كاربر ميهمان جمعه، 3 اسفند 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ناگفته هاي فرمانده حشدشعبي از شهيد دقايقي: مجاهدين عراقي شجاعت را از اسماعيل آموختند

نگاهي به ويژگي‌هاي منحصر به فرد شهيد اسماعيل دقايقي در گفت و شنود با مهندس جمال جعفر آل ابراهيم معروف به ابو مهدي مهندس نماينده پيشين پارلمان عراق و معاون كنوني حشد شعبي و از همرزمان شهيد دقايقي در سالهاي دفاع مقدس

30 دي 1394-09:20:39


ناگفته هاي فرمانده حشدشعبي از شهيد دقايقي: مجاهدين عراقي شجاعت را از اسماعيل آموختند
30 دي 1394-09:20:39
منبع: سايت نويد شاهد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

يكي از نشانه‌هاي شجاعت او نحوه تعامل با برادران مجاهد عراقي و اعتماد سازي متقابل با نيروهاي مجاهد بود. در حقيقت با آمدن شهيد دقايقي يك نوع اعتماد متقابل بين او و ساير نيروهاي مجاهدين عراقي به وجود آمد....

در ابتداي بحث تاريخچه فعاليت نيروهاي مجاهد عراقي قبل از انتصاب شهيد اسماعيل دقايقي به فرماندهي تيپ 9 بدر را شرح دهيد...

در حقيقت پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، مردم مسلمان عراق به ويژه محافل شيعي آن كشور، انقلاب را تأييد كردند و با آن همگام شدند. در آن هنگام طيف تندرو حزب بعث عراق به سركردگي صدام در پي اين پيروزي شكوهمند و به منظور زمينه سازي براي جنگ با ايران، احمد حسن البكر رئيس جمهوري وقت را از قدرت عزل كرد و پاكسازي گسترده‌اي را در درون حزب بعث به عمل آورد. شيعيان عراق به خصوص حوزه‌هاي علميه و طرفداران حزب الدعوه را به محاصره در آورد و همه گروه‌ها و سازمان‌هاي مخالف به ويژه شخصيت‌هاي ديني و علمي را به طرز وحشيانه سركوب كرد. اين سركوب از روز اول سپتامبر سال 1979 و تا آخرين روز حكومت صدام ادامه داشت. اوج اين حمله وحشيانه در اعدام شهيد آيت الله سيد محمد باقر صدر (ره) و ده‌ها تن از كادرهاي جنبش اسلامي عراق تجلي يافت.

در نتيجه اين اقدامات سركوبگرانه ده‌ها تن از كادرهاي جنبش اسلامي و مردم بيگناه عراق از كشورشان فرار كردند و به جمهوري اسلامي پناه آورند، و در شهرهاي مناطق مرزي همچون اهواز، آبادان، كرمانشاه و ساير شهرهاي ايران به ويژه تهران و قم مستقر شدند و در ابتداي ورود فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي خود را آغاز كردند. ولي با آغاز تجاوز نظامي عراق به جمهوري اسلامي، جوانان مجاهد عراقي براي مبارزه با صدام، به حمل اسلحه روي آوردند، و در پادگان شهيد صدر در 20 كيلومتري اهواز استقرار يافتند و به دفاع از جمهوري اسلامي شتافتند كه تعداد زيادي از آنان به شهادت رسيدند و در گلزار شهداي اهواز به خاك سپرده شدند. بعد از آزاد سازي خرمشهر و در پاسخ به پيام امام خميني (ره) كه عراقي‌ها را به سازماندهي گروه‌هاي بسيجي دعوت كرده بودند، در همان پادگان شهيد صدر اهواز يگان بسيج مجاهدين عراقي تشكيل شد. دوره آموزشي اين افراد در اواخر سال 1361 مصادف با سالگرد شهادت آيت الله سيد محمد باقر صدر آغاز گشت و در اوايل سال 1362 پايان يافت.

در پايان اين دوره آموزشي، يك گردان رزمي به نام گردان شهيد صدر و دو گروهان ديگر شكل گرفتند. بعد از گذشت مدت كوتاهي، گردان امام موسي كاظم (ع) و گردان شهيد دستغيب و گردان شهيد بهشتي تشكيل شد. آنگاه گردان انصار الحسين (ع) مخصوص نيروهاي عشاير جنوب عراق شكل گرفت. مأموريت اين گردان‌ها در ابتداي امر دفاعي و شركت در عمليات شناسايي بود، ولي بعد از گذشت مدتي در قالب تيپ امام صادق (ع) سازماندهي شدند و حالت رزمي به خود گرفتند.

در اواخر سال 1363 با انتصاب شهيد اسماعيل دقايقي به فرماندهي اين تيپ، كار عملياتي سه گردان از گردان‌هاي ياد شده در محورهاي جبهه جنوب آغاز گرديد، و اولين اقدام او شركت دادن تيپ در عمليات بزرگ بدر بود كه منطقه «الترابه» در هور الهويزه در اين عمليات توسط مجاهدين عراقي آزاد گشت. در حقيقت شركت مجاهدين عراقي در عمليات بدر در سايه فرماندهي اسماعيل دقايقي، و تصرف منطقه «الترابه» آزمون موفقي براي اين شهيد بود. شهيد اسماعيل دقايقي بعد از اين عمليات، گردان انصار الحسين را در سازمان سه گردان فوق الذكر ادغام كرد و اين تيپ از آن روز به ميمنت عمليات بدر به «تيپ 9 بدر» نامگذاري شد.

شهيد دقايقي براي يكپارچگي و سازماندهي مجاهدين عراقي چه روشي و چه ابتكار عملي به كار برد؟

اقدامات سركوبگرانه رژيم بعث همه هوادارن و نيروهاي جنبش اسلامي عراق را به شدت شوكه كرده بود. مجاهدين عراقي كه با سركوب وحشيانه توأم با زندان و شكنجه از خانه و كاشانه خود آواره شده بودند. بنابر اين اصل حضور مجاهدين عراقي در جبهه‌هاي جنگ در كنار رزمندگان سلحشور ايران يك اصل عقيدتي و بر اساس انجام تكليف شرعي بود. بر مبناي دستورات امام خميني (ره) و دفاع از آرمان‌ها و اهداف مقدس اسلام بود. براي رويارويي با صدام و حزب بعث طاغوتي عراق بود. مجاهدين عراقي حضور در جبهه‌هاي نبرد حق و باطل را يك فرصت بزرگ يافتند تا در برابر طاغوتيان جهاد كنند. تهاجم صدام اين فرصت را براي مجاهدين عراقي فراهم كرد. لذا اصل حضور مجاهدين عراقي در جبهه‌ها روشن است كه يك اصل اعتقادي دروني براي نجات عراق و سرنگوني رژيم صدام بود.

البته قبل از انتصاب شهيد اسماعيل دقايقي به فرماندهي تيپ 9 بدر، فرماندهان متعددي از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي وجود داشتند كه در امر سازماندهي و مسلح نمودن مجاهدين عراقي كمك مي‌كردند. زمينه حضور مجاهدين را در جبهه‌ه


ناگفته هاي فرمانده حشدشعبي از شهيد دقايقي: مجاهدين عراقي شجاعت را از اسماعيل آموختند

30 دي 1394-09:20:39

منبع: سايت نويد شاهد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازعمليات خيبربا رمز "يارسول الله"  درهورالهويزه وجزايرمجنون - روز تجليل از اسرا ومفقودان


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره