كاربر ميهمان سه‌شنبه، 30 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مدير مركز ملي اسناد و كتابخانه دفاع مقدس: بخشي از اسناد دفاع‌مقدس در حال نابودي است

نشست بررسي نقش اسناد دفاع مقدس در حوزه‌ روايتگري به منظور تسريع در جمع‌آوري و جلوگيري از امحا و نابودي اسناد در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس برگزار شد.

4 شهريور 1388-08:39:40


مدير مركز ملي اسناد و كتابخانه دفاع مقدس: بخشي از اسناد دفاع‌مقدس در حال نابودي است
4 شهريور 1388-08:39:40
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نشست بررسي نقش اسناد دفاع مقدس در حوزه‌ روايتگري به منظور تسريع در جمع‌آوري و جلوگيري از امحا و نابودي اسناد در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس برگزار شد.

سرهنگ كاظم فرامرزي، مدير مركز ملي اسناد و كتابخانه دفاع مقدس در اين نشست با بيان اين‌كه در حوزه سند اتفاقاتي بايد بيفتد كه تا به حال نبوده است، تصريح كرد: هنوز يك بخش عمده اسناد دفاع مقدس جمع‌آوري نشده و بخشي ديگر امحا شده و در حال نابودي هستند؛ لذا امروز در نظر آغازين هستيم و بايد علاوه بر انجام كارها بر مطالعه در اين زمينه بپردازيم تا موضوع سند در اذهان به عنوان يك ضرورت ملي قلمداد شود.

وي افزود: هم‌اكنون حتي يك تعريف واحد از سند دفاع مقدس نداريم و بنابراين نمي‌توانيم وظايف لازم را تعيين كينم. بايد ببينيم سند دفاع مقدس چيست و چقدر در حوزه‌ راويگري مي‌توان به آن استناد كرد و امروز اسناد در روايتگري چقدر مورد اعتنا قرار مي‌گيرند.

او خاطر نشان كرد: بايد دقت كنيم كه آيا در آينده هم مي‌توان روايتگري‌ها را به اين صورت ادامه داد؟ و آيا دليل ناهمگوني برخي روايات نبود اسناد نيست؟ آيا اسناد گمشده راويان دفاع مقدس نيستند؟ و امروز چه تعداد از راويان ما در روايتگري قائل به سند هستند؟

فرامرزي با تاكيد بر اين‌كه استفاده از اسناد و اهميت‌ دادن به مدارك رسمي و معتبر بايد با روشنگري ايجاد شود، گفت: اگر راويان فقط به دانسته‌هاي خود اكتفا كنند چه اتفاقي مي‌افتد؟ در حقيقت مشكل اصلي امروز در تاريخ شفاهي اين است كه افراد تاريخ را تحليلي و بنابر برداشت خود مي‌گويند و آن‌طور كه وقايع اتفاق افتاده بيان نمي‌كنند.

وي ابراز كرد: اگر بخواهيم در حوزه سند از اين حالت خارج شويم بايد روشنگري ايجاد شود و يك كار كارشناسي انجام گيرد.

در ادامه اين نشست مرتضي مصطفوي از دست‌اندركاران برنامه پلاك 8، با بيان اين‌كه تسريع در جمع‌آوري اسناد واجب‌ترين كار است ياد‌آور شد: انسان‌هاي جنگ، هم از جانب دشمن و هم از ما بالاترين اسناد به شمار مي‌آيند. بر اين اساس، رجوع و طبقه‌بندي به اين افراد بسيار مهم است.

وي تصريح كرد: از برخي وقايع جنگ تحميلي تنها چند آدم باقي مانده‌اند كه بايد اين افراد در كنار ساير اشخاص مطرح دفاع مقدس به‌طور شناسنامه‌اي ثبت شوند. در اين صورت مي‌توانيم پيش از رفتن آنها به عنوان يك سند از آنها استفاده كنيم.

او تاكيد كرد: بايد به اسناد بيشتر اهميت داد و بايد سيستم طوري كار كند كه افراد مستند حرف بزنند.

جعفر شيرعلي‌نيا، مسوول مؤسسه هنري «سافيا» نيز دراين نشست گفت: امروز نسل اول انقلاب طوري حرف مي‌زند كه با شيوه اطلاع‌رساني حال براي 30 سال آينده قابل استفاده نيست.

وي تصريح كرد: روايتگري‌ها طوري است كه راوي هرچه را كه در ذهن دارد مي‌گويد و از اسناد استفاده‌اي نمي‌برد. من معتقدم كه انسان‌ها بهترين سند نيستند؛ زيرا برخي از افراد يك حادثه واحد را سال 1360 طوري تعريف كردند و امروز طور ديگر بيان مي‌كنند.

او با بيان اين‌كه اسناد مكتوب بهترين سند به حساب مي‌آيند، گفت: در اين خصوص فضاي جدي وجود ندارد؛ در واقع تا وقتي كه به نسل‌هاي آينده فكر نشود، استفاده از سند جدي گرفته نخواهد شد.

به اعتقاد شيرعلي‌نيا، براي جمع‌آوري اسناد و مطالبه در اين زمينه بايد يك موسسه به‌طور خصوصي تشكيل شود تا بدين وسيله با ايجاد نيازهاي جديد زمينه كار افزايش يابد و به مطالبات پاسخ مثبت داده شود.

شيرعلي‌نيا ابراز كرد: هم‌چنين تهيه يك گزارش از اسناد كشور، تصويب قانون براي اسناد كه دسترسي افراد به اسناد را آسان كند و صدور كارت با شرايط لازم براي افراد از ديگر كارهاي مهمي است كه بايد در اين زمينه انجام گيرد.

كيانوش بستاك از راويان دفاع مقدس نيز در ادامه اين نشست ياد‌آور شد: دانستن دردها بخش مهمي است، اما تمركز خالي بر روي دردها وظايف را درست انجام نمي‌دهد.

وي ادامه داد: در حال حاضر استفاده از اسناد دفاع مقدس ضعيف است و يكي از راه‌هاي رهايي از اين معضل اين است كه راهبرد مركز ملي اسناد طوري شود كه اسناد جمع شوند تا مورد استفاده قرار گيرند. در اين شرايط نقطه ضعف اصلاح مي‌شود.

او تصريح كرد: علاوه بر اين در چنين مسائلي بايد نگاه پيوسته فرهنگي ايجاد شود؛ نه آنكه مانند شرايط فعلي هر ارگان و هر فرد به دلخواه خود به دنبال اسناد برود. در واقع هدايت و هماهنگي براي جمع‌آوري اسناد بسيار مهم است.

وي خاطرنشان كرد: محققين و پژوهشگران بايد بانك اسناد موضوعي در اختيار داشته باشند تا در شرايط لازم از آن استفاده كنند. هم‌چنين مستند‌سازي حلقه‌هاي گمشده جنگ بايد صورت گيرد و علاوه بر اين آموزش‌هاي مرتبط با جمع‌آوري و استفا


مدير مركز ملي اسناد و كتابخانه دفاع مقدس: بخشي از اسناد دفاع‌مقدس در حال نابودي است

4 شهريور 1388-08:39:40

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره