كاربر ميهمان دوشنبه، 25 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مهدي چمران: شهيد چمران الگوي مبارزان تونس/ چمران پيش از انقلاب، بيداري اسلامي را پيش‌بيني مي‌كرد

يك بار پيش از انقلاب به ديدار او در لبنان رفتم؛ او تحليل‌هاي بسيار عجيبي در خصوص انقلاب اسلامي داشت‌ و مي‌گفت انقلاب پيروز مي‌شود و بعد از آن لبنان و عراق انقلاب مي‌شود و كشورهاي شمالي نيز از قيد كمونيسم آزاد خواهند شد. مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران و رئيس بنياد شهيد چمران در آيين افتتاحيه نمايشگاه «از فرش تا عرش» با بيان اينكه مردان بزرگ تاريخ جامع اضداد بوده‌اند، با اشاره به ابعاد وجودي حضرت علي (ع) اظهارداشت: علي (ع)‌ كسي است كه قدرت شمشيرش حريف ندارد و هر ضربه‌اش برابر با 70 سال عبادت است.

6 تير 1391-09:59:49


مهدي چمران: شهيد چمران الگوي مبارزان تونس/ چمران پيش از انقلاب، بيداري اسلامي را پيش‌بيني مي‌كرد
6 تير 1391-09:59:49
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبيرسايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

يك بار پيش از انقلاب به ديدار او در لبنان رفتم؛ او تحليل‌هاي بسيار عجيبي در خصوص انقلاب اسلامي داشت‌ و مي‌گفت انقلاب پيروز مي‌شود و بعد از آن لبنان و عراق انقلاب مي‌شود و كشورهاي شمالي نيز از قيد كمونيسم آزاد خواهند شد.

مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران و رئيس بنياد شهيد چمران در آيين افتتاحيه نمايشگاه «از فرش تا عرش» با بيان اينكه مردان بزرگ تاريخ جامع اضداد بوده‌اند، با اشاره به ابعاد وجودي حضرت علي (ع) اظهارداشت: علي (ع)‌ كسي است كه قدرت شمشيرش حريف ندارد و هر ضربه‌اش برابر با 70 سال عبادت است.

وي افزود:‌ همين علي در برابر اشك يتيم آب مي‌شود و تنهايي‌هايش را در گوش نخلستان‌هاي كوفه زمزمه مي‌كند. علي (ع) كسي است كه در بازار كوفه اگر از كسي خطايي مي‌ديد، همان جا او را به راه سعادت دعوت مي‌كرد و در ميدان مبارزه خطابه‌هايي قرائت مي‌كند كه نظير ندارد. علي (ع) اينگونه بود و پيروان حقيقي علي (ع) نيز مشابه او هستند.

رئيس بنياد شهيد چمران بيان داشت: شهيد چمران خودش را خاك پاي اميرالمؤمنين هم به حساب نمي‌آورد و به قدري به ايشان ارادت داشت كه وقتي مي‌خواست براي اولين بار وارد حرم مولا شود، يك روز طول كشيد تا او خود را راضي كرد كه وارد حرم شود. مي‌گفت از عشق به علي (ع)‌ داشتم مي‌سوختم و علاقه‌ام به علي (ع) چنان در وجودم شعله مي‌كشيد كه وقتي به حرم نزديك مي‌شدم احساس مي‌‌كردم دارم مي‌سوزم. شاگردان علي (ع)‌ اينچنين‌اند.

چمران خاطرنشان كرد:‌ شهيد چمران يكي از معدود دانشمندان هسته‌اي دنيا بود و به قدري از قدرت علمي بالايي در اين زمينه برخوردار بود كه جز تعداد معدودي، كسي حرف او را نمي‌فهميد.

وي ادامه داد: ‌او در عرفان نيز يكه تاز بود كه اين را مي‌شود از دست نوشته‌هايش فهميد. او در يكي از دست‌نگاشته‌هايش نوشته است «خدايا تو را شكر مي‌كنم كه به من نعمت معراج عطا كردي و وقتي كه باز مي‌گردم شكنجه روحي من است».

*هرجا حلقه محاصره تنگ‌تر مي‌شد چمران نيز آنجا بود

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به توانمندي مديريتي شهيد چمران به ويژه در دروان دفاع مقدس نيز بيان داشت:‌ هر جا حلقه محاصره شديدتر مي‌شد، او در آنجا حضور مي‌يافت. در هنگام محاصره پاوه، شهيد چمران با هلي‌كوپتر خود را به حلقه محاصره مي‌رساند در حالي كه مي‌داند آنجا نه از آب و غذا خبري نيست و از نه نيرو و مهماتي؛ اما با تعدادي از رزمندگان كُرد 2 شبانه روز در برابر 15 هزار نيروي تازه نفس مسلح ضد انقلاب مي‌ايستد تا اينكه با پيام زيباي امام خميني (ره)‌ پاوه را آزاد مي‌كند.

وي افزود: شهيد چمران در سوسنگر نيز چنين كرد و خودش را به حلقه محاصره رساند و نيروهايش را به عقب برگرداند. خودش به تنهايي در برابر انبوه تانك‌هاي عراقي ايستاد. كماندوهاي عراقي كه با كاميون ايفا به سوي او در حركت بودند در نزديكي او توقف كردند، تعداد بر خاك افتادند و تعدادي ديگر گريختند و چمران با همان كاميون عراقي با پايي كه از شدت جراحت خونريزي داشت، به عقب بازگشت.

*هر شب لبنان من يك پاوه بود

چمران گفت: همه اينها در برابر رشادت‌هاي او در لبنان، برايش چيزي نيست، به طوري كه مي‌گويد «هر شب لبنان من يك پاوه بود». او موفق مي‌شود براي اولين بار با شيعيان لبنان تانك‌هاي اسرائيلي را منهدم كند و در سال 54 براي اولين بار دشمن غاصب را از جنوب لبنان به كمك 45 نفر رزمنده و آر پي جي و اسلحه بيرون كند.

وي با اشاره به قدرت و درك سياسي بالاي شهيد چمران نيز اظهار داشت: تحليل سياسي او به قدري بالا بود كه ياسر عرفات دو زانو در مقابل او مي‌نشست و به سخنان او گوش مي‌داد.

چمران با ذكر خاطره‌اي گفت: يك بار پيش از انقلاب به ديدار او در لبنان رفتم؛ او تحليل‌هاي بسيار عجيبي در خصوص انقلاب اسلامي داشت‌ و مي‌گفت انقلاب پيروز مي‌شود و بعد از آن لبنان و عراق انقلاب مي‌شود و كشورهاي شمالي نيز از قيد كمونيسم آزاد خواهند شد. من خجالت مي‌كشيدم بگويم كه اين حرف‌ها را نمي‌توانم باور كنم. اما او وقتي به ايران آمد در يك سخنراني بزرگ دوباره اين سخنان را عنوان كرد كه در نشريات نيز چاپ شد.

*ياسر عرفات دو زانو در برابر شهيد چمران مي‌نشست و از تحليل‌هاي او استفاده مي‌كرد

رئيس بنياد شهيد چمران بيان داشت: چمران يك هنرمند واقعي نيز بود. وقتي دانش‌آموز دبيرستان بود شاگرد نقاشي مرحوم ارژنگي بود و خط را هم از استاد صانعي مي‌‌آموخت. او روزي براي من كه يك تمثال بسيار زيبا از اميرالمؤمنين كشيد و گفت اين را براي شما كشيدم. من كه برادر كوچك‌تر بودم بهانه گرفتم و گفتم چرا سياه و سفيد است؟ او آن روز هيچ نگفت و رفت. اما يك هفته بعد مدل رنگي همان تصوير


مهدي چمران: شهيد چمران الگوي مبارزان تونس/ چمران پيش از انقلاب، بيداري اسلامي را پيش‌بيني مي‌كرد

6 تير 1391-09:59:49

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي دوم عمليات رمضان درمنطقه ي شرق كانال پرورش ماهي


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره