كاربر ميهمان دوشنبه، 29 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مروري بر زندگي طلبه شهيد حسين دوست‌محمدي

خاطرات ذهن من، تو را در سال 48 در روستاي اختيارآباد از توابع كرمان مي‌كاود. تو را حسين نام نهادند تا حسين گونه زندگي كني و در شناسنامه‌ات دوست محمدي ثبت كردند چرا كه عمر كوتاه و پربركت تو گوياي دوستي و محبت به محمد (ص) و آل محمد (ص) بود.

28 فروردين 1389-12:28:53


مروري بر زندگي طلبه شهيد حسين دوست‌محمدي
28 فروردين 1389-12:28:53
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خاطرات ذهن من، تو را در سال 48 در روستاي اختيارآباد از توابع كرمان مي‌كاود. تو را حسين نام نهادند تا حسين گونه زندگي كني و در شناسنامه‌ات دوست محمدي ثبت كردند چرا كه عمر كوتاه و پربركت تو گوياي دوستي و محبت به محمد (ص) و آل محمد (ص) بود. عشق به قرآن و اهل بيت عليهم‌السلام ، تو را روانه حوزه درس و طلبگي نمود و حوزه علم آموزي ، تو را براي مشق عشق به جبهه روانه كرد.

حدوداً 12 سالش بود كه به خاطر درك و فهم بالايي كه داشت بچه‌ها را به خير و نيكي دعوت مي‌كرد. مثلاً از بهشت و نعمت‌هاي آن براي بچه‌ها مي‌گفت. مي‌گفت: در بهشت هرچه بخواهيد از بهترين خوراكي‌ها، وسايل زندگي و رفاه و بازي براي بهشتيان فراهم است. در واقع با زبان خودشان بهشت را وصف مي‌كرد.

وقتي بچه‌ها مشتاق بهشت مي‌شدند و مي‌پرسيدند كه چه كنيم تا بهشتي شويم؟ مي‌گفت: بايد دروغ نگوييد، كار خطا انجام ندهيد، نماز بخوانيد، قرآن بخوانيد، به ديگران كمك كنيد.او بهشت را در حد درك و فهم بچه‌ها برايشان ترسيم و آنها را مشتاق بهشت مي‌كرد.

سال اول طلبگي در قم، پيرامون مساله‌اي دچار شك و شبهه مي‌شود. به رساله امام مراجعه مي‌كند و حكم را مي گيرد. سپس به يكي از مراجع زنگ مي‌زند و نظر او را جويا مي‌شود و متوجه مي‌شود نظر آن مرجع بر خلاف نظر امام است. به نظر خودش حكم امام منطقي‌تر بود. مدت زيادي تلفني با آن مرجع تقليد بحث كرد و منطق و استدلال آورد. بي‌شك آن مرجع تقليد نمي‌دانست كه اين فرد يك طلبه نوپا 16 ساله ولي كنجكاو و پرسشگر و طالب علم است. حسين آدمي نبود كه دربست سخن ديگري را بپذيرد.

وقتي با دوستان به سفر زيارتي مشهد مقدس مي‌رود، به آنها توصيه مي‌كند جهت سوغات خريدن، اقلامي را انتخاب كنيد كه بهره اخروي از آن ببريد. او تا وقتي واقعاً احساس نياز نمي‌كرد، لباس و كفش و جوراب نمي‌خريد؛بنابراين به دوستان هم سفارش مي‌كرد چيزي بخريد كه شما را به ياد خدا بياندازد. مي‌گفت: تسبيح خريدن بهتر از جوراب و زير پوش خريدن است. با تسبيح ذكر مي‌گوييد و به ياد خدا هستيد. هنگام فراغت نيز به دوستان مي‌گفت هر يك حديثي، روايتي، تفسيري بيان كنيد تا همگي بهره‌مند شويم. اوقات فراغت را به بيهودگي نمي‌گذراند.

در يكي از روزها يكي از همسايه‌ها مشغول گوش كردن به موسيقي غيرمجاز بوده است بطوري كه صداي آن به خانه شهيد مي‌رسد. حسين به شدت ناراحت و به قصد انجام امر به معروف و نهي از منكر از منزل خارج مي‌شود كه مادرشان، او را صدا زده و مي‌گويد مراعات حال همسايه را بكن. حسين در پاسخ مي‌گويد: مگر آنها مراعات رضاي الهي را مي‌كنند؟ ما وظيفه داريم هر جا منكري را مي‌بينيم، تذكر دهيم و اين امر جزو واجبات دين ماست.

زمانيكه براي سومين بار عازم جبهه شد، از قم به كرمان آمد تا با خانواده خداحافظي كند. هنگام خداحافظي، نگراني در چهره مادر موج مي‌زد. حسين به مادر گفت: مگر نمي خواهي نزد حضرت زهرا (س) روسفيد باشي؟ مگر نمي‌خواهي قبر شش گوشه حسين را زيارت كني؟ مادر گفت: چرا آرزو دارم ولي تو دوبار رفته اي، حالا برو قم، به درس و تحصيل ادامه بده. حسين گفت: مادر شما 7 فرزند پسر داريد آيا نمي‌خواهيد يكي از آنها را به جبهه بفرستيد.

آن خانواده‌اي كه 5 پسر داشته و سه نفرشا شهيد شده‌اند ( خانواده شهيدان عامري) الگوي ما هستند. بعضي از خانواده‌ها فقط يك پسر داشته و آن را هم فرستاده‌اند و شهيد شده است. شما هم راضي باشيد كه من بروم تا فردا كه جنگ تمام مي‌شود شرمنده شهدا و خانواده شهدا نباشيم و مادر رضايت مي‌دهد. پس ناراحت نباش و دعا كن كه در راه خدا به درجه رفيع شهادت نائل شوم. آن روز چندين بار با مادر خداحافظي كرد و خداحافظي او با دفعات قبل بسيار متفاوت بود.

چندسال بعد از شهادت حسين، خانواده به دلائل خاصي محل سكونت را ( اختيارآباد ) به مقصد كرمان ترك مي‌كنند و بعد از آن مرتب نمي‌توانستند به زيارت شهيد بروند. پس از مدتي، يكي از معتمدين اختيارآباد حسين را در خواب مي‌بيند كه سر كوچه ايستاده است. به او مي‌گويد چرا به منزل نمي‌رود؟ حسين كه ناراحت بوده در جواب مي‌گويد: خانواده، مرا گذاشته و رفته‌اند. من كجا بروم؟

او در مسائل و مشكلاتي كه براي فاميل و خانواده پيش مي‌آمد حتماً به خواب يكي از بستگان مي‌رفت و راهنمايي مي‌كرد. زنده بودن شهيد را خانواده حسين درك كرده‌اند.

مادر شهيدان عامري، قبل از شهادت حسين بارها گفته بود كه من وقتي فرزندان شهيدم را درخواب مي‌بينم، حسين هم در جمع آنهاست. يقيناً حسين هم شهيد مي‌شود. او اين خوايها را تا وقتي حسين شهيد نشده بود، براي مادر حسين تعريف نمي‌كرد. ولي ديگران مي‌دانستند كه مادر سه شهيد بزرگوار(عامري)، حس


مروري بر زندگي طلبه شهيد حسين دوست‌محمدي

28 فروردين 1389-12:28:53

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   8000

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازآتش بس رسمي ايران وعراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره