كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شهيد باقري در آيينه كلام معطر شهيد مهدي زين الدين

...سردار شهيد زين الدين در شهريورماه 1358 وارد سپاه قم شد و پس از يك دورة يك ماهه آموزشي در تهران، مسئوليت پذيرش نيروهاي سپاه قم را برعهده گرفت. او در آغاز سال 1359 وارد اطلاعات سپاه قم و در نيمة دي ماه 1359 از طرف سردار محسن رضايي به سردار شهيد حسن باقري معرفي شد ...

19 بهمن 1394-11:07:04


شهيد باقري در آيينه كلام معطر شهيد مهدي زين الدين
19 بهمن 1394-11:07:04
منبع: سايت نويد شاهد
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

شهيد حسن باقري در 25 دي ماه 1359 طي نامه‌اي به حميد تقوي، مسئول اطلاعات عمليات سوسنگرد و دشت آزادگان، سردار مهدي زين الدين و محمدحسين نامدار محمدي را به او معرفي كرد. محمدحسين نامدار به حميديه رفت و مسئول اطلاعات عمليات آن منطقه شد و شهيد مهدي زين الدين به عنوان معاون حميد تقوي در سوسنگرد ماند...

مصاحبه با شهيد مهدي زين الدين در سال 1362 به مناسبت سالگرد شهادت حسن باقري انجام شده است. آن‌چه در پي آمده، متن پيادة شده از روي نوار مصاحبه مذكور است:

***

من قبل از ورود به جبهه، يك دورة اطلاعات رزمي را در تهران ديده بودم. به «گلف» كه آمدم مرا به قسمت اطلاعات عمليات، كه اتاقي كوچك در گوشه‌اي از ساختمان گلف بود، معرفي كردند. اولين بار برادرمان حسن باقري را آن‌جا ديدم. ايشان كه مي‌دانست ما دوره ديده‌ايم برخورد خوبي با ما كرد و گفت كسي در اين‌جا به اطلاعات عمليات توجه ندارد و شما با همت و پشتكار خودتان مي‌توانيد سرنوشت جنگ را تعيين كنيد و با فعال شدن اين واحد، مي‌توانيد تصميم‌گيري‌ها و كادرسازي‌هاي زيادي در امور جنگ و عمليات داشته باشيد. از همان ابتدا، مي‌دانست اين كار، چه ارزشي دارد و برايش خيلي زحمت مي‌كشيد. بعد از مدتي، مرا به سوسنگرد فرستاد.

اولين خاطره‌ام در سوسنگرد، روزي بود كه وارد سوسنگرد شده بوديم. پس از دو سه روز، جنگ، وضعيت عجيبي پيدا كرده بود. لشكر 16 زرهي، 16 دي ماه در برابر دشمن شكست خورد. دشمن هويزه را دور زده بود و داشت به طرف سوسنگرد مي‌آمد. ما در سوسنگرد به فكر پدافند آن‌جا بوديم. شهيد باقري آمد و به اتفاق همديگر حركت كرديم. حدود يكصد تانك دشمن داشت پيش مي‌آمد. او بدون هراس از آن همه تانك، ايستاده بود و به من مي‌گفت: «بايد يك فكري كرد.»

خيلي دوست داشتيم كه همان‌جا سلاح‌مان را دست بگيريم و جلو برويم. ولي او ما را از اين كار بازداشت و گفت: «بايد سنجيده عمل كنيم و چاره‌اي بجوييم. دشمن اگر امروز نمي‌تواند به سوسنگرد بيايد، فردا خواهد آمد. بايد سوسنگرد را مهيا كرد.»

آينده نگري، پيش‌بيني‌ها و مورد انفعال واقع نشدن از خصوصيات شهيد باقري بود كه مي‌توانست در بدترين شرايط، حالات و اعصاب خودش را به راحتي كنترل كند. در همه جاي عمليات و زماني كه مثلاً مي‌گفت 20 تا آر.پي.جي‌زن بايد تا چه حد جلو بروند و كجا بايد بايستند؛ راهنمايي مي‌كرد، در همان لحظه به فكر آينده بود و اين‌كه دشمن چه كار مي‌خواهد بكند.

از جهت فكري قدرتي داشت كه مي‌توانست همة مسائل را تجزيه و تحليل و برنامه‌ريزي كند. در عمليات‌هاي ابتداي جنگ كه ما جلوي دشمن نيرو نداشتيم، در مورد استفاده از آب مرتباً مهندس سرداري را مي‌خواست، با وي مشورت مي‌كرد و حتي روي پَستي و بلندي‌هاي يك متر و نيم متر زمين هم محاسبه مي‌كردند، تا با رها كردن آب، جلوي حركت‌هاي دشمن را بگيرند.

او تنها كسي بود كه در ابتداي جنگ به نقشه، براي ديدن دورنماي تمام وسعت زمين، توجه مي‌كرد، اما فقط هم به نقشه اكتفا نمي‌كرد، بلكه به زمين مي‌رفت و از نقشه استفاده مي‌كرد. در ابتداي جنگ، كه هيچ كس به نقشه اهميت نمي‌داد، او به نقشه خيلي توجه مي‌كرد. حتي مورد استهزاء قرار مي‌گرفت ولي هيچ وقت در مقابل اين‌گونه مسائل رنجيده خاطر نمي‌شد و عكس العمل نشان نمي‌داد، بلكه پيوسته، با لحن و كلام خوب و زبان خوش، توضيح مي‌داد و آن‌ها را شرمنده خود مي‌كرد.

از بچه‌هاي شناسايي توضيح مي‌خواست. اگر متوجه مي‌شد به مسير خودشان نرسيده‌اند، پيگيري مي‌كرد. بعضي وقت‌ها سرشان داد مي‌زد و به آن‌ها مي‌گفت: «چرا كم كاري مي‌كنيد؛ شما بايد به هدف‌تان برسيد» و اين، نقش بسيار سازنده‌اي در خصوص نيروها داشت...

***

وقتي با كارهاي اطلاعات عمليات آشنا شدم و به اصطلاح دستم توي كار باز شد، متوجه شدم كه برادرمان حسن باقري فقط يك مسئول اطلاعات عمليات نيست، بلكه توانش بيشتر از اطلاعات عمليات است و دارد به كل مسألة جنگ رسيدگي مي‌كند. براي من خيلي عجيب بود، هر جايي مسئولين عمليات‌ها را مي‌ديدم، حسن باقري هم آن‌جا بود. پيش خود مي‌گفتم خوب اگر او مسئول اطلاعات عمليات است، چرا هميشه و همه جا هست؟ هر وقت برادرهاي مسئول عمليات، مثل برادرمان رحيم [صفوي] يا [غلامعلي] رشيد يا برادرمان [شهيد] داود كريمي يا برادران ديگر، در هر كدام از جبهه‌ها حاضر مي‌شدند، حتماً حسن هم همراه آن‌ها بود. در موارد بسيار زيادي هم حسن به تنهايي مي‌آمد ولي آن‌ها نمي‌آمدند. شايد به اندازة دو برابر همة مسئولين كار مي‌كرد، فكر مي‌كرد و به همة واحدهاي زير امر خودش و همة مسئولين سپاه و عمليات‌ها در جبهه‌ها برنامه مي‌داد.

***

در عمليات امام مهدي(عج) كه شايد اولين عمليات سپاه بود، ما هم نقش داشتيم. با اين‌كه عمليات


شهيد باقري در آيينه كلام معطر شهيد مهدي زين الدين

19 بهمن 1394-11:07:04

منبع: سايت نويد شاهد

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره