كاربر ميهمان پنجشنبه، 5 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نادر قرباني: بني‌صدر اجازه ورود ارتش براي عمليات آزادسازي سوسنگرد را نمي‌داد

يكي از فرماندهان گروه‌هاي ستاد جنگ‌هاي نامنظم شهيد چمران گفت: بني‌صدر اجازه ورود ارتش براي آزادسازي سوسنگرد را نمي‌داد كه اين توطئه او، با پيام آزادي بخش امام خميني (ره) خنثي شد و سوسنگرد با تدبير‌ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي و فرماندهي مثال زدني شهيد چمران در چند ساعت آزاد شد. نادر قرباني در خصوص تأثير پيام امام خميني (ره)، نقش رهبر معظم انقلاب و شهيد چمران در آزادسازي سوسنگرد، اظهار داشت:

25 آبان 1390-10:49:13


نادر قرباني: بني‌صدر اجازه ورود ارتش براي عمليات آزادسازي سوسنگرد را نمي‌داد
25 آبان 1390-10:49:13
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

يكي از فرماندهان گروه‌هاي ستاد جنگ‌هاي نامنظم شهيد چمران گفت: بني‌صدر اجازه ورود ارتش براي آزادسازي سوسنگرد را نمي‌داد كه اين توطئه او، با پيام آزادي بخش امام خميني (ره) خنثي شد و سوسنگرد با تدبير‌ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي و فرماندهي مثال زدني شهيد چمران در چند ساعت آزاد شد.

نادر قرباني در خصوص تأثير پيام امام خميني (ره)، نقش رهبر معظم انقلاب و شهيد چمران در آزادسازي سوسنگرد، اظهار داشت: آيت‌الله خامنه‌اي و شهيد چمران در دوران جنگ تحميلي و زماني كه همه شاهد خيانت‌هاي بني‌صدر بودند، هر يك مسئوليت‌هايي برعهده داشتند. شهيد چمران مسئوليت تاكتيكي و نظامي را بر عهده داشت و حضرت آقا كارهاي تداركات، پشتيباني، ارتباط و هماهنگي با تهران را پيگيري مي‌كردند.

فرمانده يكي از گروه‌هاي ستاد جنگ‌هاي نامنظم شهيد چمران گفت: اوايل مهر سال 1359 در اهواز، پس از آنكه در منطقه دُب حردان به دشمن حمله و تانك‌هاي عراقي‌ها را منهدم كرديم، بعثي‌ها براي تصرف شهر از ساعت 10 صبح شروع به بمباران شديد كردند. از سويي ديگر منافقين كه متشكل از برخي اعراب خود فروخته خوزستان بودند؛ از اطراف رودخانه كارون و از داخل شهر نقاط حساس را با خمپاره ‌زدند، حتي بيمارستان آپادانا مورد حمله قرار آنها قرار گرفت.

وي ادامه داد: تا ساعت 5 بعد‌از‌ظهر بسياري از مهمات‌مان را استفاده كرده بوديم؛ بنابراين مهمات از تهران با قطار تا اهواز و از آنجا به منطقه مانور لشكر 92 منتقل شد؛ در همين حين جنگنده‌هاي دشمن پادگان را مورد حمله موشكي قرار دادند و انبار مهمات منفجر شد.

فرمانده گروه ستاد جنگ‌هاي نامنظم شهيد چمران خاطرنشان كرد: به خاطر همين انفجارها نيز در ميان مردم شايعه شده بود كه منطقه شمال سوسنگرد سقوط كرده است. بنابراين بسياري از مردم شروع به ترك شهر كردند؛ اما بلافاصله آيت‌الله خامنه‌اي از طريق راديو اهواز اعلام كردند كه شهر سقوط نكرده است. در اين وضعيت شهيد چمران با آرامشي خاص گفت «بچه‌ها آماده شويد مي‌خواهيم عمليات كنيم!» نيروها در جاده اهواز - سوسنگرد و جنگل‌هاي اطراف عراقي‌ها يك عمليات خيلي خوب چريكي انجام دادند.

وي يادآور شد: يكي ديگر از عمليات‌هايي كه حضور رهبر معظم انقلاب و شهيد چمران خيلي مؤثر بود، عمليات آزادسازي شهر سوسنگرد بود؛ بني‌صدر زماني كه فرماندهي كل قوا را بر عهده داشت، توجهي به حضور مبارك ولايت نمي‌كرد و خود را در رأس تمام امور مي‌ديد؛ در آزادسازي سوسنگرد هم وي بدون توجه به نيروهاي ستاد و دستور دادن تسليحات و تجهيزات جنگي به آنها، مي‌خواست فرصت را از نيروهاي ستاد جنگ‌هاي نامنظم بگيرد چراكه حضور نيروهاي سپاهي و مردمي را براي مقابله نظامي قبول نداشت.

قرباني اظهار داشت: 25 آبان 1359 مقام معظم رهبري در خصوص اجراي عملياتي براي آزادسازي سوسنگرد با بني صدر صحبت كردند و درخواست كردند تيپ 2 لشكر 92 زرهي در عمليات آزادسازي شركت كند و بني صدر هم گفت «شما به آنجا برويد و من هم دستور مي‌دهم» اما شب عمليات فرمانده لشكر كه شهيد فلاحي بود، گفت بني صدر دستور داده تيپ 2 فردا بدون اجازه او وارد عمليات نشود. مقام معظم رهبري نيز اين موضوع را به امام خميني(ره) اطلاع دادند و امام نيز فرمودند «فردا سوسنگرد بايد آزاد شود».

وي ادامه داد: به همين دليل مقام معظم رهبري طي نامه‌اي به فرمانده لشگر 92 زرهي دستور دادند كه بايد در عمليات شركت كنند و شهيد چمران هم زير آن نامه نوشتند در غير اين صورت من اعلام جرم مي‌كنم و شهيد فلاحي هم اين موضوع را قبول كردند و فرداي آن روز حمله آغاز شد و با پيروزي، سوسنگرد را آزاد كردند و اهواز هم از تهديد عراق خارج شد.

قرباني بيان داشت: اگر رهبر معظم انقلاب و شهيد چمران شب عمليات، هماهنگي را انجام نمي‌دادند، خداي نكرده پيام امام (ره) با حماقت بني‌صدر كه معرفتي نسبت به ولايت نداشت، روي زمين مي‌ماند و در نتيجه اهواز سقوط مي‌كرد.


نادر قرباني: بني‌صدر اجازه ورود ارتش براي عمليات آزادسازي سوسنگرد را نمي‌داد

25 آبان 1390-10:49:13

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

شكست حمله نظامي آمريكا به ايران در طبس در اثر طوفان شن
شهادت برادرپاسدار محمدمنتظر قايم ،فرمانده سپاه يزد


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره