كاربر ميهمان پنجشنبه، 5 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سالروز پذيرش قطعنامه598: شرق و غرب با هم براي استفاده صدام از سلاح هاي شيميايي به او چراغ سبز نشان دادند.

‌آيت الله هاشمي رفسنجاني با ارائه تحليلي درباره قطعنامه 598 افزود: ما نمي‌توانستيم با صدام مسابقه سلاح شيميايي بدهيم. آيت الله هاشمي رفسنجاني در گفتگو با شبكه خبر با اشاره به پذيرش قطعنامه 598 گفت: اين قطعنامه در بهترين زمان و در شرايط خوبي پذيرفته شد، ما بهره هاي زيادي از پذيرش اين قطعنامه برديم و اين موضوع ايران را از خطرهايي نجات داد.

28 تير 1388-10:50:17


‌آيت الله هاشمي رفسنجاني با ارائه تحليلي درباره قطعنامه 598 افزود: ما نمي‌توانستيم با صدام مسابقه سلاح شيميايي بدهيم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در گفتگو با شبكه خبر با اشاره به پذيرش قطعنامه 598 گفت: اين قطعنامه در بهترين زمان و در شرايط خوبي پذيرفته شد، ما بهره هاي زيادي از پذيرش اين قطعنامه برديم و اين موضوع ايران را از خطرهايي نجات داد.

وي درادامه افزود: از همان ماههاي ابتداي جنگ كه صدام زمين گير شد صحبت از پذيرش آتش بس بود و ما يك حرف روشن داشتيم كه بايد حقوق ما در اين جنگ به رسميت شناخته شود.

وي افزود : خواسته ما اين بود كه عراق به عنوان متجاوزكيفرشود غرامت هاي جنگ را بپردازد و دنيا عراق را به عنوان جنگ طلب بپذيرد كه اين موضوع مورد پذيرش قرار نمي گرفت.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به پيشرفتهاي ايران درجنگ گفت : دنيا و منطقه متوجه شدند ايران در جنگ دست بالا را دارد و صدام غير از جنايت هاي جنگي از جمله بكار بردن سلاحهاي شيميايي كاري نمي توانست بكند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه فشار شوراي امنيت و سازمان ملل بر جمهوري اسلامي ايران براي پذيرش آتش بس زياد بود ، افزود : آنان نمي خواستند صدام در اين جنگ شكست بخورد اما ما با مذاكره توانستيم به قسمت اعظم خواسته هاي خود برسيم و عراق به عنوان متجاوز و مستحق پرداخت غرامت 100 ميليارد دلاري كه رقم قابل توجهي بود شناخته شد.

وي با بيان اينكه در زمان پذيرش قطعنامه اوضاعي پيش آمده بود كه ادامه جنگ به مصلحت نبود ، درباره دلايل اين امر گفت: در آن زمان كاملاً روشن شد كه غرب و حتي روسيه مصمم هستند كه ما پيروز نظامي در منطقه نباشيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه شرق و غرب با هم براي استفاده صدام از سلاحهاي شيميايي به وي چراغ سبز نشان دادند ، گفت : در آن زمان وقوع فاجعه اي مانند حلبچه در تبريز ، اروميه ، كرمانشاه و يا با استفاده از موشكهاي دوربرد در تهران محتمل بود اما ما نمي توانستيم مانند عراق مقابله به مثل كنيم و دست به چنين جنايات جنگي بزنيم و به هيچ وجه نمي شد با اين شيوه جنگيد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين كه درابتداي جنگ وپس ازبيرون راندن عراق ازمرزهاي ايران ،هيچ كس آماده شنيدن پيشنهاد آتش بس نبود گفت: ما تازه عراق را بيرون كرده بوديم و همه مي گفتند بايد وارد خاك عراق شويم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: بعد از حادثه حلبچه در جلسه اي با حضور رؤساي قوا و حاج احمد خميني مسائل را مطرح كرديم و قرار شد در دو جبهه كار كنيم يكي اينكه به شوراي امنيت براي پذيرش خواسته هايمان فشار بياوريم و ديگر اينكه شرايط و وضعيت جنگ را به صورت درست خدمت امام ارائه كنيم .

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه با تاكيد براينكه قبول قطعنامه 598 پيروزي هاي قابل توجهي را براي ملت ايران همراه داشت ، تصريح كرد:در شرايطي كه منصفانه ترين كلمات بيان مي داشت كه عراق شروع كننده و ايران ادامه دهنده جنگ بوده پس هر دو مقصر هستند؛ متجاوز شناخته شدن رژيم عراق در جنگ يك پيروزي مهم براي ما به حساب مي آمد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري همچنين خاطرنشان كرد ، صدام به دنبال آنچه كه در ايران به دست نياورده بود در فكر حمله ديگري به كويت بود و قبل از حمله به كويت براي پايان دادن به مشكلات خود با ايران مجبور شد تا به مساله آزاد سازي اسيران جنگي و اروند رود كه جنگ به خاطر آن آغاز شده بود مطابق خواسته ايران تن در دهد و اعلام كند كه همه خواسته هاي ايران را پذيرفته است.

وي در ادامه با بيان اينكه پرونده غرامت جنگي ايران هنوز بسته نشده است ، گفت: رژيم عراق پس از شروع جنگ با كويت هيچگاه فرصت پيدا نكرد تا غرامت جنگ را تسويه كند چون پس از اين جنگ درگير جنگ هاي ديگري با آمريكا شد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به عمليات رواني آمريكا و صهيونيست‌ها در منطقه با محور «ايران هراسي» گفت: هر جنگ رواني مي‌تواند عواقب ديگري نيز داشته باشد و ما نبايد صرفا با توجه به رواني بودن جنگ نسبت به آن حساس نباشيم چرا كه كساني كه صدها ميليارد دلار هزينه مي‌كنند و هزاران كشته وزخمي مي‌دهند و حيثيت خود را در گرو مي‌گذارند به طور قطع اهدافي دارند كه ما بايد نسبت به آنها حساس باشيم و هوشيارانه عمل كنيم.


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سالروز پذيرش قطعنامه598: شرق و غرب با هم براي استفاده صدام از سلاح هاي شيميايي به او چراغ سبز نشان دادند.

28 تير 1388-10:50:17

منبع: سايت قربانيان سلاحهاي شيميايي

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

شكست حمله نظامي آمريكا به ايران در طبس در اثر طوفان شن
شهادت برادرپاسدار محمدمنتظر قايم ،فرمانده سپاه يزد


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره