كاربر ميهمان پنجشنبه، 1 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ذوالفقار لشكر 17 بعثي‌ها را در فكه زمين‌گير كرده بود

«از شجاعت شهيد محمود جهان‌پناه همين بس كه براي به اسارت در نيامدن خلبان خودي كه مابين خط ما و دشمن سقوط كرده بود، با دست خالي به آن طرف خاكريز دويد و در حالي كه بعثي‌ها به طرفش شليك مي‌كردند، بي‌محابا به سمت‌شان يورش برد».

22 ارديبهشت 1394-08:15:22


ذوالفقار لشكر 17 بعثي‌ها را در فكه زمين‌گير كرده بود
22 ارديبهشت 1394-08:15:22
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: اين بخش از خاطره دكتر اسماعيل نادري از همرزمان شهيد جهان‌پناه، حكايت از شجاعت سرداري دارد كه غيرت و حميتش زبانزد تمامي همرزمانش بود. فرمانده گرداني كه در 20 ارديبهشت سال 65 در جريان دفع تك دشمن در عمليات فكه مورد اصابت گلوله مستقيم تانك دشمن قرار گرفت و بي‌سر به شهادت رسيد. براي آشنايي با اين سردار باصلابت گردان قمربني‌هاشم(ع) لشكر 17 علي‌بن‌ابيطالب(ع) به همت ستاد كنگره 6200 شهيد استان مركزي گفت‌و‌گويي با اسماعيل نادري و چند تن ديگر از همرزمانش انجام داده‌ايم كه تقديم حضورتان مي‌شود.

دكتر اسماعيل نادري همرزم شهيد

آشنايي‌تان با شهيد جهان‌پناه از كجا رقم خورد؟

سال 61 و در گردان علي‌بن‌ابيطالب(ع) لشكر 17، من مسئول دسته گروهاني بودم كه شهيد جهان‌پناه فرمانده‌اش بود. عمليات‌هاي والفجر 3 و 4 را در همين گردان همرزم ايشان بودم تا اينكه محمود براي مدتي از گردان و حتي جبهه‌ خارج شد و بعد كه برگشت، من فرمانده گردان علي‌بن‌ابيطالب(ع) شده بودم و ايشان هم معاون من شد.

علت خروج شهيد از گردان چه بود؟

محمود دو برادر داشت كه يكي از آنها در عمليات رمضان مفقود شده بود. به همين خاطر در خانواده‌شان قرار گذاشته بودند كه او و برادر ديگرش، احمد، به نوبت به جبهه بروند. يعني وقتي كه محمود در منطقه بود، احمد پشت جبهه باشد و بالعكس. البته از سال 64 به بعد ديگر هر دو برادر با هم در جبهه حضور مي‌يافتند. علت رفتن محمود هم به اين دليل بود كه احمد در جبهه حضور يافته بود. در نبود ايشان عمليات‌هاي خيبر و بدر را در همين گردان علي‌بن‌ابيطالب(ع) بودم. براي عمليات والفجر 8 شهيد جهان‌پناه دوباره برگشت و همانطور كه عرض كردم، معاون گردان شدند. اما چون حد و اندازه‌هاي ايشان بيشتر از معاوني بود، بعد از عمليات قرار شد گردان قمربني‌هاشم(ع) به فرماندهي ايشان تشكيل شود. در همين سمت هم محمود به شهادت رسيد.

شما هم به عنوان نيرو و هم به عنوان مسئول ايشان بوديد. در هر دو حالت اگر بخواهيد خلقيات رزمندگي شهيد را ارزيابي كنيد، چه تعريفي به دست مي‌آيد؟

به عنوان يك رزمنده، غيرت و شجاعت شهيد جهان‌پناه، بارزترين صفتي بود كه به چشم مي‌آمد. ايشان با وجود آنكه از نظر جثه و توانايي‌هاي جسمي، خيلي قوي نبود، جاذبه و مديريت بالايي داشت و سايرين را به خودش جذب مي‌كرد. صلابت فرماندهي ايشان زبانزد نيروها بود. حتي در زماني كه به شهادت رسيد، توانسته بود با گردان تحت امرش، نيروهاي دشمن را كه 20‌كيلومتر در دشت عباس پيشروي كرده بودند، عقب براند و پيروزي بزرگي كسب كند.

ماجراي فتح در دشت عباس چه بود؟

بعد از عمليات والفجر8 كه من زخمي شده بودم و براي طي دوران نقاهت به پشت جبهه رفته بودم، عراق استراتژي دفاع متحرك را در پيش گرفته بود. حملاتي را در طول مرزها انجام مي‌داد كه حتي باعث سقوط مهران هم شد. در منطقه دشت عباس، بعثي‌ها با عقب راندن دو تيپ ارتشي، 20 كيلومتر تا نزديكي سه راه قهوه‌خانه آمده بودند. در همين زمان گردان قمربني‌هاشم(ع) به فرماندهي شهيد جهان‌پناه كاري كارستان انجام داده و توانسته بودند دشمن را شكست داده و تا مرز عقب برانند.

گويا شهادت جهان‌پناه در همين عمليات رخ داد. چطور از شهادت ايشان مطلع شديد؟

وقتي كه شهيد جهان‌پناه و نيروهايش به اين پيروزي بزرگ رسيدند، ايشان همان شب با من تماس گرفت و خواست كه به منطقه بروم و از نزديك شاهد منطقه عملياتي باشم. با اينكه مجروحيتم كاملاً خوب نشده بود، قبول كردم و راه افتادم. وقتي كه به آنجا رسيدم، ديدم واقعاً كار شاقي انجام داده‌اند. در واقع ذوالفقار لشكر 17 تنها با يك گردان، بعثي‌ها را در منطقه عملياتي زمين‌گير كرده بود. در خط سنگرهاي مستحكمي وجود داشت كه قبل از بچه‌هاي ما، برادران ارتشي آنها را ايجاد كرده بودند. وقتي كه گردان قمربني‌هاشم(ع) توانسته بود دشمن را عقب براند، عراقي‌ها پاتك‌هاي سنگيني مي‌زدند تا بتوانند خط را دوباره پس بگيرند. اما بچه‌ها مقاومت مي‌كردند و شهيد هم زياد داده بودند. بنابراين قرار شد كه يك گردان از بچه‌هاي لشكر27 حضرت رسول(ص) خط را از نيروهاي گردان شهيد جهان‌پناه تحويل بگيرد. صبح كه شد محمود براي توجيه فرمانده و معاون گردان جايگزين به انتهاي خط رفته بود. من همانجا در كنار سنگرها نشسته و منتظر آمدنش بودم. محل ديدار اين سه عزيز در كانال انتهاي خط بود كه در همانجا دشمن پاتك ديگري مي‌زند و با شليك گلوله مستقيم تانك، سر هر سه نفر قطع مي‌شود و سه سردار بي‌سر در كنار هم به شهادت مي‌رسند.

چه خاطره‌اي از شهيد جهان‌پناه در ذهنتان ماندگار شده است؟

به خاطر صلابت و شجاعت محمود، هرجا كه كار گره مي‌خورد و شرايط سختي پيش مي‌آم


ذوالفقار لشكر 17 بعثي‌ها را در فكه زمين‌گير كرده بود

22 ارديبهشت 1394-08:15:22

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح المبين (غرب رودخانه ي كرخه، غرب دزفول وشوش و منطقه ي عمومي غرب رودخانه ي كرخه)


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره