كاربر ميهمان چهارشنبه، 26 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نشست خبري رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس: منطقه شلمچه خط قرمز ماست

نشست خبري رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس در راستاي تعرض به حريم شهداي گمنام و مشهد شهيدان و كربلاي ايران شلمچه برگزار شد. سردار سيد محمد باقر‌زاده، رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس در اين نشست گفت: يكي از مباني پايه‌اي در رابطه با حفظ فرهنگ دفاع مقدس، حفظ نقاط يادماني يعني نقاطي كه در آنها شاهد دفاع قهرمانانه ملت ايران بوديم و شهداي بسياري براي سربلندي ايران در آن به خاك و خون افتادند است.

2 ارديبهشت 1389-08:37:29


نشست خبري رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس: منطقه شلمچه خط قرمز ماست
2 ارديبهشت 1389-08:37:29
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نشست خبري رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس در راستاي تعرض به حريم شهداي گمنام و مشهد شهيدان و كربلاي ايران شلمچه برگزار شد.

سردار سيد محمد باقر‌زاده، رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس در اين نشست گفت: يكي از مباني پايه‌اي در رابطه با حفظ فرهنگ دفاع مقدس، حفظ نقاط يادماني يعني نقاطي كه در آنها شاهد دفاع قهرمانانه ملت ايران بوديم و شهداي بسياري براي سربلندي ايران در آن به خاك و خون افتادند است.

وي افزود: يكي از مهم‌ترين اين مناطق منطقه يادماني شلمچه است، البته در طول مرز نقاط يادماني با اهميتي وجود دارد، ولي بايد گفت برجسته‌ترين اين نقاط منطقه شلمچه است كه هشت عمليات بزرگ در آن روي داده است.

رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس اظهار كرد: منطقه شلمچه به دليل نزديك‌بودن به شهر خرمشهر و هم‌چنين شهر بصره در عراق از نقاط سوق‌الجيشي از نظر نظامي نيز تلقي مي‌شود.

سردار باقرزاده گفت: طبيعي است حساسيت ملت ايران در اين زمينه بسيار است و اين بنياد در جهت حفظ آثار معنوي دفاع مقدس كه همه ملت ايران در خلق آن سهيم بودند مسووليتي مهم و سنگين دارد.

وي ادامه داد: ما براساس اساسنامه‌اي كه از سوي مقام معظم رهبري در سال ‌69 تصويب ابلاغ شد و برابر با متمم‌هاي بعدي آن تكليف داريم كه در مورد صيانت از مناطق عملياتي تلاش لازم را به عمل آوريم.

وي اظهار كرد: به دنبال شروع فعاليت‌هاي سازندگي در دولت‌هاي قبل و تشديد آنكه مايه خوشحالي است، ما متاسفانه شاهد بوديم جرياني بدون توجه به اصول و مباني دفاعي و پدافند غيرعامل و بدون توجه به عرصه‌هايي كه به عنوان يادمان مورد علاقه ملت ايران است صرفا با نگاهي اقتصادي، تلاش كرده است تا نقاط عملياتي را مورد دست‌اندازي خود قرار دهند.

وي با بيان اين مطلب كه طرح‌هاي متعددي كه در اين ارتباط صورت پذيرفته شده موجب تخريب بخش‌هايي از مناطق يادماني گذشته است گفت: اين تخريب‌ها در مقايسه با عوامل طبيعي بيشتر و گسترده‌تر است.

وي گفت: منطقه آزاد تجاري، صنعتي اروند عاملي است كه طي سنوات اخير اقدامات گسترده‌اي را در جهت تخريب اين منطقه صورت داده است.

رييس بنياد حفظ و آثار ارزش‌هاي منطقه‌ي محدوده شلمچه، معارضين و افراد حقيقي و حقوقي مختلفي مي‌تواند داشته باشد كه از جمله مي‌توان به گمرك و روستايياني كه در آنجا زمين داشته‌اند و نيز راه‌آهن اشاره كرد كه بايد گفت همه اينها بايد در يك طرح كلان بالادستي ديده شود تا جايگاه هر طرحي مشخص شود. ولي متاسفانه منطقه آزاد تجاري اروند در يك تلاش يكجانبه سعي كرده است منطقه وسيعي از نقطه شلمچه را تحت اختيار خود درآورد.

وي گفت: از آنجا كه براساس اساسنامه‌ي مصوبه مقام معظم رهبري در سال ‌69 و بندهاي تكميلي آن بخصوص بند ب ماده ‌3، بنياد حفظ آثار مسووليت انتخاب تملك، حفظ و بهره‌برداري از آثار فيزيكي اعم از ادوات جنگي، غنائم و مواضع و نيز ثبت آثار ملي در اين ارتباط را برعهده دارد بنابراين بايد دانست كه ما در اين زمينه مسووليت داريم و اين مصوبه نيز در روزنامه رسمي كشور ابلاغ شده و در حكم قانون هم هست.

باقرزاده اظهار كرد: ما براي همراهي با دولت و طر‌ح‌هاي اقتصادي و اثبات همكاري خود با آنها اجازه داديم تا آنها در ‌2700 هكتار از منطقه شلمچه ورود پيدا كنند.

وي با بيان اين كه اين بنياد با طرح‌هاي اقتصادي و دولت مخالف نيست گفت: ولي متاسفانه در آستانه سال نو و در زمان اجراي رزمايش «گمبوعه» از اشتغال ما در اين رزمايش سو‌استفاده كردند و بخش وسيعي از زمين منطقه يادماني شلمچه را با بلوك سيماني تصاحب كردند.

باقرزاده تاكيد كردند: به عنوان نماينده ايران براي حفظ آثار جنگ و مناطق يادماني نمي‌توانستم اين وضعيت را بپذيرم و بدين ترتيب بود كه به اعتراض اوليه ما و با توجه به اينكه اين حركت برخلاف مصوبه مقام معظم رهبري بوده است و مقام معظم رهبري مقرر فرمودند تا كميسيوني در سطح ستاد كل نيروهاي مسلح، محدوده اين فعاليت‌ها و چارچوب آنها را مشخص نمايند و قرار شد كه براي اين معنا تا اعلان نظريه كارشناسي كسي كاري انجام ندهد تا اين كميسيون تعيين تكليف كند.

باقرزاده گفت: متاسفانه مسوولان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند با تعاريف خود بخشي از منطقه يادماني را نيز جزء محدوده‌ي خود مي‌دانند و اين نقطه را جزو مناطق زيارتي خود مي‌خواهند وارد كنند.

وي افزود: سيد عليرضا موسوي معاون بازرگاني و ترانزيت منطقه آزاد اروند گفته است ما طرحي داريم كه شامل ايجاد نمايشگاه، سردخانه مواد غذايي، انبار، سيلو و طرح‌هايي از اين قبيل براي توسعه‌ي روابط تجاري با عراق از طريق شلمچه است.

به گزارش ايسنا، رييس بنياد حفظ آثار و ار


نشست خبري رييس بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس: منطقه شلمچه خط قرمز ماست

2 ارديبهشت 1389-08:37:29

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   8000

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

فرارشاه خائن ازكشور


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره