كاربر ميهمان دوشنبه، 5 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سه خط قرمز ايران در مورد خطر داعش در عراق چيست؟

24 ساعت پيش از شروع عمليات، هواپيماهاي «ائتلاف بين‌المللي» وارد منطقه‌ي عمليات شده و شروع به حملات هوايي كردند. چند ساعت بعد روشن شد كه ائتلاف بين‌المللي، چراغ سبز نخست‌وزير عراق حيدر العبادي را براي مشاركت در عمليات آزادسازي تكريت به دست آورده است.

17 خرداد 1394-11:10:41


سه خط قرمز ايران در مورد خطر داعش در عراق چيست؟
17 خرداد 1394-11:10:41
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: نه ماه طول كشيد (يعني به اندازه‌ي عمر «ائتلاف بين‌المللي ضد داعش» كه در آگوست گذشته تأسيس شد) تا آمريكا تازه بفهمد استراتژي‌اش در عراق نيازمند «بازنگري» است! اين چيزي بود كه يك مسئول آمريكايي پس از سقوط الرمادي به دست داعش به زبان آورد. البته اين مسئول به خودش زحمت نداد محتويات استراتژي آمريكا را تشريح كند تا انسان متوجه شود كه كدام بخش‌هاي اين استراتژي قرار است به دليل ضرورت‌هاي ميداني (كه اين بازنگري را الزامي كرده) مورد بازبيني قرار گيرد. اما اگر كمي به عقب بازگرديم، مي‌توانيم مهم‌ترين نقطه نظرات استراتژيك «عمو سام» [اصطلاحي قديمي براي آمريكا] را براي مقابله با داعش در سرزمين بين‌النهرين روشن كنيم.

به گزارش روزنامه‌‌ي الاخبار لبنان، داستان از آنجا آغاز شد كه واشنگتن، خود را «آزادي‌بخش انحصاري» عراق از دست داعش فرض و معرفي كرد؛ به اين شرط كه تمام نقشه‌هاي تسليح و آموزش و جهت‌دهي اطلاعاتي و عملياتي نيروهاي عراقي منحصرا مرتبط با واشنگتن باشد و در عوض، دولت عراق هم زير يك تعداد معاهده كه ضامن منافع استراتژيك آمريكا در عراق (براي دهه‌هاي طولاني) باشد را امضا كند، و طبيعتا در كنار آن، در مقابل بازسازي نظام سياسي عراق طبق اصل تقسيم كنفدرالي (كه مورد تأييد و خواست آمريكاست) تسليم شود.

در اينجا، ايران به سرعت به صحنه‌ي حمايت ميداني قوي و مستقيم از عراق براي مقابله با داعش ورود پيدا كرد. همين موجب شد آمريكايي‌ها هم به سراغ طرح‌هاي جايگزين بروند كه متمركز بود بر دو محور:

محور اول: تلاش براي تثبيت و تضمين نقشي قطعي براي خود در صحنه‌ي ميداني جنگ ضد داعش كه در نتيجه‌ي آن واشنگتن بتواند مطمئن شود كه تمام سررشته‌ها در اين قضيه در دستان ايران قرار نگيرد. اين همان چيزي بود كه از طريق تشكيل «ائتلاف بين‌المللي ضد داعش» كليد خورد.

محور دوم: تثبيت خطوط قرمز سياسي در مقابل حاكمان عراق كه مرزهاي مجاز عمل ميداني را براي گروه‌هاي مقاومت و «الحشد الشعبي» در مواجهه با داعش تعيين كند. و اين خطوط قرمز تا حد زيادي منطبق بود با مرزهاي استان‌هاي عراق يعني استان‌هاي صلاح الدين، نينوي و الانبار كه داراي اكثريت اهل سنت هستند [و آمريكا ورود الحشد الشعبي كه به فتواي مرجعيت شيعه شكل گرفته بود و دل در گروه ولي فقيه داشت را در آنها، براي سياستمداران عراقي به عنوان خط قرمز تعيين كرده بود.]

واضح بود كه تحميل اين خطوط قرمز، با راهبرد اصلي سياست آمريكا در عراق (كه عبارت است از تقسيم عراق) ارتباطي مستحكم دارد. واشنگتن در آن زمان (و البته همچنان) مي‌ترسيد (و مي‌ترسد) كه ورود نيروهاي الحشد الشعي و گروه‌هاي رزمنده‌ي هم‌پيمان ايران به مراكز اين استان‌ها موجب خلق واقعيت‌هاي سياسي و يا دموگرافيك [جمعيتي]‌‌اي شود كه جلوي محقق شدن طرح تقسيم عراق را در بلند مدت بگيرد، خصوصا كه مي‌دانيم در قانون‌ اساسي عراق تصريح شده براي تشكيل يك «اقليم» فدرالي در عراق دست‌كم بايد سه استان درخواست آن را مطرح نمايند.

به اين ترتيب بود كه تيم آمريكا و تيم ايران، هر يك مشغول اجراي نظرگاه خودشان براي مواجهه با داعش در عراق شدند:

فعاليت الحشد الشعبي در ميدان شروع شد و در كنار آن، تيم‌هاي مستشاري نظامي وابسته به سپاه قدس هم در ميدان همراه نيروهاي الحشد الشعبي شدند. نيروهاي الحشد الشعبي [با كمك‌هاي مستشاري ايران] از عملياتي به عمليات ديگر مي‌رفتند و مناطق مختلف را يكي پس از ديگري از اشغال داعش آزاد مي‌كردند.

در مقابل هواپيماهاي «ائتلاف بين‌المللي» تنها به بيانيه دادن درباره‌ي تعداد حمات هوايي‌اي كه صورت داده بود و تعداد نيروهاي داعش كه مدعي بود در اين حملات كشته شده‌اند اكتفا مي‌كرد. اما اين «ائتلاف» عريض و طويل بين‌المللي موفق نشده بود حتي يك روستا را واقعا از دست داعش بيرون بياورد.

در ضمن، همه مي‌دانند كه فرماندهان «ائتلاف» بارها و بارها از دولت عراق خواسته بودند تا نزد فرماندهان الحشد الشعبي و سردار سليمان وساطت كنند تا به هواپيماهاي ائتلاف اجازه‌ي همكاري در عمليات‌هاي الحشد الشعبي داده شود ولي اين درخواست‌ها هربار با مخالفت جدي و ريشه‌اي فرماندهان الحشد و سردار مواجه مي‌شود و همواره اين تهديد را هم ضميمه‌ي جواب منفي‌شان مي‌كردند كه اگر هواپيماهاي ائتلاف در عمليات‌هاي الحشد الشعبي دخالت كنند، با آنها به عنوان «طرف متخاصم» برخورد خواهد شد [و هدف آتش نيروهاي الحشد الشعبي قرار خواهند گرفت.]

پس از آنكه نيروهاي الحشد الشعبي موفق شدند منطقه‌ي جرف الصخر در استان بابِل و تعدادي از مناطق در كمربند جنوبي-غربي بغداد و همچنين كل استان ديالي را آزاد كنند، نوبت به استان صلاح‌الدين رسيد كه داراي اكثري


سه خط قرمز ايران در مورد خطر داعش در عراق چيست؟

17 خرداد 1394-11:10:41

منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:
سه خط قرمز ايران در مورد خطر داعش در عراق چيست؟
17 خرداد 1394-11:10:41
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيدسه خط قرمز ايران در مورد خطر داعش در عراق چيست؟
17 خرداد 1394-11:10:41
منبع: خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

خروج رسمي ايران از پيمان سنتو


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره