كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 درس هايي از نبردهاي هوايي و موشكي در جنگ ايران و عراق

در جريان جنگ ايران و عراق از تعداد بيشماري پدافند هوايي ، تجهيزات هوايي ، بالگرد و سيستم موشكي استفاده شد.تقابل دو كشور همچنين اولين جنگ تاريخ معاصر بود كه طي آن از سلاحهاي شيميايي در حجم قابل توجهي بهره گرفته شد .

9 مهر 1388-10:03:25


درس هايي از نبردهاي هوايي و موشكي در جنگ ايران و عراق
9 مهر 1388-10:03:25
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

در جريان جنگ ايران و عراق از تعداد بيشماري پدافند هوايي ، تجهيزات هوايي ، بالگرد و سيستم موشكي استفاده شد.تقابل دو كشور همچنين اولين جنگ تاريخ معاصر بود كه طي آن از سلاحهاي شيميايي در حجم قابل توجهي بهره گرفته شد .

**نبردهاي هوايي و موشكي

در جريان جنگ ايران و عراق از تعداد بيشماري پدافند هوايي ، تجهيزات هوايي ، بالگرد و سيستم موشكي استفاده شد . تقابل دو كشور همچنين اولين جنگ تاريخ معاصر بود كه طي آن از سلاحهاي شيميايي در حجم قابل توجهي بهره گرفته شد .

برخلاف منازعات اعراب و اسرائيل طي سال هاي 1973 تا 1982، ايران و عراق در راستاي بهره گيري از فن آوري نظامي ، انتقال آنها به يك نيروي رزمي كارآمد و بهره مندي از سيستم فرماندهي و كنترل تاثيرگذار در ميدان نبرد ، تاكتيك و استراتژي خاصي نداشتند .

از اين جنگ درسهاي مهمي را مي توان استخراج نمود كه در ادامه به آنها اشاره خواهد شد :

*نيروي هوايي نقش مهمي در جنگ ايفا كرد اما هيچ گاه نتوانست تاثير استراتژيكي يا تاكتيكي قابل تاملي بر روند جنگ داشته باشد . بلكه ميزان و كيفيت تسليحات طرفين جنگ بود كه نقش اصلي را بازي مي كرد .

*هيچ يك از دو كشور نتوانستند از تجهيزات هدايت و هشدار هوايي و سيستم هاي فرماندهي ، كنترل ، ارتباطات و شناسايي و نيز موشك هاي متوسط يا سنگين سطح به هواي خود به نحو موثري استفاده كنند . طرفين جنگ مجبور شدند تا بر سيستم هاي با برد كوتاه اتكا كنند كه دليل آن تا حدي بواسطه مشكلات موجود در طراحي سيستم ها و فقدان پوشش راداري در ارتفاع پست و تا حدودي نيز به علت وجود مشكلات ناشي از انتقال فن آوري بود .

*علاوه بر بكارگيري توپ هاي ضدهوايي به عنوان سلاح ضدنفر ، ايران و عراق از توپ هاي ضدهوايي خود در حجم گسترده اي براي پدافند نقطه اي و پوشش منطقه اي بهره بردند . در واقع ، آنها از الگوي حاكم در ميان نيروي نظامي كشورهاي جهان سوم تبعيت مي كردند كه بررسي دقيق آن توسط محققان غربي امري ضروري به نظر مي رسد .

*هر دو كشور از تسليحات سبك سطح به هوا و تجهيزات قابل حمل بوسيله نفر بهره فراوان بردند . عراق به طور اخص بر موشك هاي سبك سطح به هوا بيشتر اتكا داشت تا تجهيزات متوسط يا سنگين - كه علت اصلي آن بيشتر عملكرد ساده سيستم هاي مزبور بود و اينكه ضرورتي نداشت تا سيستم هاي فوق را با تجهيزات پيچيده هدايت و هشدار هوايي و سيستم مديريت جنگ هماهنگ نمايند .

*نبرد هوايي نيز به شدت تحت تأثير فن آوري تسليحاتي قرار داشت ، اما فاكتور اصلي در اين جنگ باز هم انتقال فن آوري و به طور اخص تامين تجهيزات و پشتيباني آنها از سوي نيروهاي خارجي بود .

*اگرچه در اين جنگ بالگردها تا اندازه اي توانستند به موفقيت دست يابند ، اما وجود عوامل مختلف قابليت هواپيماهاي با بال ثابت را در پشتيباني نزديك هوايي موثر كاملاً محدود كرد . عمده اين عوامل شامل تركيب اهداف ، پراكندگي تسليحات ضدهوايي ويژه پدافند نقطه اي و منطقه اي در سطحي وسيع ، مشكلات ناشي از انتقال فن آوري و مشكلات موجود در ميان سيستم هاي فرماندهي و كنترل و مديريت نبرد بودند .

*تلاش براي ممانعت از پيشروي نيروهاي زميني و بمباران مناطق استراتژيك نيز با موفقيت نسبي همراه بود . اما در چنين ماموريتهايي بسياري از مشكلات مشابه در پشتيباني نزديك هوايي خود را نمايان ساختند . ماموريت بمباران مناطق استراتژيك نيز با مشكلاتي در رابطه با ميزان برد و مقدار ماده منفجره مواجه بودند ، اما مشكلات اصلي بيشتر جنبه سياسي داشته و نتيجه عدم تامين منابع كافي براي اهداف خاص در حجم انبوه و تداوم تامين اين منابع براي كسب موفقيت در ماموريتها بود .

*استفاده از موشك هاي سطح به سطح تا سالهاي پاياني جنگ نيز كارآيي چنداني نداشت ، تا اينكه عراق با استفاده از حملات گسترده موشكي ، تلاش كرد روحيه مردم ايران را به شدت تضعيف كرده و حمايت عمومي از جنگ را كاهش دهد . معهذا ، موفقيت اين حملات موشكي تا حدود زيادي به برقراري ارتباط ميان عناصر سياسي و نظامي بستگي داشت .

*استفاده عراق از سلاح هاي شيميايي در سال آخر جنگ به ابزاري بحران زا در شرايط سياسي و نظامي تبديل گشته و الگويي براي جنگ هاي آتي شد .

*هيچ يك از طرفين در جريان جنگ از تسليحات هسته اي استفاده نكردند ، اما براي دستيابي به آن همواره تلاش نمودند .

در شرايط كلي ، جنگ ايران - عراق شيوه هاي استفاده نيروها از فن آوري نظامي در نبردهاي هوايي و نيز هوا به زمين را نشان مي دهد كه ممكن است چراغ راه قابل تاملي براي آيندگان باشد . با اين حال ، درسهاي اصلي نبرد هوايي عمدتاً از تجربياتي بدست مي آيند كه از محدوديت هاي موجود در انتقال فن آوري و نيز اهميت فراوان ارزيابي ميزان بهر


درس هايي از نبردهاي هوايي و موشكي در جنگ ايران و عراق

9 مهر 1388-10:03:25

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره