كاربر ميهمان دوشنبه، 25 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بازخواني انديشه‌هاي امام خميني (ره) در مورد جنگ تحميلي/ حمله به ايران طراحي آمريكايي‌ها براي تشكيل اسرائيل بزرگ بود

در جلد 18 از صحيفه نور امام خميني (ره) آمده است: آمريكا با فريب صدام، با هجوم به كشور ما، دولت مقتدر ايران را سرگرم دفاع از كشور خود نمود تا مجال به اسرائيل غاصب تبهكار دهد تا به نقشه شوم خود كه تشكيل اسرائيل بزرگ از نيل تا فرات است، اقدام نمايد. با پيروزي انقلاب اسلامي، سلطه سي‌ساله آمريكا بر فرهنگ، اقتصاد، سياست و نيروهاي مسلح ايران پايان يافت.

3 مهر 1389-09:32:47


بازخواني انديشه‌هاي امام خميني (ره) در مورد جنگ تحميلي/ حمله به ايران طراحي آمريكايي‌ها براي تشكيل اسرائيل بزرگ بود
3 مهر 1389-09:32:47
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

در جلد 18 از صحيفه نور امام خميني (ره) آمده است: آمريكا با فريب صدام، با هجوم به كشور ما، دولت مقتدر ايران را سرگرم دفاع از كشور خود نمود تا مجال به اسرائيل غاصب تبهكار دهد تا به نقشه شوم خود كه تشكيل اسرائيل بزرگ از نيل تا فرات است، اقدام نمايد.

با پيروزي انقلاب اسلامي، سلطه سي‌ساله آمريكا بر فرهنگ، اقتصاد، سياست و نيروهاي مسلح ايران پايان يافت.

اخراج مستشاران نظامي آمريكا، قطع رابطه سياسي و اقتصادي، تصرف لانه جاسوسي و مخالفت جمهوري اسلامي ايران با سياست‌هاي استكباري آمريكا در منطقه خليج فارس، خواب اين كشور را براي سلطه مجدد بر ايران آشفته ساخت.

سياستمداران آمريكا براي از دست دادن پايگاه خود در حساس‌ترين منطقه خاورميانه و در همسايگي ابرقدرت سياسي نظامي بلوك شرق، به شدت نگران بودند و تلاش‌هاي گوناگوني را براي اعاده سلطه خويش بر آن انجام دادند. يكي از اين تلاش‌ها، تحميل جنگ براي تضعيف يا شكست نظام جمهوري اسلامي بود.

* قدرت‌هاي بزرگ به دست‌ و پا افتاده‌اند تا با جنگ‌افروزي سلطه خود را ادامه دهند

امام (ره) در اين باره مي‌فرمايد: «قدرت‌هاي بزرگ كه دستشان از مخازن بزرگ ايران كوتاه شده است و سلطه و قدرتشان با همت ملت ايران و قواي مسلح آن قطع گرديده است، اكنون به دست و پا افتاده‌اند تا با جنگ‌افروزي بين برادران، سلطه خود را ادامه دهند و چپاولگري خود را از سر گيرند (صحيفه نور، ج 13، ص 119)».

روزنامه «فيگارو» چگونگي تباني آمريكا با عراق را براي هجوم به ايران را در گزارش خود چنين بيان مي‌كند: «جريان جنگ ايران و عراق در واقع از زماني اغاز شد كه برژينسكي به اردن سفر كرد (ژوئن گذشته تيرماه 1359) و در مرز دو كشور اردن و عراق با شخص صدام ملاقات كرد و قول داد كه از صدام حسين كاملا حمايت نمايد و اين امر را تفهيم كرد كه آمريكا با آروزي عراق در مورد شط‌ العرب (اروند رود) و احتمالا برقراري يك جمهوري عربستان در اين منطقه مخالفت نخواهد كرد و بالاخره كليه اقدامات، به كشاندن عراق به جنگ عليه ايران منجر شد و پس از اين ديدار محرمانه، مقدمات حمله به ايران فراهم شد و رژيم عراق با تحريك آمريكا از زمين، دريا و هوا به ايران هجوم آورد ( روزنامه انقلاب اسلامي، 17 آذر 59)».

امام (ره) نقش خصمانه آمريكا را در اين جنگ اينگونه برملا مي‌كند كه «ما و ملت اسلامي ما جنگ‌جو و هجوم‌گر نبوده‌ايم و نيستيم و از اين جنگ تحميلي هم خوشمان نمي‌آمد و كراهت داشتيم كه دو طايفه از مستضعفان به تحريك مستكبران و تحريك آمريكا و اغفال حزب بعث به روي يكديگر حربه آتش بگشايند، لكن همه مي‌دانيد و همه هم مي‌دانيد كه اين جرم، متوجه به حزب بعث و صدام و صداميان است (صحيفه نور، ج 15، ص 240)».

* انقلاب اسلامي؛ بسيج مسلمانان عليه سياست‌هاي غاصبانه رژيم جعلي اسرائيل

نكته مهمي كه در تحليل علل تحميل جنگ از نظر حضرت امام (ره) مخفي نمانده است، دشمني رژيم غاصب اسرائيل با اهداف و سياست‌هاي انقلاب اسلامي در جهان اسلام است.

رژيم ستمشاهي از قوي‌ترين پشتيبانان و هم‌پيمانان سياسي، نظامي و اقتصادي اسرائيل در منطقه خاورميانه محسوب مي‌شد كه با پيروزي انقلاب اسلامي نه تنها ضربه سخت سياسي و اقتصادي به اسرائيل وارد آورد، بلكه انقلاب اسلامي ايران عامل مهمي در بسيج مسلمانان عليه سياست‌هاي غاصبانه و ظالمانه اين رژيم گرديد.

از اين رو، يكي از راه‌هاي جلوگيري از وحدت مسلمانان و رشد سياست‌هاي ضداسرائيلي انقلاب اسلامي ايران، تباني اسرائيل و آمريكا براي تحميل جنگ عليه ايران بود.

حضرت امام خميني (ره) در اين باره مي‌فرمايد: «قدرت‌هايي كه بايد صرف برانداختن اسرائيل و نجات بيت‌المقدس بزرگ شود، با تباني بين شياطين بزرگ و صهيونيسم جهاني و بين حزب بعث، صرف هجوم بر ضد مخالف سرسخت اسرائيل و آمريكا شد و مي‌شود (صحيفه نور، ج 15، ص 240)».

*حمله به ايران طراحي آمريكايي‌ها براي تشكيل اسرائيل بزرگ بود

برخي از سردمداران اسرائيل از جمله وزير جنگ و نخست‌وزير وقت رژيم اشغالگر قدس با خوشحالي اعتراف كردند: «جنگ عراق با ايران بهترين رويداد ما بود (روزشمار جنگ ايران وعراق، ج 5، ص 158)» و «ما از درگيري ايران و عراق شديدا شادمان هستيم (روزنامه اطلاعات 2 مهر 59 به نقل از آسوشيتد پرس)»؛ زيرا با تحليل رفتن قدرت نظامي عراق و ايران، اسرائيل با خطر بزرگ و بالقوه‌اي روبه‌رو نبود و فرصت مي‌يافت تا سياست توسعه‌طلبانه خود را ادامه دهد.

حضرت امام (ره) در اين باره مي‌فرمايد: «آمريكا با فريب صدام، با هجوم به كشور ما، دولت مقتدر ايران را سرگرم دفاع از كشور خود نمود تا مجال به اسرائيل غاصب تبهكار دهد تا به نقشه شوم خود كه تشكيل اسرائيل بزرگ از نيل تا فرات است، اقدام نمايد (صحيف


بازخواني انديشه‌هاي امام خميني (ره) در مورد جنگ تحميلي/ حمله به ايران طراحي آمريكايي‌ها براي تشكيل اسرائيل بزرگ بود

3 مهر 1389-09:32:47

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي دوم عمليات رمضان درمنطقه ي شرق كانال پرورش ماهي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره