كاربر ميهمان جمعه، 23 آذر 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 حاشيه فارس از آخرين روز رزمايش دريايي ولايت 90/ روزي كه پرچم خارك 4 ستاره شد

رزمايش بزرگ دريايي ولايت 90 با انجام رژه باشكوه تمامي يگانهاي حاضر در رزمايش به پايان رسيد. رژه اي كه در آن بالاترين مقام ستاد كل نيروهاي مسلح نيز حضور داشت. در پايان 10 روز نمايش اقتدار دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آبهاي آزاد، درياي عمان شاهد حضور پرصلابت يگان‌هاي سطحي، زيرسطحي، بالگردي و هواپيماهاي نيروي دريايي ارتش بود

15 دي 1390-09:11:57


حاشيه فارس از آخرين روز رزمايش دريايي ولايت 90/ روزي كه پرچم  خارك  4 ستاره شد
15 دي 1390-09:11:57
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

رزمايش بزرگ دريايي ولايت 90 با انجام رژه باشكوه تمامي يگانهاي حاضر در رزمايش به پايان رسيد. رژه اي كه در آن بالاترين مقام ستاد كل نيروهاي مسلح نيز حضور داشت.

در پايان 10 روز نمايش اقتدار دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آبهاي آزاد، درياي عمان شاهد حضور پرصلابت يگان‌هاي سطحي، زيرسطحي، بالگردي و هواپيماهاي نيروي دريايي ارتش بود كه پس از نمايش قدرتي 10 روزه، آخرين مرحله از رزمايش 2ميليون كيلومتر مربعي را به اجرا مي‌گذاشتند.

رزمايش دريايي ولايت 90 بزرگترين رزمايش ساليانه‌اي است كه نيروي دريايي در آبهاي آزاد و بين المللي برگزار مي كرد و طي آن امسال نيز براي اولين بار، تمامي يگان هاي رزمي و لجستيك نداجا از شرق تنگه هرمز تا شمال اقيانس هند (در مدار 20 درجه) در بعد عملياتي و تا مدار 10 درجه در بعد اطلاعاتي، به تمرين اقتدار دريايي ايران اسلامي پرداختند.

حال پس از 10 روز، تمام يگان‌هاي حاضر در اين نمايش قدرت، مي بايست آخرين رژه دريايي باشكوه خود را در پهنه درياي عمان و زير ديد تمامي كشورهاي فرامنطقه‌اي حاضر در درياي عمان برگزار مي‌كردند. كشورهايي كه بعضا در 10 روز گذشته، طعم اقتدار دريايي ايران را از نزديك چشيده بودند.

ساعت حوالي 8 صبح بود كه شناور كنارك ، پس از طي مسافتي نسبتا طولاني، براي انتقال تيم‌هاي خبري در فرآيندي 10 دقيقه‌اي در كنار بزرگترين ناو لجستيك خاورميانه پهلو گرفت.

خارك با عمري بيش از سه دهه نماد عظمت نيروي دريايي است و وقتي بالگرد در محل مخصوص آْن مي نشيند تازه متوجه هيمنه و عظمت اين غول آهني ولي آرام در درياهاي آزاد مي شويم.

پرچم سياه برافراشته شده بر روي خارك با نقش لنگر در وسط و دو ستاره‌اي كه در دو گوشته اين پرچم بود، نشان مي داد هنوز ميهانان اصلي اين مراسم روي خارك حاضر نشدند.

خارك اينقدر جاذبه و زيبايي دارد كه خبرنگاران حتي اگر چندين ساعت هم زدتر از شروع مراسم مي رسيدند، حوصله شان سر نمي رفت.

قرار بر اين بود تا مراسم رژه ساعت 12 به اتمام برسد. براي همين وقتي روي ناو قرار گرفتيم متوجه شديم كه بسياري از فرماندهان عاليرتبه ارتش، ستاد كل و وزارت دفاع پيش از حضور خبرنگاران بر روي خارك كه قرار بود همچون سنوات گذشته، جايگاه ويژه مدعوين براي تماشاي رژه باشد، حاضر شدند.

ناوچه بعدي كه كنار خارك پهلو گرفت، تعداد ديگري از فرماندهان ستاد كل و نيز ميهانان خارجي از برخي كشورهاي دوست و همسايه را با خود آورد. البته چند نفري هم از كميسيون امنيت ملي مجلس اين ميهانان را همراهي مي كردند.

باقي مدعوين هم به سرعت خود را به خارك رساندند و دقايقي بعد بود كه از بلندگوي ناو تمام نفرات تشريفات به محل بالگرد فراخوانده شدند.

معلوم بود كه ميهان ويژه‌اي در راه است. عكاسان و تصويربرداران كه از استقبال ميهمانان فارغ شده بودند، مي بايست خود را به محل بالگرد مي‌رساندند و اگر در اين مسير راهنماياني از كاركنان خارك نبودند، بعيد بود از ميانه اين شهر بزرگ دريايي بتوانند خود را به پاشنه آن كه محل فرود بالگرد بود برسانند.

مسير پرپيچ و خم و چند طبقه خارك به سرعت طي شد تا همه به محل بالگرد رسيدند.

بالگرد پس از يكي دو دور كه در اطراف خارك زد، در كمترين زمان در محل فرود نشست تا امير سرلشكر عطاءالله صالحي فرمانده ارتش جمهوري اسلامي ايران از آن پياده شده و بالگرد نيز بلافاصله محل را ترك كند.

امير صالحي نيز با سرعت از مقابل يگان تشريفات گذشت اما يگان همچنان سرجاي خود ايستاد و معلوم بود كه بايد منتظر ميهمان ديگري باشيم كه قرار است فرمانده كل ارتش از او استقبال كند.

تنها چند دقيقه بعد، بالگرد دوم، اين بار بدون دور زدن اضافي در اطراف خارك، در محل فرود نشست و در مرتبه دوم سردار سرلشكر سيدحسن فيروزآبادي رييس ستاد كل نيروهاي مسلح بود كه از بالگرد پياده شد و فرمانده ارتش در سمت چپ و فرمانده نيروي دريايي در سمت راست، او را از مقابل يگان تشريفات همراهي كردند.

با حضور فرماندهان عاليربته ارتش و ستاد كل، وقتي به محل آن پرچم سياه نگاه كرديم، 2 ستاره ديگر در دو گوشه آن ضافه شده بود و اين نشان مي داد كه فرماندهان عاليرتبه‌اي بر روي خارك حاضر شدند.

اين بار محل استقرار ميهمانان براي مشاهده رژه دريايي كمي با گذشته تفاوت داشت و شايد اين به خاطر اولين حضور عالي ترين مقام ستاد كل نيروهاي مسلح در مراسم بود.

ميهمانان در محل استقرار قرار گفتند اما به درخواست خبرنگاران، اين بار پيش از آغاز مراسم رژه، سردار سرلشكر فيروزآبادي، سرلشكر صالحي و امير سياري در جمع خبرنگاران آمدند تا ارزيابي خود از 10 رو نمايش اقتدار در آبهاي آزاد را عنوان كنند.

سرلشكر فيروزآبادي ضمن ابراز رضايت از مراحل


حاشيه فارس از آخرين روز رزمايش دريايي ولايت 90/ روزي كه پرچم خارك 4 ستاره شد

15 دي 1390-09:11:57

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره