كاربر ميهمان دوشنبه، 5 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خاطراتي از اسطوره موشكي ايران

تلاش‌هاي ما در پروژه‌هاي موشكي در سال‌هاي ۶۴، ۶۵ و ۶۶ نتيجه داد و فكر مي‌كنم اولين محصولي كه برداشت شد، در سال ۱۳۶۵ بود و سرانجام «مجتمع شهيد همت»‌ بود كه موشك‌هاي «شهاب» را ساخت و دنبال كرد و چند مجتمع ديگر راه افتاد كه از جمله آنها مي‌توان به «مجتمع شهيد باكري»‌اشاره كرد.

21 ارديبهشت 1394-11:25:57


خاطراتي از اسطوره موشكي ايران
21 ارديبهشت 1394-11:25:57
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس:

*بخوان و بزن

«تلاش‌هاي ما در پروژه‌هاي موشكي در سال‌هاي ۶۴، ۶۵ و ۶۶ نتيجه داد و فكر مي‌كنم اولين محصولي كه برداشت شد، در سال ۱۳۶۵ بود و سرانجام «مجتمع شهيد همت»‌ بود كه موشك‌هاي «شهاب» را ساخت و دنبال كرد و چند مجتمع ديگر راه افتاد كه از جمله آنها مي‌توان به «مجتمع شهيد باكري»‌اشاره كرد. يك جا سوخت جامد كار مي‌كردند و يك جا هم سوخت مايع، زير شاخه‌هاي اين‌ها شكل گرفته و امروز ديگر ايران در اين زمينه خودكفا شده است.

حاج حسن مقدم ضمن اينكه صنعت ساخت موشك را راه‌ انداخت، يگان موشكي را هم توسعه داد و تبديل به چندين تيپ موشكي كرد. در ابتدا فقط يك تيپ موشكي وجود داشت كه آن هم تيپ «۷ حديد» بود كه بعد از آن فرماندهي موشكي تبديل شد و تيپ‌هاي ديگري شكل گرفت كه فكر مي‌كنم از همان سال‌هاي ۶۵، ۶۴ بود.

در غرب كرمانشاه يك موضع آتش قرار داشت، چون آنجا نزديك‌ترين مكان به بغداد بود و چند شليك هم از همان جا انجام شد به همين علت دشمن همه تلاش خود را روي شناسايي سايت موشكي معطوف كرد و در اين راه از جاسوسان، منافقين و هواپيما استفاده مي‌كرد. اين در حالي بود كه ما همه نيروهاي خود را در آنجا متمركز كرده بوديم.

يك روز كه آنها عمليات داشتند، قرار بود ما روي مواضع آنها موشك بزنيم. براي پرتاب موشك چيزي حدود يك ساعت و نيم زمان لازم است و در اين مدت، دشمن وقت كافي داشت كه سايت را شناسايي كند و بزند. همه رفتند آنجا و آماده شده بودند. اما دو ساعت قبل از شليك، حسن آقا آمد و به آنها گفت: «جمع كنيد برويم، امروز از اينجا نمي‌زنيم» و رفته بودند يك جاي ديگر. دشمن يكي، دو ساعت بعد آمده بود و درست همان جاي قبلي را بمباران كرده بود. حسن تا اين اندازه باهوش بود. جالب‌تر اين كه نوبت بعدي كه مي‌خواستند شليك كنند، حسن گفت: «برويم از همان جاي قبلي بزنيم».

روي تمام موشك‌ها آيه شريفه « و ما رميت اذ رميت و لكن الله رمي» را مي‌نوشت و به اين موضوع اعتقاد قلبي داشت و اين هم تنها يك شعار نبود كه فقط يك ذكري نوشته باشند. وقتي هم كه توپخانه را راه انداخت. همين آيه را بالاي آرم توپخانه نوشتند.

همه موشك‌ها را با وضو و توسل شليك مي‌كرد. البته تخصص هم داشتند اما در نهايت مي‌گفتند خدايا، ما به عنوان وسيله عمل مي‌كنيم و تو هستي كه ما را به هدف مي‌رساني.

در توپخانه هم همين اتفاق افتاده بود. ديده‌بان مي‌گفت مثلا فلان جا را بزن، مي‌گفت بغلش مدرسه است ممكن است آنجا بخورد. اما حسن مي‌‌گفت: «ما رميت» رو مگه بلد نيستي؟ بخوان و بزن.»

*موشك در ازاي شفاعت

«وقتي موشك‌ها را همين حسن مقدم و معاونش آوردند، حسن پيش من(محسن رفيق‌دوست) آمد و گفت: «حاج محسن، يكي از اين موشك‌ها را به ما بدهيد تا باز كنيم و روي آن مهندسي معكوس انجام دهيم» به او گفتم: «مرد حسابي! اين موشك‌ها الان ارزشش خيلي زياد است. ما مي‌خواهيم با آن كلي عرض اندام كنيم.»

پنج يا شش موشك اول كه شليك شد، به ناگاه سرگرد سليمان (فرمانده نيروهاي اعزامي ليبي) گفت كه قذافي دستور داده ديگر موشكي شليك نشود. بعد از خودداري نيروهاي ليبي از پرتاب موشك، به دليل اصرار فراوان حسن مقدم براي مهندسي معكوس موشك، او را فراخواندم و به او گفتم: «اگر به تو موشك بدهيم، تو چه چيزي به من مي‌دهي؟» گفت: «من چيزي ندارم بدهم؛ اگر شهيد شدم، شفاعت تو را مي‌كنم» گفتم: «باشد، چيز خوبي است.» و يكي از موشك‌ها را به حسن آقا تحويل دادم.

فرماندهان جنگ هم دستور شليك هر چه سريع‌تر موشك‌ها را دادند، اما ليبيايي‌ها زير بار نمي‌رفتند، لذا با حسن مقدم و تيم مربوطه به باختران (كرمانشاه فعلي) رفتيم و در نقشه، «باشگاه افسران»‌رژيم بعث را پيدا كرديم. موشك‌ها را آوردند، گرا تنظيم و موشك آماده شليك شد.

بعد از دعا با خدا صحبت كرد و گفت:« خدايا، ما نمي‌خواهيم مردم عراق را بكشيم، ما مي‌خواهيم نظاميان را از بين ببريم كه هم ما و هم عراقي‌ها را مي‌كشند، خدايا، اين موشك را به باشگاه افسران ببر.» سپس كليد موشك را فشار دادم و موشك پرتاب شد.

بعد از پرتاب موشك نشستيم، راديو B.B.C را گرفتيم. اين راديو پس از چند دقيقه اعلام كرد كه يك موشك ايراني باشگاه افسران در بغداد را منهدم كرده و تعداد زيادي از افراد حاضر در آن كشته شده‌اند. همان لحظه پيشاني طهراني مقدم را بوسيدم و گفتم:«اين، نتيجه اخلاص و پاكي تو بود.»

بعد از اين شليك بود كه حسن با ديگر همكارانش در سپاه روي موشك كار كردند و به تدريج موشك‌هاي «اسكاد B »، «اسكاد C » و «شهاب» را ساختند.»

*موشك‌هاي ساخت شيعه

هميشه مي‌گفت: «كاري كه ما مي‌كنيم خيلي حساس است و اهميت دارد و اصلا صرف ايران نيست كه از اين كار اس


خاطراتي از اسطوره موشكي ايران

21 ارديبهشت 1394-11:25:57

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

خروج رسمي ايران از پيمان سنتو


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره