كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 زيباترين جوان ايراني در سال 1338 كه بود؟

تصوير او در سال 38 به عنوان تصوير زيباترين جوان ايراني، جلد مجله‌هاي آن روزها شد. سال‌ها بعد و با آغاز جنگ، اين جوان زيبا كه ديگر مبارزي كاركشته شده بود، با 70 ـ 80 نفر از اهالي جنوب شهر كه زيرپيراهني و شلوار كردي، لباس رزم‌شان بود، به خرمشهر رفت.

16 شهريور 1391-11:08:13


زيباترين جوان ايراني در سال 1338 كه بود؟
16 شهريور 1391-11:08:13
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

تصوير او در سال 38 به عنوان تصوير زيباترين جوان ايراني، جلد مجله‌هاي آن روزها شد. سال‌ها بعد و با آغاز جنگ، اين جوان زيبا كه ديگر مبارزي كاركشته شده بود، با 70 ـ 80 نفر از اهالي جنوب شهر كه زيرپيراهني و شلوار كردي، لباس رزم‌شان بود، به خرمشهر رفت.

تصوير زير، عكس زيباترين جوان ايران در سال 38 است كه بر روي جلد مجلات آن سال منتشر شد. اين تصوير متعلق به شهيد «سيد مجتبي هاشمي» است. او كه بعدها به عنوان فرمانده گروه چريكي فداييان اسلام، با نيروهايي كه لباس رزم‌شان، شلوار كردي و زيرپيراهني بود، نه تنها قدرت ابتكار عمل را در آبادان از دشمن گرفت، كه خواب‌هاي شوم او را براي تصرف كامل اهواز به كابوس بدل كرد.

شهيد سيد مجتبي هاشمي، در شهريور 1319 در محله شاپور تهران به دنيا آمد. او سومين فرزند خانواده بود و در جواني به سبب ظاهر، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌كرد، به طوري كه در سال 38 به عنوان زيباترين جوان ايران شناخته شد. او براي استخدام به ارتش رفت اما جو حاكم بر ارتش را مناسب حالش نمي‌بيند و از آنجا بيرون ‌آمد و به شغل آزاد روي آورد. او كه در كنار كار، به ورزش‌هاي باستاني و كُشتي نيز مشغول بود، در سال 42 به هيئت‌هاي مذهبي پيوست و بارها به دليل مبارزاتش، توسط نيروهاي ساواك تحت تعقيب قرار گرفت.

آقا سيد مجتبي، قبل از انقلاب، ازدواج كرد و با آغاز مبارزات مردم عليه شاه، كم كم زندگي‌اش رنگ و بوي سياسي گرفت تا اينكه انقلاب به پيروزي رسيد. در زمان ورود حضرت امام جزو نخستين افراد حلقه محافظان حضرت امام در كميته استقبال قرار مي‌گيرد؛ وي بعد از پيروزي انقلاب، جزو يكي از مؤسسين كميته انقلاب اسلامي منطقه 9 بود.

او از سوي حجت‌الاسلام خلخالي مأمور به شناسايي و دستگيري ضد انقلاب شد و با آغاز غائله ضد انقلاب در غرب كشور، به پاوه رفت و اينجا بود كه پايش به جنگ باز شد و با آغاز رسمي جنگ، جزو نخستين افرادي بود كه خود را به جبهه‌هاي جنوب‌ رساند. اما در اين مسير حدود 80 نفر از بچه‌هاي انقلابي را كه از اعضاي بيرون زده از ارتش پيش از انقلاب، اعضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر و كميته انقلاب اسلامي سابق بوده‌اند را نيز با خود همراه كرد.

يك بار خواست با نيروهايش به جبهه برود كه اتوبوس پيدا نمي‌كند. موضوع را به حجت‌الاسلام خلخالي اطلاع دادند، وي مي‌گويد خود را با دو اتوبوسي كه با آنها مواد مخدر حمل مي‌شده و الان توقيف است، به جبهه برسانيد و بعد كه به مقصد رسيديد، راننده را آزاد كنيد.

سيد مجتبي هاشمي در سال 59 گروه فداييان اسلام را تشكيل داد و تا سال 61 و شكست حصر آبادان، بيش از 10 هزار نفر نيروي مردمي از سراسر كشور در قالب فداييان اسلام به فرماندهي او وارد جنگ شدند.

سيد مجتبي، در اين مدت در دو محور عملياتي، زير پل خرمشهر و جبهه ذوالفقاريه آبادان با تشكيل دو خاكريز به عنوان خط اول (الله) و خط دوم (علي) نيروها را سازماندهي كرد و به مدت يك سال در سرما و گرماي بالاي 50 درجه با كمترين امكانات و تحمل رنج و مشقت زياد، توانست سدي مقابل ماشين مجهز جنگي ارتش عراق ايجاد كند و با همرزمانش 300 شهيد و 400 جانباز تقديم اسلام كرد.

بعد از شكست حصرآبادان، حضرت امام خميني (ره) طي پيامي تشكرآميز از زحمات رزمندگان فداييان اسلام تقدير و تشكر كرده و گروه فداييان اسلام رسماً به كار خود در جبهه‌ها پايان داد.

فعاليت‌هاي مبارزاتي پيش و پس از انقلاب شهيد هاشمي عليه منافقين و ضد انقلاب، موجب شده بود كه كينه او را به دل بگيرند و به هر طريقي در صدد از سر راه برداشتن او باشند. تا آنجا كه در دوران حضور شهيد هاشمي در جبهه‌هاي جنوب، چندين بار تلاش كردند در آبادان او را مورد هدف قرار دهند اما نتوانستند.

سيد مجتبي هاشمي و خانواده‌اش بارها از طرف منافقين، تهديد به مرگ شده بودند اما سيد لحظه‌اي از عزم خود براي ياري رساندن به جبهه‌ها فروگذار نكرد. او بعد از مدتي از جبهه‌ها برگشت و مغازه لباس‌فروشي‌اش را دوباره داير كرد.

بالاخره، بعد از پخش اعلاميه‌هايي كه در آن نام آقا سيد و چند تن ديگر از بچه‌هاي فداييان اسلام به نام افرادي كه توسط منافقين اعدام خواهند شد،‌ ذكر شده بود، عاقبت در آستانه ماه مبارك رمضان سال 64 شهيد سيد مجتبي هاشمي، از پشت سر هدف گلوله‌ خشم منافقين قرار گرفت و به شهاد رسيد.


زيباترين جوان ايراني در سال 1338 كه بود؟

16 شهريور 1391-11:08:13

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره