بار در طول جنگ، آن هم در جبهه شمال غرب بود يك پايه اصلي اين ابتكار جديد، فعال‌سازي معارضان كُرد عراقي، داخلي خاك عراق و در چارچوب «عمليات نامنظم» بود كه جبهه جديدي در برابر ارتش عراق مي‌گشود و در ضمن از اقدامات ايذايي گروه‌هاي مسلح ضد انقلاب مي‌كاست.

استراتژي عملياتي جديدي سپاه و «انتقال جبهه اصلي نبرد از جنوب به شمال‌غرب كشور» با اجراي دو عمليات هم زمان «كربلاي 10» و «فتح 5» به ترتيب در مناطق ماووت و شقلاوه (شمال استان سليمانيه عراق) در 25 فروردين 1366 آغاز شد. اين ابتكار عمل با مجموعه عمليات‌هاي بزرگ و كوچك نصر 4، نصر 7، نصر 8، بيت‌المقدس 2 و بيت‌المقدس 3 در غرب كشور( در منطقه عمومي ماووت) تداوم يافت و سرانجام به عمليات والفجر 10 و تصرف حلبچه منجر شد.

ابتكار عمل ايران در غرب كشور كه كام‌يابي‌هاي نظامي نسبتا گسترده‌اي نيز در پي داشت، با مجموعه تحولات و رويدادهاي مهم ديگري از جمله تغيير استراتژي آمريكا و متحدانش در جهت عبور از «سياست مديريت بحران» به «استراتژي پايان دادن در جنگ»، تصويب قطع‌نامه 598 شوراي امنيت، آغاز مرحله جديد جنگ شهرها و رو در رويي مستقيم آمريكا با ايران توأم شد كه با وجود افزايش واكنش جهاني در برابر حملات شيميايي عراق، كاربرد وحشيانه‌تر و گستاخانه‌تر عوامل شيميايي عليه مردم بي‌دفاع شهرها و روستاهاي ايران و عراق را در پي داشت.

در واقع، خستگي‌ناپذيري مردم ايران در اجرا و تداوم عمليات‌ها و موفقيت‌هاي نسبي اين عمليات‌ها در وارد كردن شكست‌هاي پي‌در‌پي به ارتش عراق كه زمينه‌هاي سقوط صدام را فراهم مي‌ساخت، ابرقدرت‌هاي جهاني و دولت‌هاي منطقه را به حمايت‌هاي گسترده‌تري از عراق واداشت.

حكومت عراق نيز در استيصال از مقابله با رزمندگان ايران در اين عمليات‌ها و البته براي انتقادجويي از آنان، به كاربرد هر چه گسترده‌تر و ددمنشانه‌تر جنگ‌افزارهاي شيميايي روي آورد.

مقابله شيميايي در عمليات‌هاي نظامي

قبل از عمليات فتح 5 (در 25 فروردين 1366) كه با مشاركت يگان‌هاي قرارگاه رمضان و رزمندگان كردستان عراق اجرا شد، حكومت عراق به منظور ايجاد رعب و وحشت در ميان كردهاي عراق و ممانعت از همكاري آنان با نيروهاي ايران، بيش از 24 روستاي واقع در منطقه شقلاوه اربيل در شمال استان سليمانيه را با 14 هواپيماي جنگنده بمب افكن در 15 و 16 فروردين 1366 (1 و 2 آوريل 1987) و همچنين 16 روستاي شرق سليمانيه و اربيل را در روزهاي 26 و 27 و 31 فروردين با به كارگيري عوامل خردل، تابن و سارين هدف شديدترين تهاجم هوايي و توپخانه قرار داد. در اين حملات شيميايي بيش از 2000 نفر مصدوم و 700 نفر شهيد شدند. اكثر قربانيان كودكان، زنان و سالخوردگان بودند.

حكومت صدام در روزهاي 23 و 24 فروردين 1366 در ادامه حملات شيميايي به منطقه كربلاي 8، شهرهاي خرمشهر و آبادان و روستاي مار (در 7 كيلومتري آبادان) و در 27 فروردين 1366 دو روستاي آلوت و كاندار را در منطقه بانه بمب‌باران كردند و عده ديگري از هم وطنان غيرنظامي را مصدوم و ده‌ها نفر را به شهادت رساندند.

با كمك يگان پدافند شيميايي قرارگاه رمضان و با توجه به آموزش قبلي نيروهاي كُرد شمال عراق، دامنه تلفات اين حملات شيميايي دشمن مهار گرديد و مصدومان به بيمارستان‌هاي استان‌هاي هم جوار كردستان عراق در ايران اعزام شدند.

از جمله روستاهاي بمب‌باران شده عبارتند از: باليان، توتمه، شيخ حسان، بناكوكان، غزلر، چوخماخ، بوگلو، سرگلو، هلوم، كاني برد، آلانه، بناوه، شارسلبه، كاراوه، تالاوه، هروتوكمند، سادكه، اشكوته، استيلك، بزو، زينه، دلامركاوا، مركه، خوش نوهاتي، تيراوه، دراش، مشيرايوسرو، ختو، والي سان، سنگر، سويره.

ارتش عراق علاوه بر حملات وحشيانه شيميايي به بيش از 40 روستاي كردنشين عراق، در 26 و 27 فروردين 1366


مقابله شيميايي عراق عليه مردم

29 فروردين 1394-07:36:54

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات كربلاي 10 درمنطقه ي عمومي ماووت عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره