كاربر ميهمان سه‌شنبه، 23 مرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سردار سوداگر؛ يافته‌هاي جنگ در كتاب‌هاي دفاع مقدس گنجانده نشده است

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: هر كشوري در يك جنگ، يافته‌هاي علمي، تحقيقي، مديريتي و عملياتي دارد و چه بسا اين يافته‌ها استفاده مي‌شود ولي در كتاب‌هاي دفاع مقدس گنجانده نشده است. سردار احمد سوداگر، رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ر اظهار داشت: چيزي كه در تاريخ و اقوال مختلف آمده، اين است كه تاريخ را بايد 100 سال بعد از وقوع آن رويداد نوشت.

3 مهر 1389-09:36:32


سردار سوداگر؛ يافته‌هاي جنگ در كتاب‌هاي دفاع مقدس گنجانده نشده است
3 مهر 1389-09:36:32
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: هر كشوري در يك جنگ، يافته‌هاي علمي، تحقيقي، مديريتي و عملياتي دارد و چه بسا اين يافته‌ها استفاده مي‌شود ولي در كتاب‌هاي دفاع مقدس گنجانده نشده است.

سردار احمد سوداگر، رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ر اظهار داشت: چيزي كه در تاريخ و اقوال مختلف آمده، اين است كه تاريخ را بايد 100 سال بعد از وقوع آن رويداد نوشت.

وي با مطرح كردن اين سؤال كه در اين 100 سال چه بايد كرد؟ آيا بايد توقف و ركودي صورت گيرد؟ ادامه داد: رويدادهايي كه در اين مدت اتفاق مي‌افتد، لايه‌هاي متعددي دارد كه اصلي‌ترين اين لايه‌ها، جمع‌آوري به صورت اسناد مكتوب و غيرمكتوب و جمع‌آوري تاريخ شفاهي است.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بيان داشت: اگر بخواهيم براي جمع‌آوري اطلاعات به صورت شفاهي، 100 سال صبر كنيم تا اقدام شود، پديد آورندگان آن حادثه از بين مي‌روند در نتيجه اين اسناد و مدارك ناقص مي‌ماند. زواياي مختلف يك حادثه را فقط در عكس، فيلم و اسناد مكتوب نمي‌توان پيدا كرد و در نتيجه بايد در اين مدت به همه افراد كه در دفاع مقدس حتي نقش كوچكي داشتند پرداخته و از همه افراد مطالب جمع‌آوري شود. بخش دوم از تاريخ‌نگاري بايد به ساماندهي مطالب اختصاص پيدا كند و در بخش سوم بايد به تجزيه و تحليل مطالب پرداخته شود و در اختيار پژوهشگران و محققان قرار گيرد.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بيان كرد: بنده معتقدم كه يك درصد از مطالب دفاع مقدس را هم نتوانستيم جمع‌آوري كنيم و اگر به آرشيو‌ها مراجعه شود، ديده مي‌شود كه حتي 10 نوار صوتي يا تصويري از پيرمردان و پيرزناني كه پشتيباني جنگ را داشتند، مشاهده نمي‌شود.

وي بيان داشت: اگر بخواهيم در اين زمينه پژوهش كنيم بايد به نويسندگان دفاع مقدس، شاعران دفاع مقدس، زنان و مردان و اهداف آنها بپردازيم و بايد به مردم پيرانشهر، سردشت، دزفول، بانه، خرمشهر، اهواز، گيلانغرب و اقوام عرب در خوزستان مراجعه شود و علل مقاومت و دفاع آنها را جويا شد. چرايي براي مقاومت و پيروزي يكي از نكاتي است كه براي تحقيق و پژوهش در دفاع مقدس بايد به آن پرداخته شود.

* انتقال گنجينه دفاع مقدس به نسل‌ها موجب ماندگاري اين پديده مي‌شود

وي با بيان اينكه پژوهشگاه بايد آثار جمع‌آوري شده‌ دفاع مقدس را كاربردي كند، خاطرنشان كرد: دفاع مقدس يك پديده‌ ملي بزرگ و منطقه‌اي است كه اثرات ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي داشت و بايد ماندگار بماند.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بيان داشت: راز ماندگاري دفاع مقدس در اين است كه اسناد جمع‌آوري شده تحليل و كاربردي شود تا پس از اين مراحل در مراكز آموزش عالي و مؤسسات آموزشي ورود پيدا كند و در صورت انجام اين كار، گنجينه دفاع مقدس به نسل‌هاي آينده منتقل شده و موجب ماندگاري اين پديده مي‌شود.

وي در خصوص پرداختن كشورهاي ديگر براي ماندگاري پديده‌هايشان، گفت: آلمان‌ها در جنگ جهاني دوم تجاوزگر بودند و از جنگ به نفع خودشان مي‌نويسند؛ آمريكايي‌ها هنوز از جنگ 4 ساله‌ و وحشي‌گري داخلي خود مي‌نويسند و فرانسوي‌ها كه قرارداد متاركه جنگ را با هيتلر نوشتند، هنوز از شكست‌هاي خودشان پيروزمندانه مي‌نويسند.

* تاريخ جامع دفاع مقدس در حال ساماندهي است

سردار سوداگر با بيان اينكه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس براي تحليل و پژوهش در پديده دفاع مقدس و ماندگار كردن اين پديده تأسيس شده است، اظهار داشت: اكنون پژوهشگاه كار مضاعفي را از كاستي‌هاي گذشته بر عهده گرفته است و وارد كار شده تا تاريخ شفاهي و تاريخ جامعه نظامي را جمع‌آوري كند.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به اينكه با گذشت بيش از 20 سال از جنگ تحميلي، دايرةالمعارف كه همان فهرست دفاع مقدس است را منتشر كرديم، ادامه داد: در طول 3 سال جلد اول و دوم آن منتشر شده است كه اميدواريم تا جلد 14 اين مجموعه را نيز منتشر كنيم.

وي با ابراز تأسف از اينكه هيچ كدام از روزنامه‌ها عملكرد خودشان را در دفاع مقدس مكتوب نكرده‌اند، ادامه داد: با توجه به اهميت اسناد و مدارك، متأسفانه سازمان‌ها برخي از مداركي كه در آنجا موجود بود را از بين برده‌اند.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در خصوص تاريخ جامع دفاع مقدس بيان داشت: بخش‌هايي از تاريخ جامع دفاع مقدس در حال ساماندهي است و بخش‌هاي ديگر آن در حال مصوب شدن و در آينده انجام خواهد شد كه تاريخ جامعي از عملكرد و نقش سپاه، بسيج، ارتش، نيروي انتظامي و جهاد در جنگ تحميلي خواهد بود.

* جمع‌آوري اطلاعات در زمينه دفاع مقدس به صورت موضوعي است

وي در خصوص نحوه تاريخ‌نگاري دفاع مقدس بيان داشت: مطالب در زمينه دفاع مقدس وسيع و گسترده است و بايد تقدم و ت


سردار سوداگر؛ يافته‌هاي جنگ در كتاب‌هاي دفاع مقدس گنجانده نشده است

3 مهر 1389-09:36:32

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره