كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 صحنه‌اي در سال‌هاي جنگ كه كربلا را زنده كرد

هويزه نامي جان آشناست و عموم آن‌ را با شهيدانش حسين علم الهدي و يارانش مي‌شناسند و در حافظه تاريخي ملت مقاوم ايران يادآور حماسه‌اي بي‌نظير همچون حادثه عظيم كربلا مي‌باشد. مجمع پيشكسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد به مناسبت سالگرد 16 دي ماه 1359، ياد آور حماسه كربلاي هويزه بيانيه اي صادر نموده كه به شرح زير مي باشد:

15 دي 1390-09:22:23


صحنه‌اي در سال‌هاي جنگ كه كربلا را زنده كرد
15 دي 1390-09:22:23
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

هويزه نامي جان آشناست و عموم آن‌ را با شهيدانش حسين علم الهدي و يارانش مي‌شناسند و در حافظه تاريخي ملت مقاوم ايران يادآور حماسه‌اي بي‌نظير همچون حادثه عظيم كربلا مي‌باشد.

مجمع پيشكسوتان جهاد و شهادت جبهه سوسنگرد به مناسبت سالگرد 16 دي ماه 1359، ياد آور حماسه كربلاي هويزه بيانيه اي صادر نموده كه به شرح زير مي باشد:

آن روز (16 دي ماه) اين جوان‌هاي عزيز براي خدا قيام كردند و حركت كردند با دست خالي، بدون تجهيزات اما با دلي سرشار از عشق و ايمان،‌ با قلبي استوار از اتكاء و توكل به پروردگار.

واقعاً انسان يكبار ديگر صحنه صدر اسلام را، صحنه عاشوراي حسيني و كربلا را به چشم خود مشاهده مي‌كرد.

مقام معظم رهبري در مزار شهداي هويزه در 20 اسفند 1375

هويزه نامي جان آشناست و عموم آن‌را با شهيدانش حسين علم الهدي و يارانش مي‌شناسند و در حافظه تاريخي ملت مقاوم ايران يادآور حماسه‌اي بي‌نظير همچون حادثه عظيم كربلا مي‌باشد.

شرح وقع گوياي آنست كه در 15 دي ماه 1359 يگان‌هايي از لشكرهاي 16 قزوين و 92 خوزستان در معيت يك گردان متشكل از پاسداران- دانشجويان پيرو خط امام‌(ره)،‌جهادگران، نيروهاي مردمي ستاد جنگ‌هاي نامنظم و عشاير بومي عرب زبان منطقه به فرماندهي شهيد حسين علم الهدي در عملياتي با نام «نصر» به محورهاي استقرار دشمن در جنوب كرخه نور يورش برده و آنان را با تحميل شكستي فاحش تا پشت جاده جفير به عقب رانده و با انهدام نيرو و تجهيزات، 800 نفر از دشمن را به اسارت خود درآوردند.

در مرحله دوم عمليات در روز 16 دي ماه،‌ رزمندگان اسلام براي تصرف پادگان حميد پيشروي نمودند ولي به دليل عدم الحاق لشكر 92 خوزستان ستون‌هايي از تانك‌هاي دشمن، نيروهاي پياده به فرماندهي شهيد علم الهدي را در محاصره قرار دادند ولي ياران باوفاي خميني كبير(ره) با ايستادگي، ‌ايثار و جان‌فشاني، راه شهادت را انتخاب و همانند ياران با وفاي اباعبدالله الحسين(ع) تا آخرين نفس و آخرين قطره خون خود، در نبردي عاشورايي و جنگ تن با تانك چون سرو ايستاده و با شهادت خويش، يكبار ديگر حماسه‌اي عاشورايي را خلق نمودند.

به گفته اندك ناظران بازمانده از آن حادثه بزرگ، تانك‌هاي دشمن، اجساد مطهر را در زير شن‌هاي خود خرد نموده و جنايتي سياه را رقم زدند. در اين واقعه بي نظير حدود 140 نفر از دانشجويان پيرو خط امام‌(ره)، پاسداران، جهادگران،‌ نيروهاي بومي و مردمي، شهد شهادت را عاشقانه سركشيده و نامي نيك و حماسه‌اي ماندگار از خود به جاي گذاردند.

اينك در سي و يكمين امين سالگرد حماسه هويزه مظلوم، شهري كه نام آن همواره يادآور شهداي دانشجو و در صدر آن‌ها شهيد بزرگوار سيد حسين علم الهدي مي‌باشد، قرار داريم كه بدون شك يكي از نقاط عطف تاريخ هشت ساله دفاع مقدس مي‌باشد،‌ اميد آن مي‌رود با بيان خاطرات ناگفته و آشكار شدن لايه‌هاي پنهان اين رويداد تلخ كه محصول تفكر غلط و خائنانه بني صدر در طرد نيروها انقلابي و مردمي بوده و به شهادت جمعي از بهترين فرزندان اين ملت انجاميد، گرد فراموشي از چهره اين حماسه بي‌نظير زدوده شود و مردم عزيز كشورمان بيش از پيش با ابعاد مختلف آن آشنا شوند.

مجمع پيشكسوتان جهاد و شهادت جبهه‌هاي سوسنگرد ضمن ياد‌آوري و گراميداشت اين حماسه بي نظير به ملت مقاوم ايران اسلامي،‌ براي شهدا والامقام آن علو درجات و براي خانواده‌هاي معظم شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان عزيز هويزه،‌ عزت و سرافرازي روز افزون را از درگاه خداوند منان مسألت دارد.

ضمناً به اطلاع مي‌رساند به همين مناسبت آئين‌هاي گراميداشتي برگزار مي‌شود كه از مردم شريف و غيور ايران اسلامي بويژه رزمندگان و يادگاران 8 سال دفاع مقدس دعوت به عمل مي‌آيد در آن شركت نمايند.

1- 15 دي ماه 1390 (پنج شنبه) – اهواز- حسينه ثاراله- بعد از نماز مغرب و عشاء- سخنران حجت الاسلام و المسلمين حسن‌زاده- دعاي كميل و مداحي توسط حاج صادق آهنگران.

2- 16 دي ماه 1390 (جمعه)- هويزه- يادمان شهداي هويزه- ساعت 6 صبح- سخنران: حجت الاسلام و المسلمين ماندگاري- مداح : حاج رضا نبوي (پخش مستقيم از شبكه 1 سيما).

3- 20 دي ماه 1390 (سه شنبه)- تهران، بزرگراه شهيد بابايي، دانشگاه عالي دفاع ملي- ساعت 9 تا 11 صبح.

4- 23 دي ماه 1390 (پنج شنبه)- تهران، بلوار ارتش (لشكرك)، ‌شهرك شهيد محلاتي،‌مسجد امام خميني(ره)- بعد از نماز مغرب و عشاء- دعاي كميل توسط حاج صادق آهنگران.

راه و مرام شهيدان گرانقدر هويزه مستدام و برقرار باد


صحنه‌اي در سال‌هاي جنگ كه كربلا را زنده كرد

15 دي 1390-09:22:23

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره