كاربر ميهمان سه‌شنبه، 1 آبان 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 فرماندهي كه يك شبه 2 هزار ماشين سنگين جابجا كرد

او تنها در شلمچه، در يك شب دو هزار وسيله سنگين را با رعايت همه جوانب حفاظتي و استتار كامل به خطوط مقدم رساند. ترابري سپاه با وجود او يك ستاد عملياتي بود. سيد محمد صنيع خاني، فرزند سيدموسي، در روز پانزدهم دي ماه سال1332 در شهر مقدس قم ديده به جهان گشود. او در يك خانواده مذهبي رشد كرد و در دوران كودكي به همراه پدر در محافل قرآني و مراسم مذهبي شركت مي كرد.

16 شهريور 1391-10:55:06


فرماندهي كه يك شبه 2 هزار ماشين سنگين جابجا كرد
16 شهريور 1391-10:55:06
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

او تنها در شلمچه، در يك شب دو هزار وسيله سنگين را با رعايت همه جوانب حفاظتي و استتار كامل به خطوط مقدم رساند. ترابري سپاه با وجود او يك ستاد عملياتي بود.

سيد محمد صنيع خاني، فرزند سيدموسي، در روز پانزدهم دي ماه سال1332 در شهر مقدس قم ديده به جهان گشود. او در يك خانواده مذهبي رشد كرد و در دوران كودكي به همراه پدر در محافل قرآني و مراسم مذهبي شركت مي كرد.

خانواده صنيع خاني در سال1338به تهران عزيمت كردند و در محله يخچال شوش، روبروي كوره مركزي، ساكن شدند و پس از يكسال به نازي آباد نقل مكان نمودند.

سيد محمد سال اول دبستان را در دبستان پور جوادي، در خيابان خزانه گذراند و درسال 1354 از دبيرستان الهي در رشته طبيعي ديپلم گرفت. وي كه در دوران نوجواني وارد مبارزات سياسي عليه رژيم طاغوت شده بود، در پاييز 1357 در حال توزيع اعلاميه هاي امام (ره) توسط ساواك دستگير و زنداني گرديد.

سيد محمد با اوج گرفتن مبارزات مردمي و بازشدن درب زندانها، همراه باساير انقلابيون در بند آزاد شد و در تظاهرات و حركت‌هاي مردمي تا طلوع فجر انقلاب اسلامي حضوري فعال يافت.

او در روز تاريخي 12بهمن ماه 1357 در كميته استقبال از امام خميني(ره) در بهشت زهرا(س) در گروه انتظامات مراسم، عاشقانه خدمت كرد و در حماسه 19 تا 22 بهمن در تسخير مراكز مهم و پادگان‌ها نقش ارزنده اي ايفا نمود.

سيد محمد از پايه گذاران كميته انقلاب نازي آباد (منطقه 13) بود و با توجه به قرار داشتن يكي از مراكز توزيع مواد مخدر در محله باغ آذري در حيطه جغرافيايي منطقه 13، عملا ماموريت مبارزه با قاچاقچيان توسط اين كميته انجام مي شد كه سيد محمد مسئوليت آن را بر عهده داشت.

سيد محمد صنيع خاني در بهار سال1358 به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آمد و با توجه به اينكه سپاه منطقه 13 و كميته منطقه 13 عملا در هم ادغام شد و هر دو با مديريت واحد اداره مي شد و پس از مدتي كل مجموعه مبارزه با مواد مخدر به همراه افراد شاغل به واحد اطلاعات سپاه منتقل گرديد.

سيد محمد از ابتداي جنگ تحميلي با ايجاد مركز اعزام نيروي سپاه در محل لانه جاسوسي آمريكا، مسئوليت اعزام رزمندگان را به مناطق عملياتي بر عهده گرفته بود.

سردار شهيد سيد محمد صنيع خاني بنيانگذار و فرمانده ترابري سپاه بود. وي نقش موثر و تعيين كننده اي در ايجاد تحرك در يگانهاي رزم و پشتيباني و رفع كمبود وسائل نقيله سنگين ايفا نمود و به شايستگي از عهده اين وظيفه خطير بر آمد.

ترابري سپاه در عمليات والفجر8 در سال 1364 عمليات جابجايي امكانات، تجهيزات و نيروي انساني، را با رعايت اصل غافلگيري با موفقيت به انجام رسانيد كه يكي از عوامل موثر در پيروزي اين عمليات به حساب مي آمد.

برابر اسناد موجود؛ او تنها در شلمچه، در يك شب دو هزار وسيله سنگين را با رعايت همه جوانب حفاظتي و استتار كامل به خطوط مقدم رساند.

ترابري سپاه با وجود او يك ستاد عملياتي بودكه در تمامي اوقات شبانه روز آماده ارائه خدمات به جبهه و پشت جبهه بود.

كارهايي كه محمد صنيعي و يارانش انجام مي دادند بسيار خيره كننده بود. پس از بمباران پل قطور و تخريب آن و قطع ارتباط شبكه راه آهن ايران – تركيه و اروپا، كه از ابعاد سياسي و اقتصادي براي كشور بسيار حساس بود، بلافاصله وارد صحنه شد و در مدت كوتاهي با يك ابتكار حرفه اي، مسيري جديد در كوه ساخت و با استقرار تجهيزات، كالاهاي هردو طرف مسير را به طرف مقابل مي رساند.

اگر سيل و يا زلزله اي در كشور زخ مي داد، اولين فردي كه براي امداد و كمك رساني در ذهن مسئولين عالي نظام تداعي مي كرد؛ سيد محمد بود. او در ساخت حرم و حسينيه امام خميني نقش چشمگيري داشت. آخرين مسئوليتش؛ قائم مقامي بنياد تعاون سپاه بود.

حضور مستمر در صحنه هاي جنگ و مديريت پشتيباني او در زير انبوه بمب هاي شيميايي، خمپاره ها، تركش ها و .... زخم هاي عميقي را بر پيكر او وارد ساخته بود. او در عمليات والفجر8 (فتح فاو) شيميايي شده بود و سال هاي بعد از جنگ چندين بار در داخل و خارج از كشور به درمان پرداخت.

سيد محمد سال ها در و رنج ناشي از مجروحيت را تحمل كرد و در نهايت در روز چهاردهم شهريور ماه سال 1374 به فيض شهادت رسيد. آن فرمانده مجاهد و مخلص ايران اسلامي در جوار حرم حضرت امام خميني به خاك سپرده شد.

آنچه پيش روس شماست فرازهايي از وصيتنامه سرباز گمنام ولايت سردار شهيد سيد محمد صنيع خاني است:

بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

شهادت مي دهم به وحدانيت خداوند متعال و روز قيامت و چهارده معصومين(ع)

با تاييد دكترها و دستور فرماندهي محترم و مسئولين عزيز پس از مشورت با خداوند متعال و استخاره حضرت آيت الله العظم


فرماندهي كه يك شبه 2 هزار ماشين سنگين جابجا كرد

16 شهريور 1391-10:55:06

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره