كاربر ميهمان شنبه، 23 آذر 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 امير دريابان شمخاني: خرمشهر را با قدرت فتح كرديم تا مانع عوام فريبي شويم

مي‌خواستيم به گونه‌اي خرمشهر را باز پس بگيريم كه دشمن مچاله شود و نتواند پاسخي براي شكستش پيدا كند؛ به اين ترتيب مي‌بايست ريسك مي‌كرديم و قلب منطقه را هدف مي‌گرفتيم و اثرات اين ريسكمان هنوز در سيماي منطقه ديده مي‌شود. خيلي زود‌تر از آنچه فكرش را بكنيم، بحث به امروز مي‌رسد؛ «اگر پرسشگري كشته شود، فهم مي‌ميرد». اينجاست كه مي‌شود پرسيد چرا جنگيديم، چرا جنگمان طولاني شد، آيا نمي‌توانستيم بعد از فتح خرمشهر به آن پايان دهيم و هزاران پرسش مشابه كه البته به قول سردار رزمنده آن روز‌ها و امير استراتژيست و مدرس اين روز‌ها همه پاسخ دارند؛

3 خرداد 1391-11:53:02


امير دريابان شمخاني: خرمشهر را با قدرت فتح كرديم تا مانع عوام فريبي شويم
3 خرداد 1391-11:53:02
منبع: سايت تابناك
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

مي‌خواستيم به گونه‌اي خرمشهر را باز پس بگيريم كه دشمن مچاله شود و نتواند پاسخي براي شكستش پيدا كند؛ به اين ترتيب مي‌بايست ريسك مي‌كرديم و قلب منطقه را هدف مي‌گرفتيم و اثرات اين ريسكمان هنوز در سيماي منطقه ديده مي‌شود.

خيلي زود‌تر از آنچه فكرش را بكنيم، بحث به امروز مي‌رسد؛ «اگر پرسشگري كشته شود، فهم مي‌ميرد». اينجاست كه مي‌شود پرسيد چرا جنگيديم، چرا جنگمان طولاني شد، آيا نمي‌توانستيم بعد از فتح خرمشهر به آن پايان دهيم و هزاران پرسش مشابه كه البته به قول سردار رزمنده آن روز‌ها و امير استراتژيست و مدرس اين روز‌ها همه پاسخ دارند؛ پاسخ‌هايي مستدل و با تكيه بر رياضيات و منطق.

به گزارش «تابناك»، در آستانه فرا رسيدن سالروز فتحي هستيم كه نه تنها در نمودار ۸ سال دفاع مقدسمان شاخص است، بلكه يكي از موارد بي‌نظير در جهان محسوب مي‌شود. فتحي بزرگ كه منجر به آزادسازي چند صد كيلومتر از خاك كشورمان مي‌شود و كفه ترازوي معادلات منطقه‌اي و حتي بين المللي را به نفع كشورمان سنگين مي‌كند.

اينجاست كه به دنبال يافتن پاسخ راهي دفتر يكي از رزمندگان داوطلب آن روز‌ها مي‌رويم تا انبوه سوالاتمان را با وي در ميان بگذاريم و ببينيم چگونه در كمتر از دو سال از تحميل يك جنگ تمام عيار به كشورمان به جايي رسيديم كه نه تنها ژنرال‌هاي دشمن فكرش را نمي‌كردند، بلكه براي حاميانشان نيز باور ناپذير مي‌نمود.

امير دريابان شمخاني آغاز جنگ را اجتناب ناپذير مي‌داند چرا كه دشمن براي همين موضوع بود كه دست كم نوزده ماه تدارك ديده بود و تجهيز شده بود؛ در حقيقت وي معتقد است كه اين جنگ مدت‌ها پيش آغاز شده بود چرا كه مدت‌ها بود كه كليه مرز‌هايمان با همسايه غربي نا‌امن شده بود و هر از چند گاهي دست درازي‌هاي عراق به گوش مي‌رسيد كه اين موضوع ظاهرا در قبل از انقلاب به عنوان بخشي از جنگ سرد پذيرفتني بود!

حركت به سمت خرمشهر تنها آغازي است براي رسيدن به اهداف سه گانه دشمن كه مبناي براي تعريف جغرافياي جنگ به دستشان داده و به هيچ وجه خرمشهر هدف نبوده؛ دشمن مي‌خواست با تصرف اهواز به هدف سقوط خوزستان دست پيدا كند تا اهداف ديگر را هم در اين راستا محقق كند اما مقاومت مردمي موجب شد كه در‌‌ همان ابتداي امر شكست بخورند. اين در حالي است كه با پيروزي انقلاب اسلامي در كشورمان، ماجراي گردن كشي اين همسايه ناسازگار مبنايي مي‌شود براي توافق دو بلوك شرق و غرب عليه كشورمان و اينجاست كه جنگ عراق عليه‌مان كليد مي‌خورد تا تداركات به ‌‌نهايت درجه برسد و فرصت مناسبي براي اعلان رسمي آن بدست بيايد؛ اكنون كافي است تا در بيستم شهريور سال ۵۹ درگيري‌ها در برخي نقاط مرزي شدت گرفته و توسط دولت وقت مغفول واقع شود تا ارتش همسايه گستاخ اتوباني به سمت كشورمان به راه بيافتد و «دشمن» رونمايي شود.

به عبارتي بهتر، حركت به سمت خرمشهر تنها آغازي است براي رسيدن به اهداف سه گانه دشمن كه مبناي براي تعريف جغرافياي جنگ به دستشان داده و به هيچ وجه خرمشهر هدف نبوده؛ فرمانده سپاه خوزستان در ايام دفاع مقدس مي‌افزايد: دشمن مي‌خواست با تصرف اهواز به هدف سقوط خوزستان دست پيدا كند تا اهداف ديگر را هم در اين راستا محقق كند اما مقاومت مردمي موجب شد كه در‌‌ همان ابتداي امر شكست بخورند.

شمخاني مي‌افزايد: با توجه به اينكه هدف گذاري دشمن بر مبناي زمان چند روزه تصرف اهواز و سقوط خوزستان بود و مقاومت مردمي و شبيخون نيروهاي مستقر در اهواز مانع كارشان شد، جا دارد كه شروع جنگ را روز شكست دشمن بناميم و اصلا همين روز را جشن بگيريم چون در زماني مانع دست يازيدن عراق به اهدافش شديم كه تقريبا هيچ آمادگي نداشتيم و حتي تا مدت‌ها نمي‌دانستيم كه بمب‌هايي كه دسته دسته بر شهر‌هايمان مي‌ريزند، حاصل شليك همزمان چند توپخانه است نه توپ خمسه خمسه!

بدين ترتيب هسته‌هاي شكل گرفته براي پيروزي انقلاب مثل منصورون، مبنايي مي‌شود براي مقابله با دشمني كه در آستانه فتح شهرهاي كشورمان قرار داشت تا به گفته رئيس مركز مطالعات راهبردي نيروهاي مسلح، همين موضوع عاملي شود براي پيروزي‌هايي كه انتظارمان را مي‌كشيد.

دريابان شمخاني در اين رابطه مي‌گويد: آن روز‌ها همه يكي بوديم و اينكه هيچ كس در فكر حذف ديگري نبود عاملي شد براي موفقيت ما؛ نه كسي مانع ديگري مي‌شد و نه كسي بيرون مي‌ماند. همه در حد پتانسيلشان به خدمت مشغول مي‌شدند و جو ايثارگرانه بر همه چيز مقدم بود و حسادت جايي نداشت.

اينگونه بود كه سازمان‌هاي مردم نهادي چون سپاه شكل مي‌گيرد و پتانسيل نخبگي به كار گرفته مي‌شود تا هم جنگ اداره شود و هم توسعه توان رزمي مورد توجه قرار بگيرد و به جايي برسيم كه همكاري با ساير متخصصان، مانند دلاوران ارتشي،


امير دريابان شمخاني: خرمشهر را با قدرت فتح كرديم تا مانع عوام فريبي شويم

3 خرداد 1391-11:53:02

منبع: سايت تابناك

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

حمله ي مزدوران رژيم پهلوي به بيمارستان امام رضا ع درمشهد


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره