كاربر ميهمان پنجشنبه، 28 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 ناگفته‌هايي از ويژگي‌هاي اخلاقي و تاكتيك‌هاي نظامي شهيد شفيع زاده در گفت‌وگويي با سردارغلامرضا يزداني

سردارغلامرضا يزداني، فرمانده توپخانه نيروي زميني سپاه، از همرزمان بنيانگذار توپخانه سپاه با سردار رشيد اسلام شهيد حسن شفيع‌زاده بودند و با ايشان حشرونشر زيادي داشتند. سردارغلامرضا يزداني، فرمانده توپخانه نيروي زميني سپاه، از همرزمان بنيانگذار توپخانه سپاه با سردار رشيد اسلام شهيد حسن شفيع‌زاده بودند و با ايشان حشرونشر زيادي داشتند.

9 خرداد 1390-10:47:05


ناگفته‌هايي از ويژگي‌هاي اخلاقي و تاكتيك‌هاي نظامي شهيد شفيع زاده در گفت‌وگويي با سردارغلامرضا يزداني
9 خرداد 1390-10:47:05
منبع: جوان آنلاين
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سربازاني كه فرمانده شدند

سردارغلامرضا يزداني، فرمانده توپخانه نيروي زميني سپاه، از همرزمان بنيانگذار توپخانه سپاه با سردار رشيد اسلام شهيد حسن شفيع‌زاده بودند و با ايشان حشرونشر زيادي داشتند.

سردارغلامرضا يزداني، فرمانده توپخانه نيروي زميني سپاه، از همرزمان بنيانگذار توپخانه سپاه با سردار رشيد اسلام شهيد حسن شفيع‌زاده بودند و با ايشان حشرونشر زيادي داشتند. لذا به پاي صحبت ايشان نشسته‌ايم تا برايمان از ناگفته‌هاي ابعاد وجودي شهيد شفيع زاده بگويند تا از ابتكارات، استراتژي‌ها و تاكتيك‌هاي نظامي شهيد شفيع‌زاده در حوزه جنگ بيشتر بهره‌مند شويم.

سردار از ويژگي‌هاي حسن شفيع زاده برايمان بگوييد.

شهيد شفيع زاده در رابطه با طراحي آتش و پشتيباني آتش در عمليات‌هاي مختلف و در وضعيت‏هاي گوناگون واقعاً تدابير ويژه خود را داشتند. ايشان در عمليات والفجر 8 طرحي پياده كردند كه امروز همه متفق‏القولند كه تا آن زمان آنچنان آتش پشتيباني به آن شكل طراحي نشده بود و اگر به هر شكل ديگري شده بود ما در پشتيباني رزم نيروها موفق نمي‏شديم و سرنوشت عمليات والفجر 8 شايد چيز ديگري مي‏شد. يعني در اين عمليات توپخانه سپاه با مديريت و فرماندهي شهيد شفيع‏زاده طوري حركت كرد كه درصد بالاي موفقيت عمليات به وسيله پشتيباني آتش فراهم شد و اين نبود مگر تدبير ويژه شهيد شفيع‏زاده. مثلاً براي عمليات خيبر و انجام پشتيباني آتش آن طرح ديگري داشت. آنجا طور ديگري عمل كرد. همين شفيع‏زاده براي عمليات بدر طرح ديگري به كار برد. عملياتي كه 40ـ30 كيلومتر ما عقبه آبي داشتيم و اصلاً جاده نداشتيم، خشكي نداشتيم و ايشان آمد طراحي ويژه خودش را ارائه داد. اگر امروز براي عمليات والفجر 8، كربلاي 5، بدر و خيبر و عمليات‌هاي ديگر بخواهيم طراحي آتش بكنيم من اعتقادم اين است كه با درصد بسيار كمي تغيير همان نقشه آتش را پياده خواهيم كرد.

از ابتكارات، استراتژي و تاكتيك‏هاي شهيد شفيع‏زاده مطالبي را بيان فرماييد.

شهيد شفيع‏زاده به مصداق آن فرمايش حضرت علي(ع) كه فرمودند: «هميشه عمق دشمن را ببينيد» هميشه عمق دشمن را مي‏ديدند و در كار سازمان نيز هميشه عمق سازمان را در نظر داشتند و آن آخر خط را مي‏ديدند. الان كه در واقع تشكيلات توپخانه يادگار آن شهيد بزرگوار است و ما اينجا نشسته‏ايم و براي توپخانه برنامه‏ريزي مي‏كنيم، تازه به بسياري از يافته‌هاي ايشان در سال‌هاي 63ـ 61 مي‏رسيم. خب چگونه مي‏شود كه يك فكري بعد از 20 سال تغيير و تحولات همچنان زنده باشد. اين نشان مي‌دهد فكري را كه اين ايده ارائه مي‌داده بر مبناي اصولي بوده كه ماندگار شده است. شهيد شفيع‏زاده نيازمندي‌هاي عمليات را در صحنه و منطقه جنگ و در دفاع مقدس در بعد پشتيباني آتش با آموزش‏ها تطبيق دادند.

ايشان با ايجاد دانشكده توپخانه كه آن زمان آموزشگاه توپخانه نامگذاري شده بود هر آنچه را كه در جبهه نياز داشتيم، به پشت جبهه آورد و به آموزشگاه منتقل كرد، نيازها را تعريف كرد و آنچه كه ما در جنگ نياز داشتيم، در دانشكده تدريس شد؛ يعني آنكه در پشت جبهه مربي و مسئول آموزش بود و ضمناً علاقه‌مند هم بود كه برود در جبهه بجنگد، ولي موفق نمي‏شد.

ايشان كاري كرده بودند كه آن مربي احساس مي‏كرد در خط مقدم است و دارد در عمليات خيبر مي‏جنگد، چرا؟ چون مي‏ديد همين آموزشي را كه داده است، باعث نجات يك گردان يا يك تيپ شده است. لذا به اهميت كارش پي مي‏برد و باعث مي‏شد آن مربي در دانشكده بماند و گچ برايش نقش كلاش را داشت و تخته سياه نقش خاكريز را و زدودن جهل علمي از ذهن دانشجو، كشتن دشمن را در ذهن او تداعي مي‏كرد و اين كار بسيار بزرگي بود كه آن شهيد عزيز اين را آورد، با موضوع تطبيق داد و موفق شد.

رمز موفقيت شهيد شفيع‏زاده را در چه مي‏دانيد؟

رمز موفقيت شهيد شفيع‏زاده اين بود كه با نيروهاي تحت امر خودش يك ارتباط عميق برقرار مي‏كرد. اصلاً نگاه نمي‏كرد كه اين فرمانده آتشبار است، فرمانده گروه است يا فرمانده قبضه است يا يك سرباز است. شفيع‏زاده قبل از هر چيز نگاه مي‏كرد و مي‏ديد كه اين يك انسان است و يك رزمنده است كه در اختيار ما قرار گرفته و بايد اين را آموزش بدهيم، سازمان بدهيم و به كار بگيريم و اين باعث مي‏شد كه بهترين استفاده را از نيرو بكند. يك جمله‏اي برايتان بگويم كه شايد بتوانم در اين خصوص حق مطلب را ادا كنم و آن اين است كه شفيع‏زاده به تعداد آدم‌هايي كه در اختيار داشت، فكر در اختيار داشت، يعني هميشه مي‏دانست كه فلان فرمانده تحت امر خودش، نظرش در مورد فلان مطلب چيست، چون هميشه با اينها صحبت مي‏كرد و نظرشان را مي‏گرفت و در ذهنش داشت و وقتي در جلسات بالا شركت مي‏كرد تنها نظر حسن شفيع‌زاده را بيان نمي


ناگفته‌هايي از ويژگي‌هاي اخلاقي و تاكتيك‌هاي نظامي شهيد شفيع زاده در گفت‌وگويي با سردارغلامرضا يزداني

9 خرداد 1390-10:47:05

منبع: جوان آنلاين

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   2

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات فتح 8 - شهراتروش درشمال استان موصل عراق


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره