كاربر ميهمان جمعه، 28 دي 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 رزمندگان سخن بگويند/ كتاب جامع زندگي حاج بخشي منتشر مي شود

حاج بخشي، چهره اي شناخته شده و يكي از عناصر عمليات رواني مثبت در بين رزمندگان سال‌هاي دفاع‌مقدس بود كه همرزمان او معتقدند شوخي‌ها، طنازي‌ها و خاطرات رزمندگان سپاه (لشكر) 27 محمد رسول‌الله (ص) درباره حاج بخشي، ظرفيت چندين مجلد خاطره از او را دارد. پس از گذشت حدود دو دهه از اتمام جنگ ‌تحميلي عراق عليه ايران، رزمندگان اهل‌‌قلم لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص) مانند «گلعلي بابايي» دست به قلم شده و آثار متعددي با محوريت كارنامه عملياتي اين لشكر در سال‌هاي جنگ با عناوين «همپاي صاعقه» و «ضربت متقابل» نوشته‌اند.

17 دي 1390-09:26:53


رزمندگان سخن بگويند/   كتاب جامع زندگي  حاج بخشي  منتشر مي شود
17 دي 1390-09:26:53
منبع: خبرگزاري ايبنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

حاج بخشي، چهره اي شناخته شده و يكي از عناصر عمليات رواني مثبت در بين رزمندگان سال‌هاي دفاع‌مقدس بود كه همرزمان او معتقدند شوخي‌ها، طنازي‌ها و خاطرات رزمندگان سپاه (لشكر) 27 محمد رسول‌الله (ص) درباره حاج بخشي، ظرفيت چندين مجلد خاطره از او را دارد.

پس از گذشت حدود دو دهه از اتمام جنگ ‌تحميلي عراق عليه ايران، رزمندگان اهل‌‌قلم لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص) مانند «گلعلي بابايي» دست به قلم شده و آثار متعددي با محوريت كارنامه عملياتي اين لشكر در سال‌هاي جنگ با عناوين «همپاي صاعقه» و «ضربت متقابل» نوشته‌اند.

در كنار اين كتاب‌ها مجموعه زندگينامه و خاطرات فرماندهان شهيد لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص) مانند «طلايه‌داران دوكوهه» و «چارده روايت» نيز به چاپ رسيده‌اند.

درگذشت ذبيح‌الله بخشي (معروف به حاج بخشي) باعث شد تا به اين موضوع توجه كنيم كه آيا تاكنون درباره اين چهره‌ فعال تبليغاتي و پشتيباني سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص)، اقدام خاصي صورت گرفته يا در دستور كار قرار دارد ؟ در حال حاضر، تنها كتاب تدويني درباره زنده‌ياد ذبيح‌الله بخشي، به قلم محسن مطلق و با عنوان «حاجي بخشي» به همت انتشارات سوره‌مهر زير چاپ است.

سردار مجتبي عسگري، مدير موسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص) با اشاره به نقش موثر زنده‌ياد ذبيح‌الله بخشي در روحيه‌دهي به رزمندگان يادآور شد: سال گذشته، حدود 4 ساعت مصاحبه با حاج بخشي درباره سال‌هاي دفاع‌مقدس داشتيم و در آن جلسه، عكس‌هاي زيادي از آلبوم عكس جنگ او گردآوري و ذخيره كرديم.

وي گفت: درست است كه متاسفانه حاج بخشي را از دست داده‌ايم، اما نمي‌خواهيم كه كتابي از روي عجله درباره او بنويسيم و منتشر كنيم. بايد منتظر باشيم تا زمان مناسب آن فرا برسد و اثري جامع درباره نقش زنده‌ياد ذبيح‌الله بخشي در جبهه‌هاي جنگ به چاپ برسانيم.

مدير موسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه محمد رسول‌الله (ص) افزود: هنوز مدارك صوتي، تصويري و مكتوب موجود در آرشيو اين سپاه از دوران جنگ را به طور كامل، ساماندهي و تفكيك موضوعي نكرده‌ايم، اما فكر مي‌كنم كه بيش از 30 ساعت فيلم از حاج بخشي داشته باشيم.

سردار عسگري در پايان سخنانش از انتشار فراخوان جمع‌آوري عكس‌هاي رزمندگان سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص) از دوران جنگ ياد كرد و گفت: اگر شرايط چاپ كتاب عكس حاج بخشي فراهم شود، تصاوير مربوط به او را پس از گوياسازي در قالب يك كتاب منتشر خواهيم كرد.

سرهنگ احمد بيگدلي، فرمانده واحد تخريب لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص) در دوران دفاع‌مقدس كه در نگارش كتاب‌هاي مربوط به اين لشكر همكاري داشته، از نقش بي‌نظير زنده‌ياد ذبيح‌الله بخشي در ارتقاي روحيه ايثارگري، شهادت طلبي و نشاط در بين رزمندگان بسيجي ياد كرد و گفت: او يك شخصيت مستقل در فضاي جبهه بود.

وي افزود: او حتي در همايش‌‌ها و يادواره‌هاي شهدا در سال‌هاي اخير هم با شعار دادن،‌ باعث ايجاد شور و نشاط در حضار مي‌شد. در واقع حاج بخشي، شخصيتي شناخته شده بين نسل‌هاي گذشته و حاضر و يكي از عناصر عمليات رواني مثبت در بين نيروهاي خودي بود.

اين فرمانده عضو سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص) در سال‌هاي جنگ‌ گفت: شوخي‌ها، طنازي‌ها و خاطرات رزمندگان درباره حاج بخشي، ظرفيت چندين مجلد خاطره از او را دارا هستند كه اميدوارم متوليان دفاع‌مقدس به اين موضوع توجه كنند.

جمع زيادي از رزمندگان دفاع مقدس با حاج بخشي در جبهه ها زندگي كرده‌اند و خاطرات شيريني از اين رزمنده بانشاط جنگ دارند كه خبرگزاري كتاب ايران اميدوار است تا پيش از درگذشت يادگاران هشت سال دفاع‌مقدس، علاوه بر گردآوري خاطرات مربوط به حاج بخشي، ديگر خاطرات آنان هم ثبت و ضبط شوند.

ذبيح‌الله بخشي‌زاده، مشهور به حاج بخشي در سال 1312 متولد شد. وي از 47 سالگي با رزمندگان سپاه (لشكر 27) محمد رسول‌الله (ص) همراه شده و در صحنه‌هاي دفاع مقدس روحيه‌بخش رزمندگان بود.

حاج بخشي، ‌صبح (13 دي ماه 90) در يكي از بيمارستان‌هاي تهران دارفاني را وداع گفت.


رزمندگان سخن بگويند/ كتاب جامع زندگي حاج بخشي منتشر مي شود

17 دي 1390-09:26:53

منبع: خبرگزاري ايبنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره