كاربر ميهمان شنبه، 4 خرداد 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيم

«چريك» يكي از القاب پركاربرد در ميان رزمندگان دفاع مقدس به شمار مي‌رفت.

16 مرداد 1395-10:13:17


چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيم
16 مرداد 1395-10:13:17
منبع: جوان انلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

«چريك» يكي از القاب پركاربرد در ميان رزمندگان دفاع مقدس به شمار مي‌رفت. شايد يكي از دلايلش اين بود كه رزمندگان در مواجهه با دشمني كه از لحاظ تسليحات و تجهيزات، برتري قابل توجهي نسبت به آنها داشتند، ناچار مي‌شدند از روش‌هاي نامنظم و چريكي در مقابل او بهره ببرند. در اينجا به معرفي كوتاه چهار رزمنده‌اي مي‌پردازيم كه هر چهارنفر با القاب چريك در ميان همرزمانشان شناخته مي‌شدند. چريك‌ها در جبهه غوغا مي‌كردند.

محسن چريك

چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيممحسن چريك يا همان شهيد سعيد گلاب‌بخش، جواني خوش‌سيما، متولد 1338 در اصفهان بود كه در كنار ورزيدگي جسم و توان نظامي بالا، يك انقلابي به تمام معنا به شمار مي‌رفت. سعيد كه به دليل مبارزاتش نام مستعار محسن را براي خود انتخاب كرده بود، پيش از انقلاب آموزش‌هاي چريكي و دوره‌هاي فشرده رزمي را در كشورهايي چون لبنان و فلسطين و با همراهي بزرگمرداني چون شهيد چمران گذراند و از بدو تأسيس سپاه، دانش نظامي‌اش را از طريق آموزش‌هاي چريكي به جوانان تازه‌وارد سپاهي منتقل مي‌كرد. سختگيري‌هاي محسن چريك در آموزش اولين نيروها و گردان‌هاي سپاه، زبانزد بود. تأثير وجود محسن چريك روي همرزمانش به قدري بود كه شنيدن نامش موجي از شور و شوق را در ميان همرزمانش ايجاد مي‌كرد تو گويي اسطوره‌اي از لابه‌لاي سطور تاريخ پاي به جهان خاكي نهاده و با نام «محسن چريك» دوشادوش رزمندگان رودرروي خصم مي‌جنگد. سعيد گلاب‌بخش عاقبت در 7 آبان ماه 59 در جبهه‌هاي غرب كشور به شهادت رسيد.

حجت چريك

حجت‌الله نيكچه فراهاني فرمانده گردان انصارالرسول لشكر27 محمدرسول الله(ص) متولد 1343 بود كه زمان شهادتش در والفجريك، 19 سال سن داشت. در وصف او همين بس كه با وجود سن كم، از طرف شهيد حاج محمدابراهيم همت، به عنوان فرمانده گردان خط‌شكن انصارالرسول(ص) منصوب شد. حجت چريك در عمليات طاقت فرساي والفجر يك كه بر اساس آمار دقيقه‌اي هزار و 200 گلوله توپ، كاتيوشا و... بر زمين فرود مي‌آمد تا آخرين لحظه در دفاع از محور عملياتي با آن حجم سنگين آتش تردد مي‌كرد و به نيروهاي رزمنده روحيه مي‌داد. از رشادت‌هاي حجت‌الله نقل قول‌هاي بسياري شده و لقب چريك نيز به دليل چالاكي‌اش براي او انتخاب شده بود. حجت‌الله در بهار 62 در منطقه عملياتي والفجر يك در تپه 112 به شهادت رسيد.

حميد چريك

چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيمحميد ايرانمنش 30 ارديبهشت ماه، سال 1334 در كرمان به دنيا آمد. بعد از پيروزي انقلاب و پس از تشكيل سپاه، به عضويت آن درآمد و از همان ابتدا به كارهاي رزمي و چريكي علاقه داشت. در وصفش اين طور آورده‌اند كه در عمليات‌ها پيشقدم مي‌شد و هميشه يك قطار نارنجك دور كمرش مي‌بست و تخصصش در پرتاب نارنجك بود. او ابتدا فاصله را محاسبه مي‌كرد و زاويه را در نظر مي‌گرفت و بعد اقدام به پرتاب نارنجك مي‌كرد. در برخي عمليات‌ها به همين شكل باعث موفقيت مي‌شد و به خاطر توان رزمي بالايش به حميد چريك معروف شد. يكي از همرزمانش مي‌گويد:حميد كوله‌اي داشت كه داخلش همه چيز پيدا مي‌شد.

تمامي امكانات مثل ظرف، قابلمه، چراغ خوراك پزي، و... مثلاً يك موقع خواستيم اِشكنه درست كنيم، فوري پياز و سيب‌زميني از كوله‌پشتي درآورد.‌تر و فرزي حميد زبانزد بود. سردار شهيد حميد ايرانمنش عاقبت در جريان آزاد‌سازي خرمشهر به شهادت رسيد و پيكرش بيش از 15 روز در منطقه بود تا اينكه به زادگاهش كرمان منتقل شد. از اين شهيد دو دختر به نام‌هاي مريم و معصومه به يادگار مانده است.

حسين چريك

چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيمشهيد حسين منگلي معروف به حسين چريك اول فروردين ماه 1343 در شهر بابك و در خانواده‌اي روستايي به دنيا آمد. سال 60 كه به جبهه مي‌رفت، 17 سال داشت و چثه ريزش پدر را به صرافت انداخته بود مبادا حسينش در جبهه كم بياورد. به او گفته بود اگر مي‌خواهي بروي هرگز پشت به جبهه‌ها نكن. اما حسين در عمليات شناسايي، شكستن خط‌ها، غواصي و نفوذ به خطوط دشمن آن چنان توانايي از خودش بروز داد كه خيلي زود به حسين چريك معروف شد و فرماندهان گردان‌ها براي حضور او در يگانشان با يكديگر رقابت مي‌كردند. از حاج قاسم سليماني نيز نقل قول‌هاي بسياري در وصف رشادت‌هاي حسين منگلي آورده شده است. حسين چريك تنها در يك مورد با يك چوب دستي سه عراقي را به اسارت درآورده بود. سرانجام حسين منگلي در سال 65 در منطقه عملياتي شلمچه بر اثر اصابت گلوله خمپاره به شهادت مي‌رسد.


چريك‌هاي گمنام دفاع مقدس را بيشتر بشناسيم

16 مرداد 1395-10:13:17

منبع: جوان انلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره