كاربر ميهمان سه‌شنبه، 3 مهر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خواندني‌هايي از بازطراحي واحد اطلاعات سپاه

به‌ همراه برادر مصطفي از روزهاي اول مبارزه و جواني يار شهيد محمد بروجردي بوده‌است. بخشي از حفاظت از امام در فرودگاه مهرآباد در روز 12 بهمن برعهده اكبر براتي بود.

24 تير 1394-12:10:09


خواندني‌هايي از بازطراحي واحد اطلاعات سپاه
24 تير 1394-12:10:09
منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: براتي برخلاف ديگر چهره‌هاي امنيتي با گشاده‌رويي پيشنهادها را براي گفت‌وگو پذيرفت و براي اولين بار بسياري از ناگفته‌هاي دستگاه‌هاي امنيتي جمهوري اسلامي در دهه اول انقلاب را بيان كرد. هر چند ناگفته‌هاي وي هزاران برابر متن حاضر بود و ان‌شاء‌الله روزي فرا رسد كه اين ناگفته‌هاي يار شهيد بروجردي بيان شود و پرده گمنامي از مجاهدت‌هاي خاموش كنار زده شود.

براي ورود به بحث بفرماييد كه چگونه وارد سپاه پاسداران شديد؟

آن اوايل كه هفت گروه با رهنمود امام جمع شديم و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي تشكيل شد، علاوه بر دوستاني كه قبل از انقلاب از دور آشنايي داشتيم، غير از دوستان «صف» كه اكثراً همديگر را مي‌شناختيم با دوستان ديگري آشنا شديم، از جمله گروه «منصورون» بود.

وقتي بحث تشكيل سازمان بود، بحث‌هاي تشكيل سپاه و نيروي مسلح مدافع انقلاب و غيره هم مطرح بود. بعضي‌ها معتقد بودند سازمان براي اين كار كافي است و برخي مي‌گفتند سازمان در آينده مي‌خواهد يك جريان سياسي شود و نمي‌تواند فعاليت مسلحانه كند. ديدگاه‌هاي مختلفي مطرح بود. مثل آقاي ابوشريف و آقاي دوزدوزاني كه گروه حزب‌الله بودند و جدا شدند و آقاي داوود كريمي كه فجر اسلام بودند و جدا شدند و در سازمان نماندند و فاصله گرفتند.

آقاي ابوشريف در جلسات اول بودند؟

بله، در مدتي كه جلسات ادامه داشت، بودند تا وقتي كه به جمع‌بندي رسيديم. الان كه آدم نگاه مي‌كند زمان كوتاهي بود، چون در بيست و چهارم بهمن آقاي جلال‌الدين فارسي آمد و مطرح كرد نظر امام اين است كه گروه‌هاي اسلامي جمع شوند و چون در بيت امام بوديم و مسئول حفاظت بيت امام گروه «صف» به فرماندهي شهيد بروجردي بود و بنده هم در خدمت‌شان بودم، آمدند و در آنجا مطرح كردند و قرار شد به مدرسه رفاه برويم، چون امام ديدارهايشان را در مدرسه علوي داشتند و منزلي هم كه برايشان آماده شده بود، جنب مدرسه علوي بود كه از داخل ساختمان راهي به پشت‌بام باز شده بود و از آنجا رفت و آمد مي‌كردند. بعضي از اين گروه‌ها در مدرسه رفاه مستقر بودند، مثل «امت واحده» و بسياري از گروه‌هاي ديگر. آقاي الويري و دوستان‌شان گروه «فلاح» بودند. آقاي نبوي و دوستان‌شان گروه «امت واحده» و آقاي ابوشريف و دوستان‌شان گروه «حزب‌الله» بودند. در بخش زندان هم كه آن روزها در مدرسه رفاه بود، اين آقايان در آنجا جمع شده بودند و محفلي بود كه با هم مراوده داشتند. قرار شد مجدداً در مدرسه رفاه جلسه‌اي تشكيل شود. در اين فاصله آقاي بني‌صدر آمد و گفت امام مرا نماينده كرده‌اند كه اين گروه را تشكيل بدهم تا تبديل به يك سازمان واحد شود. از همان اول دو رابط به وجود آمد. فردي كه براي ما مورد اعتمادتر بود، آقاي جلال‌الدين فارسي بود. بعضي از دوستان بني‌صدر را به عنوان رابط انتخاب و پسنديدند.

همه اين مقدمات منجر به اين شد كه در چهاردهم يا شانزدهم فروردين 1358، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در دانشگاه تهران اعلام موجوديت كرد.

در دانشگاه تهران؟

بله، حدود يك ماه بعد در ارديبهشت ماه هم سپاه اعلام موجوديت كرد. در اين فاصله چندين سپاه تشكيل شده بود و هر كسي مي‌گفت من سپاه پاسداران هستم. از سپاه پاسداران پادگان حر كه آقاي لاهوتي و ياران‌شان جمع شده بودند تا سپاه پاسداران ابوشريف، دوستان آقاي غرضي و برخي ديگر. دوستاني هم كه در سازمان بودند در مجموعه‌اي به عنوان سپاه پاسداران هم در سازمان بود. بعد امام تيمي را تعيين كردند و قرار شد با همه صحبت كنند و گزارشي تهيه شد تا امام تصميم بگيرند و همه اينها يكپارچه شوند. بعضي‌ها ادغام شدند و بعضي‌ها هم فاصله گرفتند و به دستور امام منحل شدند و سپاه پاسداران با آن قالب مشخص توسط امام حكم داده شد و موجوديت پيدا كرد.

از اواخر بهمن 57 تا ارديبهشت 58 فاصله بسيار كمي است. روزها هم كه گرفتار مأموريت‌ها بودند. مأموريت‌هايي كه تقسيم كار مشخصي نداشت. كميته انقلاب اسلامي هم از روز 21 بهمن 57 شكل گرفته بود. بعد كه مرحوم آيت‌الله مهدوي كني از امام حكم گرفتند، كميته‌ها نظم يافتند. برخي منحل و بعضي‌ها تأييد شدند و به آنها حكم دادند و كميته‌ها شكل گرفتند. ابزار نظامي حافظ امنيت در شهرها كميته‌ها بودند و حتي گاهي به كميته‌ها مأموريت‌هاي برون شهري هم داده مي‌شد و ما هم به‌نوعي همزمان اعضاي كميته‌ها هم بوديم. در خدمت آقاي مهدوي بوديم و مسئوليت‌هايي را تقسيم كردند و مثلاً حكم بازرسي را به چند نفر دادند كه آقاي بهزاد نبوي در رأسش بود. عده ديگري از دوستان جمع شدند و بازرسي تشكيلاتي پيدا كرد براي اينكه كميته‌ها سركشي كنند و به اوضاع سر و سامان بدهند. ما هم در اين مجموعه‌ها فعاليت مي‌كرديم. اين كار بيشتر بچ


خواندني‌هايي از بازطراحي واحد اطلاعات سپاه

24 تير 1394-12:10:09

منبع: سايت پايداري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره