كاربر ميهمان دوشنبه، 5 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 پايگاه‌هاي مهم آمريكايي كه در تيررس ايران هستند

8 پايگاه مهم آمريكايي كه در تيررس ايران هستند و در صورت تجاورز كشور آمريكا به منافع ايران در امان نخواهند بود.

10 خرداد 1394-15:12:37


پايگاه‌هاي مهم آمريكايي كه در تيررس ايران هستند
10 خرداد 1394-15:12:37
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير منابع

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: آمريكا در دوران پس از جنگ سرد ، به خصوص پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 ، تلاش كرده است به عنوان قدرتي مسلط در صحنه بين الملل ايفاي نقش كند . هم اكنون اين كشور در تلاش است با بهره گيري از قدرت نظامي ،هژموني خود را در سراسر جهان بگستراند ، در دسامبر 2011، آمريكا يك مليون و 565هزار پرسنل فعال مشغول خدمت داشت كه يك مليون و 217 هزار نفر در آمريكا و 351 هزار نفر در خارج از اين كشور مستقر بودند ، از اين تعداد نيروهاي مستقر در خارج 102 هزار نفر در افغانستان و 15 هزار نفر در كويت حضور داشتند .آمريكا در راستاي به اصطلاح تامين صلح منطقه اي 80 هزار نيرو را در اروپا مستقر كرده است كه بيشتر آنها در آلمان ، ايتاليا و انگليس حضور دارند . همچنين در آسيا 89 هزار نيروي آمريكايي حضور دارند كه از اين رقم 35 هزار نفر در ژاپن ، 37 هزار نفر در كره جنوبي و 14 هزار نفر در دريا مشغول خدمت اند . در خليج فارس حدود 40 هزار نيرو حضور دارند كه 7500 نفر در قطر ، 5000 نفر در بحرين و حدود 3000 نفر در امارات متحده عربي و شمار كمتري در عربستان و عمان حضور دارند ، در مجموع حدود 235 هزار نفر سرباز در ماموريتهاي نظامي زمان صلح در خارج از آمريكا و 175 هزار نفر در اروپا ، آسيا و خليج فارس حضور دارند . اين ماموريتهاي منطقه اي صلح حدود 11 درصد پرسنل فعال مشغول خدمت آمريكا را تشكيل مي دهد . اهداف حضور نظامي آمريكا در اين مناطق راهبردي شكل دهي به تحولات سياسي به شيوه هاي زير است : مقابله با حمله احتمالي به متحدان اين كشور ، اطمينان خاطر دادن به بازيگران اصلي منطقه اي به خصوص متحدان اين كشور ، محافظت اين مناطق از نفوذ هاي بي ثبات كننده و افزايش مديريت و همكاري منطقه اي .

اقدامات مداخله جويانه روساي جمهور آمريكا در خاورميانه پس از جنگ سرد نيز در همين راستا قابل تحليل است . حمله نظامي آمريكا به افغانستان در سال 2001 و عراق در سال 2003 كه به بهانه مبارزه با تروريسم در دوران رياست جمهوري جرج بوش صورت گرفت ، اوج راهبرد نظامي آمريكا در خاورميانه را به تصوير كشيد ، از آن زمان تا كنون آمريكا هرساله بر ميزان حضور نظامي و راهبردي خود در خاورميانه افزوده است . استقرار پايگاههاي نظامي در منطقه و گسترش روز افزون اين پايگاهها كه به خصوص از سوي كشورهاي عربي حوزه خليج فارس در اختيار آمريكا قرار مي گيرد ، ضمن تنگ تر كردن دايره امنيت در منطقه ، امنيت كشورهاي خاورميانه را با خطر جدي مواجه كرده است .استقرار پايگاههاي نظامي آمريكا در اغلب كشورهاي حوزه خليج فارس و برخي كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز نشان مي دهد كه اين كشور با گسترش راهبرد تهديد امنيت و نظامي گري درصدد تبديل شدن به اهرمي منطقه اي براي اعمال فشار بر كشورهاي منطقه است . هم اكنون آمريكا پايگاههاي نظامي هوايي و دريايي مجهزي در كشورهايي چون قطر ، بحرين ، كويت ، امارات متحده عربي ، عراق ، عربستان سعودي ، عمان ، تركيه ، افغانستان و پاكستان ايجاد كرده است . در ادامه به برخي از اين پايگاهها اشاره ميكنيم .

1.ناوگان پنجم آمريكا در بحرين :

شكل گيري ناوگان پنجم ، بعد از پايان جنگ خليج فارس و شكست صدام ، بحرين موقعيت استراتژيكي يافت و در دوره رياست جمهوري بيل كلينتون در سال 1995 اسكله اصلي نيروي دريايي بحرين با تغيير كاربري گسترده و هجوم مهندسان آمريكايي به سرعت تجهيز شد و ناوگان پنجم دريايي آمريكا در غرب منامه پايتخت بحرين افتتاح شد .

اسكله ناوگان پيجم : اين اسكله در بخش غربي شهر منامه پايتخت بحرين قرار دارد و به طور معمول پذيراي 2 الي 4 ناوشكن در آن واحد است و حدود 10 ناوچه نيز در آن پهلو ميگيرند ، تعدادي شناور تندرو هم در آن حضور دارند و در كنار آن هم يك فرودگاه نظامي براي فرود هليكوپتر و هواپيماهاي نيروي دريايي آمريكا وجود دارد . ناوشكن هاي موجود در آن از نظر ظاهري به ناوشكن جماران ايران شباهت نسبي دارند ، ولي سامانه هاي موشكي – پدافندي و جنگ آنها پيشرفته تر است . بيشترناوها به گشتزني در محدود آب هاي بين المللي خليج فارس و غير سرزميني ايران مي پردازند و بقيه به صورت رزرو در اسكله مي مانند .

وظيفه ناوگان پنجم :اين ناوگان وظيفه حراست از منافع آمريكا در خليج فارس –درياي عمان – درياي سرخ –خليج عدن و بخشي از درياي سرخ را بر عهده دارد . بخش سي تي اف ناوگان پنجم به عمليات در بخش شمالي خليج فارس مي پردازد . ناوگان پنجم دريايي آمريكا دست كم يك ناوهواپيمابر را به طور دايمي در خليج فارس و يك گروه شامل ناوها و زير دريايي هاي آمريكايي را در بيرون خليج فارس مديريت مي كند .

پرسنل ناوگان پنجم :ناوگان پنجم مانند بسياري از پايگاههاي نيروي دريايي آمريكا شا


پايگاه‌هاي مهم آمريكايي كه در تيررس ايران هستند

10 خرداد 1394-15:12:37

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير منابع


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

خروج رسمي ايران از پيمان سنتو


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره