كاربر ميهمان سه‌شنبه، 19 آذر 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 گفت‌وگو با محمدحسين نورشاهي ـ عضو خطوط راديويي دوران دفاع مقدس؛

مرور خاطرات آن دوران. موجب تجديد حس تعلق به يك جريان عظيم و پوياي تحول‌سازي است. با شروع جنگ تحميلي، راديو به عنوان ابزار تبليغي نظام در برابر هجمه‌هاي تبليغاتي دشمن سربرافراشت تا بيان‌كننده پيام جامعه‌اي معيارساز باشد.

14 مهر 1389-11:26:38


گفت‌وگو با محمدحسين نورشاهي ـ عضو خطوط راديويي دوران دفاع مقدس؛
14 مهر 1389-11:26:38
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

«جوانان در راديو مثل تئوريسين‌هاي عالي‌رتبه تبليغات نظامي عمل مي‌كردند»

مرور خاطرات آن دوران. موجب تجديد حس تعلق به يك جريان عظيم و پوياي تحول‌سازي است. با شروع جنگ تحميلي، راديو به عنوان ابزار تبليغي نظام در برابر هجمه‌هاي تبليغاتي دشمن سربرافراشت تا بيان‌كننده پيام جامعه‌اي معيارساز باشد.

محمدحسين نورشاهي گوينده پيشكسوت و عضو خطوط راديويي در دوران دفاع مقدس با انتقال مفاهيم عقيدتي و عاطفي در تشجيع رزمندگان اسلام و ارتقاي روحيه مقاومت مردم نقش برجسته‌اي داشت.

به گزارش سرويس فرهنگ و حماسه ايسنا، محمدحسين نورشاهي مي‌گويد: متولد ‌١٣٢٨ تهران هستم. از دبيرستان مروي تهران در سال ‌١٣٤٧ ديپلم گرفتم و در سال ‌١٣٤٨ وارد دانشگاه افسري شدم. دوره كمك مهندسي را در ايران و دوره تكميلي مهندسي نگهداري سيستم‌هاي شناسايي هوايي را در آمريكا گذراندم. در دوران انقلاب توفيق همراهي در تدارك و برپايي مراسم شرف‌يابي و بيعت ‌١٩ بهمن ‌٥٧ همافران با حضرت امام خميني را داشتم و در سال ‌٦٩ در سن ‌٤١ سالگي خود را بازنشسته كردم و از محيط فعاليت نظامي خارج شدم.

وي افزود: هنگامي كه سال سوم دبيرستان را مي‌گذراندم از طريق امور تربيتي به راديو معرفي شدم و يكسال گوينده برنامه جوان راديو بودم. اين همكاري در سال ‌٤٨ با رفتن من به دانشكده افسري قطع شد تا اينكه اوايل سال ‌٥٨ راديو دچار كمبود شديد گوينده شد و تصميم به شروع همكاري مجدد گرفتم. به اين ترتيب از ‌٢٤ تيرماه ‌١٣٥٨ با گويندگي در پخش راديو كارم را مجددا شروع كردم.

نورشاهي درباره همكاري‌اش با راديو ارتش گفت: راديو ارتش در سال ‌٦٠ تشكيل شد. من وظايف مختلفي را از نويسندگي و سردبيري تا گويندگي در اين راديو داشتم. مرحوم دكتر سيدحسن حسيني، شاعر فقيد معاصر هم در آن زمان افسر وظيفه بودند و در راديو ارتش سمت سردبيري داشتند. اگرچه از نظر سن و تجربه حدودا ‌١٠ سال از ايشان جلوتر بودم، ولي خيلي چيزها از ايشان ياد گرفتم.

نورشاهي هم‌چنين درباره نقش راديو در آغاز جنگ هشت‌ساله گفت: چند هفته قبل از شروع جنگ به توليد راديو منتقل شدم و يكي از افتخارات من در آن مقطع، دوسال همكاري با مرحوم خانم مولود كنعاني در برنامه در انتهاي شب بود. همچنين از آغاز تا انتهاي دوران دفاع مقدس، توفيق گويندگي بسياري از مطالب و برنامه‌هاي مرتبط با دفاع مقدس مخصوصا در مقاطع اجراي عمليات و ثبت پيروزي‌هاي رزمندگان اسلام نصيبم شد. وي ادامه داد: آن‌وقت‌ها گوينده‌هاي توليد، نوبت‌هاي گويندگي پخش هم داشتند. از جمله من هفته‌اي يك بار گوينده برنامه زنده راه شب بودم كه از نيمه شب تا ساعت ‌٦ صبح تنها با يك گوينده اجرا مي‌شد. دوستاني چون محمدعلي محمدي، فتح‌الله جوادي، جاويد موسوي، علي مطهري، راستگو، قرباني، طالقاني، كوكب، هاشم هوشي سادات، قدياني، محمود دهقان، حسن فتحي و حميدرضا خزايي همراهان ثابت پخش راديو در آن روزها بودند.

نورشاهي افزود: اين جمع در واقع نمادي از جواني و شادابي و اخلاص و پويايي انقلاب و جامعه انقلابي بود و به بركت همين خصوصيات موفق شد كارهاي بزرگي را در زمينه كار رسانه‌اي انجام دهد كه به طور طبيعي محتاج برنامه‌ريزي وسيع و پيچيده و برخورداري از دانش و بينش آكادميك در زمينه‌هاي جامعه‌شناسي و روانشناسي و ساير زمينه‌ها است.

اين گوينده راديو هم‌چنين گفت: اخلاص و پيوند عميق ايماني اين جمع جوان، بخشي از معجزه انقلاب اسلامي را در بخش رسانه‌اي محقق كرد. با شروع جنگ تحميلي، جرياني از كار خودجودش رسانه‌اي مبتني بر اصل هدايت و بسيج رواني جامعه در حال انقلاب و جنگ شكل گرفت و مقدمه و بنيان يك برنامه هدفمند و منسجم موفق چندساله شد. البته پشتوانه ديگري هم وجود داشت كه آن هم روح مسووليت‌دهي و اختياردهي موجود در انقلاب بود، كه اگر نبود بروز آن‌همه استعداد و خلاقيت و عملي شدن خيلي كارها ممكن نبود. طبعا وقتي كه رسانه‌اي نيروهاي خود را از دل چنين جامعه‌اي شناسايي و جذب مي‌كند در برابر حادثه عظيمي مثل دفاع هشت‌ساله در برابر جهان استكبار هم مي‌تواند به بهترين وجه ايفاي نقش كند.

وي افزود: راديو در حقيقت در مركز يك جريان دوسويه قرار گرفته بود. زيرا هم گيرنده پيام‌ها و الهام‌هاي حركت خودجوش جبهه و جنگ بود و هم تقويت‌كننده و عامل گسترش و تثبيت و نهادينه‌سازي آن فرهنگ به حساب مي‌آمد. اين افتخار بزرگي براي يك رسانه است كه بيان‌كننده پيام جامعه‌اي معيارساز باشد. جامعه‌اي كه زن ‌٣٤ ساله آن، همانند همسر زهيربن قين، همسر خود را روانه جبهه مي‌كند و با افتخار مي‌گويد كه من يك همسر شهيدپرور يا يك مادر شهيدپرور هستم. رسانه‌اي كه اين پيام را دريافت مي‌كند و مي‌خواهد انتقال بدهد براي فراوري اين


گفت‌وگو با محمدحسين نورشاهي ـ عضو خطوط راديويي دوران دفاع مقدس؛

14 مهر 1389-11:26:38

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

تشكيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي به فرمان امام خميني ره


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره