كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 اينجا شلمچه ،كربلاي ايران/ گزارشي كوتاه از عمليات كربلاي 5

تلفن دفتر صدام به صدا درآمد. خبر حمله به شلمچه را دادند. رئيس جمهور دائم زير لب مي‌گفت: الله اكبر از دست افراد خميني ... الله اكبر...» مدام پلك‌هايش به هم مي‌خورد. به او عرض كردم: «اتفاقي مهم پيش آمده است؟» رئيس جمهور كه در اتاق قدم مي‌زد، گفت: «امشب بصره به دست نيروهاي ايران خواهد افتاد». همان شب جلسه‌اي تشكيل شد كه تا صبح ادامه داشت...

27 دي 1390-10:44:56


اينجا شلمچه ،كربلاي ايران/ گزارشي كوتاه از عمليات كربلاي 5
27 دي 1390-10:44:56
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

تلفن دفتر صدام به صدا درآمد. خبر حمله به شلمچه را دادند. رئيس جمهور دائم زير لب مي‌گفت: الله اكبر از دست افراد خميني ... الله اكبر...» مدام پلك‌هايش به هم مي‌خورد. به او عرض كردم: «اتفاقي مهم پيش آمده است؟» رئيس جمهور كه در اتاق قدم مي‌زد، گفت: «امشب بصره به دست نيروهاي ايران خواهد افتاد».

همان شب جلسه‌اي تشكيل شد كه تا صبح ادامه داشت...

موقعيت برتر سياسي، نظامي ايران كه در فتح فاو حاصل شد، به رغم تلاش‌هاي دشمن در چارچوب استراتژي دفاع متحرك، حملات هوايي به مراكز صنعتي، حمله به منابع نفتي و نفتكش‌هاي ايران و ديگر اقدامات تبليغاتي و رواني، هم‌چنان به سود جمهوري اسلامي حفظ شد.

حفظ برتري سياسي -نظامي جنگ به سود جمهوري اسلامي و مقابله با ايجاد هرگونه ركود در جبهه‌هاي نبرد از مهم‌ترين عواملي بود كه ضرورت انجام عمليات با شرط كسب پيروزي را ايجاب مي‌كرد.

عمليات كربلاي 4 به اين منظور طرح‌ريزي و اجرا شد. اما عوامل تاكتيكي و استراتژيكي مختلفي چون ماجراي مك فارلين و تجربه دشمن از عمليات فاو باعث ناكامي كربلاي 4 شد، زيرا منابع اطلاعاتي و جاسوسي امريكا دقيق‌ترين و جزيي‌ترين خبرها را درباره اين عمليات در اختيار عراقي‌ها قرار دادند. دشمن پس از آن كه در اين عمليات با شكست مواجه شد، در صدد برآمد تا ابتكار عمل را به دست گيرد و از فرصت به دست آمده بهره‌برداري كند. شواهد نيز نشان مي‌داد كه چنان‌چه در شرايط موجود، تغييري ايجاد نمي‌گشت؛ دشمن، برتري را از آن خود مي‌ساخت. زيرا عراقي‌ها تبليغات گسترده‌اي را تحت عنوان شكست عمليات سرنوشت‌ساز ايران آغاز كرده بودند. آن‌ها با تشديد حملات هوايي و ادامه جنگ شهرها و تلاش براي بازپس‌گيري فاو، سعي كردند موازنه قوا را به طور كامل به نفع خود تغيير دهند. در چنين موقعيتي چيزي كه اوضاع را هنگام انتخاب منطقه عمليات پيچيده و دشوار مي‌كرد، اين مسأله بود كه در چنين شرايطي، تنها انجام يك عمليات، نمي‌توانست راه‌گشا باشد بلكه در عين حال عمليات بايد از شرط تضمين پيروزي و همچنين شرايط و ويژگي‌هاي لازم در جهت حفظ اوضاع به سود جمهوري اسلامي نيز برخوردار باشد. اين چنين بود كه عمليات كربلاي 5 در تاريخ 19 دي 65 در منطقه عملياتي شلمچه و شرق بصره با رمز مقدس «يا زهرا(س)» آغاز شد و تا 2 ماه و نيم ادامه داشت.

اهميت عمليات كربلاي 5

عبور از موانع نفوذناپذير دشمن در شرق بصره و تهديد شهر بصره با حضور در حومه آن، موفقيت جمهوري اسلامي را در جنگ حتمي كرد؛ به طوري كه متعاقب عمليات كربلاي 5، جهان استكبار بدون رعايت ملاحظات معمول، حمايت از صدام را علني ساخت و قدرت‌هاي جهاني مستقيماً واردميدان جنگ شدند كه نبرد ايران و امريكا در خليج‌فارس از آن جمله بود. همين عمليات بود كه شوراي امنيت را ناچار به تصويب قطع‌نامه‌اي كرد كه در آن براي اولين بار تا حدودي نظرات جمهوري اسلامي ملحوظ شده بود. پس از عمليات كربلاي 5 بود كه مجوز استفاده وسيع از سلاح‌هاي كشتار جمعي به عراق داده شد.

عمليات كربلاي 5 در تاريخ 19 دي 65 در منطقه عملياتي شلمچه و شرق بصره با رمز مقدس «يا زهرا(س)» آغاز شد و تا 2 ماه و نيم ادامه داشت

شرايط دشمن در شلمچه

دشمن با توجه به اهميت منطقه، زمين شرق بصره را مسلح به انواع موانع و استحكامات كرده بود و با رها كردن آب در منطقه، انجام هرگونه عملياتي را غيرممكن ساخته و فضاي امني را براي خود به وجود آورده بود تا بتواند حركت هر نيروي مهاجم را پيش از دستيابي به خط اول خود سركوب كند.

اولين خط دفاعي دشمن، دژي بود كه در يك سمت آن، سنگرهاي بتوني براي استراحت نيرو و در سمت مقابل، سنگرهاي ديده‌باني و تيربار با مهمات آماده و سنگرهاي تانك احداث شده بود. اين دژ، دشمن را از موقعيت ممتازي براي اشراف و تسلط كامل بر منطقه برخوردار مي‌كرد. پشت خط اول، چند موضع هلالي شكل احداث كرده بود كه قطر هر يك به 300 تا 400 متر و ارتفاع آن به 5 تا 6 متر مي‌رسيد. پشت مواضع هلالي، براي تردد و استمرار تانك، جاده ساخته شده بود و به اين وسيله تانك مي‌توانست با استقرار روي مواضع مشخص شده، كل منطقه درگيري را زير پوشش گلوله مستقيم و تيربار قرار دهد.

دومين خط دشمن به فاصله 100 متر از خط اول و به موازات آن احداث و سيل‌بندي به عرض 205 متر و ارتفاع 4 متر كه داراي موضع پياده، كانال مواصلاتي و مواضع تانك بود. اين سيل‌بند از جنوب جاده شروع مي‌شد و به سمت اروند ادامه داشت.

سومين خط دشمن، خاكريزي بود به موازات خط دوم و داراي مواضع پياده و تانك كه جلوي آن، كانال مترو كه به عرض 4 و عمق 2 متر احداث شده بود. چهارمين رده دشمن پشت نهر دوعيجي قرار داشت و شامل نهر، دژ و چندين موضع هلالي پي‌درپي بود كه بر توانايي دشمن ب


اينجا شلمچه ،كربلاي ايران/ گزارشي كوتاه از عمليات كربلاي 5

27 دي 1390-10:44:56

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره