كاربر ميهمان پنجشنبه، 27 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سنگر بتوني صدام در استان ايلام

به نقطه صفر مرزي مهران مي رويم تا از آثار پنهان جنگ تحميلي در استان ايلام گزارشي تهيه كنيم، اينجا سنگر بتوني صدام است جايي كه براي هدايت عمليات تصرف مناطق غرب كشور به خصوص مهران و ايلام توسط صدام ساخته شده است. در زمان جنگ، صدام توجه ويژه اي به شهر مهران و ايلام داشت و در عمليات مختلف سعي داشت اين دو شهر را به تصرف خود در بياورد اما رزمندگان ما هر بار كه اين شهرها به اشتغال درمي آمد دوباره آن را پس مي گرفتند.

25 آبان 1390-10:26:28


سنگر بتوني صدام در استان ايلام
25 آبان 1390-10:26:28
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به نقطه صفر مرزي مهران مي رويم تا از آثار پنهان جنگ تحميلي در استان ايلام گزارشي تهيه كنيم، اينجا سنگر بتوني صدام است جايي كه براي هدايت عمليات تصرف مناطق غرب كشور به خصوص مهران و ايلام توسط صدام ساخته شده است.

در زمان جنگ، صدام توجه ويژه اي به شهر مهران و ايلام داشت و در عمليات مختلف سعي داشت اين دو شهر را به تصرف خود در بياورد اما رزمندگان ما هر بار كه اين شهرها به اشتغال درمي آمد دوباره آن را پس مي گرفتند.

به دليل همين تمايل، صدام در زمان جنگ در مرز مهران و نقطه صفر مرزي كشور عراق به منظور انجام عمليات نظامي براي تصرف مهران و استان ايلام يك سنگر بتوني زير زميني ايجاد مي كند به نحوي كه خود صدام بارها به اين سنگر آمده است و از نزديك در جريان امور و عمليات قرار گرفته است.

حال به اين سنگر بتوني رفته ايم تا ببينيم اهميت اين سنگر از چه لحاظي بوده است.

اين سنگر شش متر زير زمين ساخته شده است، جايي كه سنگر بتوني صدام در آن قرار دارد و در نوع خود و كاربرد آن به لحاظ نظامي بي نظير است. طبق گفته كارشناسان اين سنگر از نظر نظامي در زمان خود از نظر نوع ساخت و جان پناه يكي از اماكن كاملاً ايمن بوده است.

اين سنگر متشكل از دو قسمت سنگر بتوني و ديدگاه براي ديده باني است كه قسمت ديده باني نيز در نوع خود جالب توجه ساخته شده است.

در قسمت ديدگاه نقاط قابل توجهي وجود دارد و به شكلي كاملا حرفه اي در زمان خود ساخته شده به طوري كه در درون اين ديدگاه قسمتي وجود دارد كه مي شود بيرون را ديد ولي از بيرون نمي شود داخل آن را نگاه كرد.

كساني كه صحنه هاي جنگ را دنبال كرده اند، مي دانند اينجا همان مكاني است كه وقتي مهران تصرف شد، صدام، شاه اردن را به عنوان مهمان ويژه دعو ت كرد و با دوربين چگونگي تصرف مهران را نگاه كردند.

اين سنگر متشكل از دو قسمت سنگر بتوني و ديدگاه براي ديده باني است كه قسمت ديده باني نيز در نوع خود جالب توجه ساخته شده است. در قسمت ديدگاه نقاط قابل توجهي وجود دارد و به شكلي كاملا حرفه اي در زمان خود ساخته شده به طوري كه در درون اين ديدگاه قسمتي وجود دارد كه مي شود بيرون را ديد ولي از بيرون نمي شود داخل آن را نگاه كرد

اما در خود سنگر لشكر 17 زرهي عراق باز هم نكات جالب توجهي وجود دارد كه سقف اين مكان طوري طراحي شده كه به هيچ وجه قابل تخريب نباشد.

طبق گفته يكي از كارشناسان در زمان جنگ يك موشك از پايگاه هوايي دزفول به اين مكان پرتاب مي شود كه فقط كمي از سقف پايين مي آيد و كاملا پايين نمي ريزد كه در سنگر نيز اين صحنه مشخص بود. اما اين سنگر داراي قسمت هاي مختلف فرماندهي، سالن كنفراس، مخابرات و.. بوده است.

در قسمت مخابرات سقف هاي اتاق به وسيله نايلون و چوب پوشيده شده است كه امكان شنود وجود نداشته باشد.

اما اين مكان در زمان باز پس گيري شهر مهران در عمليات والفجر3 و كربلاي يك كه منجر به آزادسازي شهر مهران شد به دست رزمندگان كشورمان مي افتد و هم اكنون يكي از پربازديد ترين مكان هاي دفاع مقدس براي كاروان هاي راهيان نور شده است.

اتاق فرماندهي: اين اتاق محل استراحت فرمانده بوده است و سنگر طوري طراحي شده كه اگر اتقاقي براي داخل سنگر افتاد، فرمانده از محل خروج اضطراري فرار كند.

مهران تنها يك نام نيست، مهران قلب تپنده روزهاي دفاع مقدس است، امروز در گلزارهاي شهداي گوشه گوشه كشور رشيد مرداني خفته اند كه محل شهادت پرافتخارشان مهران است، همانجا كه برگرفته از نامش شهر مردمان مهربان است اما با تجاوز رژيم بعث عراق شهر خون رنگ شد تا دفتر پرافتخار مردم ايلام پرنقش تر شود

در اين سنگر جايگاه مشروبات الكي نيز به خوبي مشاهده مي شود كه محلي براي تفريح فرماندهان نيز بوده است.

مهران تنها يك نام نيست، مهران قلب تپنده روزهاي دفاع مقدس است، امروز در گلزارهاي شهداي گوشه گوشه كشور رشيد مرداني خفته اند كه محل شهادت پرافتخارشان مهران است، همانجا كه برگرفته از نامش شهر مردمان مهربان است اما با تجاوز رژيم بعث عراق شهر خون رنگ شد تا دفتر پرافتخار مردم ايلام پرنقش تر شود.

مهران كه در گذشته شهر خون و مقاومت و پيروزي بود، امروز يكي از امن ترين شهرهاي مرزي كشور و دروازه عتبات عاليات است. اين شهر در دهم تيرماه توسط لشكر اسلام و دلاورمردان اين مرز و بوم و به دستور مستقيم امام خميني (ره) آزاد شد به طوري كه امام راحل (ره) بعد از آزادسازي مهران، فرمودند مهران را هم خدا آزاد كرد .


سنگر بتوني صدام در استان ايلام

25 آبان 1390-10:26:28

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره