كاربر ميهمان سه‌شنبه، 20 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 براي اولين بار در تاريخ جنگ دچار ترديدهاي رنج دهنده شده‌ام

ترديدها بسيار رنج دهنده است. براي اولين بار در تاريخ جنگ،‌قبل از عمليات دچار چنين حالي شده‌ام. شايد به خاطر وضعي كه در عمليات كربلاي چهار پيش آمد و چشممان ترسيد و به خاطر مسئوليت مستقيمي كه دارم و همين وضع درباره فرماندهان ديگر هم صادق است. آن چه خواهيد خواند روايتي است از كربلاي 5 كه راوي آن ، جناب آقاي هاشمي رفسنجاني است. ايشان در زمان عمليات كربلاي 5 مسئوليت جانشين فرماندهي كل قوا در جنگ را بر عهده داشت:

16 بهمن 1389-09:53:00


براي اولين بار در تاريخ جنگ دچار ترديدهاي رنج دهنده شده‌ام
16 بهمن 1389-09:53:00
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

كربلاي 5 در روزنوشت هاي فرمانده وقت قرارگاه خاتم الانبياء

ترديدها بسيار رنج دهنده است. براي اولين بار در تاريخ جنگ،‌قبل از عمليات دچار چنين حالي شده‌ام. شايد به خاطر وضعي كه در عمليات كربلاي چهار پيش آمد و چشممان ترسيد و به خاطر مسئوليت مستقيمي كه دارم و همين وضع درباره فرماندهان ديگر هم صادق است.

آن چه خواهيد خواند روايتي است از كربلاي 5 كه راوي آن ، جناب آقاي هاشمي رفسنجاني است. ايشان در زمان عمليات كربلاي 5 مسئوليت جانشين فرماندهي كل قوا در جنگ را بر عهده داشت:

*مقدمه آقاي هاشمي رفسنجاني بر روزنوشت هاي عمليات كربلاي 5:

بالاخره با تلاش زياد، ساز و برگ و نيروهاي مورد لزوم عمليات سرنوشت ساز، با اميد به ختم جنگ در صورت رسيدن به اهداف عمليات، تا حدودي آماده شد. بحث‌هاي ستادي و قرارگاهي و نيز اقدامات آموزشي و تهيه اطلاعات از اردوگاه دشمن و تداركات پشتيباني و به خصوص لوازم دفاع در مقابل سلاح شيميايي دشمن و توصيه فرماندهان انجام شد و روز موعود فرا رسيد.

عمليات در شب 3 دي ماه آغاز شد و من به عنوان فرمانده جنگ در منطقه حضور داشتم و تا لحظه شروع آفند، نشاني از مطلع شدن دشمن به دست نيامده بود و به نظر مي‌رسيد، عنصر غافلگيري كه نقش اساسي در شكستن خط‌ ها و پيروزي‌هاي اوليه دارد، تامين است.

با شروع عمليات، گزارش‌هاي اوليه خبر از پيشرفت در اكثر محورها مي‌داد، اما اولين خبر از ناكامي در بعضي از محورهاي اصلي و مهم، نشان از اطلاع داشتن دشمن از برنامه عمليات داشت. لحظات بسيار تلخي گذشت تا اطلاعات تكميلي رسيد و معلوم شد در چند محور، نيروهاي پيشتاز با موانع جدي مواجه شده و تلفات زيادي داده‌اند و در مواردي عقب نشيني انجام شده و تحركات هوايي، توپخانه‌اي و موشكي دشمن هم در منطقه، وسعت كم سابقه‌اي گرفت.

هدف عمليات، تصرف ابوالخصيب و محاصره نيروهاي مستقر در شبه جزيره فاو تهديد بصره از جنوب بود. تصرف فاو و رأس‌البيشه كه ايران را با كويت همسايه كرده و راه زميني عراق را به شمال خليج فارس قطع كرده بود، مي‌توانست با تصرف ابوالخصيب كامل شود. با اين اقدام كل شبه جزيره فاو آزاد مي‌شد، موفقيت ما در خليج فارس بيش از پيش تقويت مي‌گرديد و نيز بصره از جنوب در خطر سقوط قرار مي‌گرفت.

شواهد و قرائن نشان مي‌داد كه دشمن از طرح عمليات آگاه شده و با مسدود كردن دو طرف معبر كم عرض آبي ام‌الرصاص پيشرفت نيروها را دچار مشكل كرده است. اجراي انبوه آتش دشمن روي نقاط خاط و حساس اروند رود، سازمان غواص‌هاي خط ‌شكن و نيز قايق سواران را كه موج دوم و سوم را تشكيل مي‌دادند، بر هم زده بود، اما نيروهاي غواص از تنگه گذشتند و در جزيره بلجانيه پياده شدند. در محورهاي ديگر نيز با شكسته شدن خطوط دشمن در جزاير سهيل و ام‌الرصاص جنگ به خشكي كشيده شد. براي نخستين بار در جنگ، خط دشمن در شلمچه نيز شكسته شد، اما تدوام عمليات ميسر نبود.

پس از يك بحث قرارگاهي سريع، تصميم بر اين شد كه اسم عمليات را به كربلاي 4 و هدف آن را عمليات محدود براي جواب شرارت‌هاي اخير ارتش عراق اعلان كنيم و به انتظار بررسي بيشتر و تصميم در مورد ادامه كار بمانيم.

ترديد‌ها، بحث‌ها و شرارت‌ها

در فاصله دو هفته بين دو عمليات كربلاي 4 و كربلاي 5 مذاكرات و مشورت‌هاي فشرده و پيچيده‌اي داشتيم. از سويي فضاي اميد و نشاطي كه در دوره تجهيز نيروها و اعزام از جامعه داشتيم كه انتظارات زيادي شكل گرفته بود و از سوي ديگر ضربه‌اي كه به بخشي از نيروهاي پيشتاز وارد شده بود و باعث تضعيف روحيه بخشي از فرماندهان و تقويت روحيه دشمنان شده بود، كه تبليغات سهمگين عراقي‌ها و امپرياليسم خبري آن را پيگيري مي‌كردند.

كافي است خوانندگان محترم، متن مذاكرات يكي از جلسات مشورت ستادي و قرارگاهي را كه اخيرا در نشريه وزين نگين منتشر شده، ببينند كه گوشه‌اي از بحث‌هاي فشرده آن شرايط است.

تصميم شجاعانه

بالاخره در پايان جلسه در قرارگاه خاتم الانبياء در ساعت 4 بامداد روز 18 دي ماه 65 تصميم نهايي گرفته شد و فرمان آماده شدن براي عمليات كربلاي 5 را صادر كردم و به ترديدها پايان دادم و انصافا عملكرد نيروها و فرماندهان نظامي و تعهد فرماندهان و نيروهاي جنگ است.

كربلاي 5

سرانجام پس از آن فرمان تاريخي، در ساعت 2 بامداد روز جمعه 19 دي ماه 65 عمليات كم نظير كربلاي 5 آغاز شد كه خوشبختانه در اين مورد، دشمن كاملا غافلگير شد، زيرا فكر نمي‌كرد به اين زودي و تنها دو هفته پس از پايان عمليات كربلاي 4، ما بتوانيم اقدام به عمليات با آن وسعت دست بزنيم.

در اين عمليات مواضع عراق در كانال پرورش ماهي، پنج ضلعي و شلمچه از سمت شمال مورد هجوم قرار گرفت و بسياري از دژهاي نفوذناپذير تسخير شد. به اين ترتيب خشنودي


براي اولين بار در تاريخ جنگ دچار ترديدهاي رنج دهنده شده‌ام

16 بهمن 1389-09:53:00

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات مطلع الفجر، منطقه گيلان غرب وسرپل ذهاب
شهادت آيت ا...سيدعبدالحسين"سومين شهيدمحراب "نماينده ي امام وامام جمعه شيرازتوسط منافقين


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره