كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خاطرات وزير اطلاعات از دفاع مقدس

وزير اطلاعات با بيان خاطراتي از دفاع‌مقدس گفت: در يكي از عمليات‌ها برادر طلبه‌اي كه در يكي از گردان‌هاي فاتحين بود، آمد و در كانال آب حالت ركوع به خود گرفت، تقريبا گردان پا روي كمر او گذاشت و رفت آن طرف كانال؛ اين برادر طلبه شهيد شد. حجت‌الاسلام مصلحي در مراسم تجليل از ايثارگران دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم به بيان خاطراتي از دفاع مقدس پرداخت.

4 مهر 1389-10:49:44


خاطرات وزير اطلاعات از دفاع مقدس
4 مهر 1389-10:49:44
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

وزير اطلاعات با بيان خاطراتي از دفاع‌مقدس گفت: در يكي از عمليات‌ها برادر طلبه‌اي كه در يكي از گردان‌هاي فاتحين بود، آمد و در كانال آب حالت ركوع به خود گرفت، تقريبا گردان پا روي كمر او گذاشت و رفت آن طرف كانال؛ اين برادر طلبه شهيد شد.

حجت‌الاسلام مصلحي در مراسم تجليل از ايثارگران دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم به بيان خاطراتي از دفاع مقدس پرداخت.

وي نمايندگي حضرت امام (ره) در قرارگاه كربلا و خاتم‌الانبياء (ص) در دوران دفاع مقدس، نماينده ولي فقيه در نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروي مقاومت بسيج را در كارنامه خود دارد.

**گردان‌هاي فاتحين

ما در قرارگاه كربلا در خدمت برادر عزيزم شهيد ميثمي كه بوديم، در يك سري از جلسات ديديم فرماندهان تيپ‌ها و لشكرهاي سپاه با مشكل بزرگي رو به رو هستند. مشكل‌شان اين بود كه، در شب‌هاي عمليات تيربارهاي دشمن كه به كار مي‌افتاد، گردان‌ها كپ مي‌كردند و جلو نمي‌رفتند. من آن موقع نمايندگي حضرت امام(ره)‌ در قرارگاه كربلا بودم، با شهيد ميثمي بحثي داشتيم كه بايد فكري كنيم، بالاخره ما چه كاري مي‌توانيم براي اين ها انجام دهيم.بنا بر اين شد كه گردان‌هايي با نام فاتحين از روحانيان شكل بگيرد و اين گردان‌ها مشكل را در شب‌هاي عمليات حل كنند.

نخستين آن به دليل ارتباط نزديكي كه با طلاب در لشكر 25 كربلا داشتيم، شكل گرفت.اين گردان فاتحين گرداني شد كه تا شب عمليات گردان بود و تمام آموزش‌هاي مورد نياز آبي، خاكي را با توجه به جغرافياي منطقه در ابعاد مختلف مي‌ديد.شب عمليات اين گردان منحل مي‌شد و هر كدام از اين روحانيان به عنوان طلبه رزمي تبليغي مي‌رفتند در گردان‌هاي ديگر و مستقر مي‌شدند.وقتي گردان‌ها كپ مي‌كردند و جلو نمي‌رفتند، روحانيان با يك حركت تبليغي گردان را به حركت درمي‌آوردند.

**همه گردان پا روي كمر طلبه‌اي گذاشت و از كانال گذشت

در عمليات والفجر هشت در منطقه فاو، در يكي از لشكرها، گرداني به يك كانال بزرگ رسيد. نتوانستند عبور كنند. بالاخره تدبيري كردند و گفتند لازم است يك نفر برود داخل كانال حالت ركوع به خود بگيرد، بچه‌ها پا بزنند پشت او و بپرند آن طرف كانال.

موقعيت زمان محدودي بود، زمان زيادي نبود كه بتوان برنامه‌ريزي كرد، امكاناتي آورد و مشكل را حل كرد. برادر طلبه‌اي كه در اين گردان بود آمد حالت ركوع به خود گرفت، تقريبا گردان پا روي كمر او گذاشت و رفت ان طرف كانال.

**اين برادر طلبه شهيد شد

فرداي آن روز رفتم بالاي سرش، بچه‌ها گفتند شهادتش تنها مهم نيست، شما پشت او را ببينيد، تمام گوشت و پوستش رفته بود و استخوان كمرش مشخص شده بود. از اين قبيل كارهاي بزرگ در گردان‌هاي فاتحين كه بعدها تبديل به تيپ مستقل امام صادق(ع) شد بسيار انجام شده است.

**گذر از كارون

همين عمليات والفجر هشت، عملياتي بود كه نيروها بادي از كارون مي‌گذشتند و فاو را فتح مي‌كردند، بچه‌ها با آموزش‌هاي سه چهار ماه غواصي از آب اروند گذشتند و وارد فاو شدند. يكسال بعد از پذيرش قطعنامه، فرمانده نيروي زميني ارتش پاكستان، مهمان سپاه بود. بعد از جلسات رسمي درخواست كرد از يكي از مناطق جنگ بازديد كند. ما ها با ديد ارزشي نگاه كرده و شلمچه را پيشنهاد كرديم. گفت: من مي‌خواهم جايي را كه شما فاو را گرفته‌ايد، بازديد كنم. «منطقه اروند».

اصلان بيك، بزرگترين كارشناس نظامي ناتو در منطقه است. ارتش پاكستان در بحث ارتباطاتش با ناتو جايگاهي خاصي دارد. بالاخره به خواسته‌اش عمل شد و من هم همراهش رفتم. وقتي آمد كنار آب اروند، آب را نگاه كرد و گفت: من فقط يك سؤال از شما دارم؟ نيروهاي كه از اين آب گذر كردند و به دشمن زدنند، چقدر آموزش ديدند؟ وقتي دوستان ما برايش توضيح دادند: آموزش ما دو يا سه ماه بود.

به هيچ وجه زير بار نمي‌رفت و قبول نمي‌كرد، مي‌گفت من اطلاعات اين آب را دارم.

اين آب در حالت عادي سرعتش 40 كيلومتر در ساعت است. شبي كه شما عمليات كرديد سرعت اين آب 70 كيلومتر در ساعت بود. كسي كه آموزش ديده و غواص قدر و قوي نباشد نمي‌تواند با اين سرعت گذر كند. اين در حالي بود كه غواص‌هاي ما از غواص‌هايي كه كپسول اكسيژن روي دوششان باشد نبودند، يك ني گوشه لبشان بود، اين ني از آب بيرون بود بايد مي‌رفت و خودش را جبهه مقابل مي‌رساند، اگر كمي آب هم به ني مي‌رفت معلوم بود چه وضعيتي برايش پيش مي‌آمد. البته توضيحاتي در مورد روحيات رزمندگان اسلام داده شد كه نمي‌پذيرفت. به عنوان يك كارشناس نظامي خبره قبول اين مسأله برايش سخت بود.

**چرا توسل به امام حسين (ع)پيدا نمي‌كنيد تا مشكلتان حل شود

در قرارگاه كربلا در اول جنگ كه عمليات مشترك با سپاه و ارتش بود، شهيد صياد شيرازي كارش اين بود كه مرحوم شهيد آي


خاطرات وزير اطلاعات از دفاع مقدس

4 مهر 1389-10:49:44

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره