كاربر ميهمان شنبه، 30 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 شنيدني‌هايي از حماسه شكست حصر سوسنگرد/ گفت‌وگو با صادق حيدرخاني/2/

روز بيست وششم آبان‌ماه سال 1359 نقطه عطفي در تاريخ دفاع مقدس محسوب مي‌شود. روزي كه با شكست حصر سوسنگرد آروزهاي رژيم بعث عراق براي اشغال اهواز و خوزستان برباد رفت و باعث شد نتيجه جنگ تحميلي برخلاف برنامه‌ريزي‌هاي صدام رقم بخورد. تاكنون خاطرات و تحليل‌هاي زيادي از حماسه‌هاي خلق شده در سوسنگرد منتشر شده است اما شنيدن اين خاطرات از افرادي كه خودشان در روزهاي سخت محاصره سوسنگرد حضور داشتند خالي از لطف نيست. يكي از اين افراد «صادق حيدرخاني» است.

30 آبان 1391-09:35:58


شنيدني‌هايي از حماسه شكست حصر سوسنگرد/ گفت‌وگو با صادق حيدرخاني/2/
30 آبان 1391-09:35:58
منبع: خبرگزاري ايسنا
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

روز بيست وششم آبان‌ماه سال 1359 نقطه عطفي در تاريخ دفاع مقدس محسوب مي‌شود. روزي كه با شكست حصر سوسنگرد آروزهاي رژيم بعث عراق براي اشغال اهواز و خوزستان برباد رفت و باعث شد نتيجه جنگ تحميلي برخلاف برنامه‌ريزي‌هاي صدام رقم بخورد.

تاكنون خاطرات و تحليل‌هاي زيادي از حماسه‌هاي خلق شده در سوسنگرد منتشر شده است اما شنيدن اين خاطرات از افرادي كه خودشان در روزهاي سخت محاصره سوسنگرد حضور داشتند خالي از لطف نيست. يكي از اين افراد «صادق حيدرخاني» است.

اين فرمانده دوران دفاع مقدس با حضور در خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) و در گفت‌وگويي تفصيلي با خبرنگار سرويس «فرهنگ حماسه» ايسنا، به تشريح كامل شرايط داخلي شهر سوسنگرد در زمان محاصره پرداخت.

شهيد «غيوراصلي» يك بار سوسنگرد را از اشغال نجات داده بود

در بخش دوم خاطرات حيدرخاني مي‌خوانيم كه محورهاي بستان، دهلاويه،سوسنگرد،حميديه و شمال اهواز موقعيت بسيار حساسي داشتند و محور اصلي تلاش دشمن بودند چرا كه تعداد عمليات‌هاي عراق از روز آغاز جنگ تا تاريخ 59/7/6 كه يك بار سوسنگرد به مدت سه روز در تصرف دشمن قرار گرفت و تعداد شهدايي كه در اين محورها به شهادت رسيدند، بسيار زياد است. اما شهيد «غيوراصلي» و نيروهاي حاضر در داخل سوسنگرد اين شهر را آزاد كردند و دشمن را تا بستان عقب راندند. بعد از بازپس‌گيري آنجا، من از طرف سپاه به عنوان فرمانده عمليات اين محور منصوب شدم.

من از تاريخ 20/8/ 59 مسئول عمليات سپاه سوسنگرد شدم و در روز بيست و ششم آبان‌ماه 1359 نيز آخرين كسي بودم كه با تني مجروح از شهر خارجم كردند.

تركيب ارتش و سپاه و راهبرد شكست حصر سوسنگرد

مقاومت نيروهاي حاضر در داخل شهر سوسنگرد باعث شد كه دشمن در اجراي نقشه‌اش ناكام بماند. عمليات شكست حصر سوسنگرد باعث ايجاد وحدت و همدلي بين نيروهاي ارتش و سپاهي شد. به تعبير ديگر مقاومت پنج روزه در سوسنگرد باعث تركيب نيروهاي ارتشي و سپاهي ‌شد و همين كار تداوم يافت تا به صورت يك استراتژي و الگو درآمد و سبب بالا رفتن سطح تنوع عمليات‌ها و پيروزي‌ها شد.

راهبرد ما در عمليات شكست حصر سوسنگرد استانداردي جداگانه دارد و مانند عمليات‌هايي كه بر پايه كلاسيك شكل يافته‌اند، نبود چون ارتباطي از خارج شهر با داخل برقرار نبود و فقط از بيرون شهر مي‌دانستند كه ما در حال مقاومت هستيم.

تدبير شمخاني در سوسنگرد

خاكريزهاي ما در «دهلاويه» بيش از يك متر ارتفاع نداشتند حتي هنگامي كه نيم‌خيز حركت مي‌كرديم، دشمن ما را با تير مستقيم تانك يا «دوشكا» هدف مي‌گرفت. تنها وسيله‌ ما براي ايجاد خاكريز يا سنگر،بيل و كلنگ بود. چند روز قبل از عمليات آقاي «علي شمخاني» تدبيري بسيار عالي انديشيد و آن اين بود كه 250 تن از نيروهاي تازه نفس تبريزي را كه فرماندهي آن‌ها را شهيد «رحمان دادمان» بر عهده داشت به اهواز آورد و در اختيار من قرار داد. «شهيد تجلايي» نيز همراه آنان بود.

نقش سردار شهيد « داود كريمي» در شكست حصر سوسنگرد

من يك خودرو «وانت آهو» داشتم و هميشه بيسيم‌چي‌ام نيز همراهم بود. در روز بيست و يكم آبان سال 1359 با سردار شهيد «حاج داود كريمي» ارتباط برقرار كردم و به او كه در سپاه اهواز مستقر بود اطلاع دادم كه دشمن آرايش نظامي گرفته است. او در آن زمان «فرمانده عمليات» سپاه اهواز بود. بسيار خوش‌فكر و صبور بود و كوهي از ايمان به خدا را به همراه داشت. پس از صحبت با وي اطلاعاتم چندين برابر شد. داود كريمي نخستين كسي بود كه من را از حركات و هدف دشمن مطلع كرد و گفت: «دو سه تا از يگان‌هاي بزرگ عراق از مرز به سمت شهر در حركت هستند و مي‌خواهند شهر سوسنگرد را تصرف كنند.»

علي شمخاني در روز بيست و يكم آبان‌ماه سال 59 به «نورعلي شوشتري» (شهيد) كه مسئول لجستيك سپاه اهواز بود، سپرد تا يك كاميون موشك «دراگون» و 70 قبضه موشك «آر. پي.جي» به ما بدهد.اين كاميون يكي از آخرين خودروهايي بود كه سالم به سوسنگرد رسيد. علاوه براين، ايشان و شهيد داود كريمي تمامي نفرات حاضر در «پايگاه منتظران شهادت» را كه قبلا «گلف» نام داشت تعطيل كردند و هر چه نيرو در اهواز بود براي كمك به شكست حصر سوسنگرد در تاريخ 59/8/26 را بسيج كردند. آن روزها،فرماندهان عملياتي محور هر خط، روزهاي چهارشنبه هر هفته با هم در پايگاه منتظران شهادت جلسه‌اي براي هماهنگي و ارائه گزارش‌ها داشتيم.

شليك تانك‌ها به خودروهاي بي‌دفاع

هدف اصلي دشمن از اشغال سوسنگرد،رسيدن به «جاده اهواز- دزفول» بود. از آنجايي كه سوسنگرد قبلا سه بار به تصرف دشمن درآمده بود اما موفق به تثبيت موقعيت خودش نشده بود، اين بار با استعداد و ادوات نظامي بسياري


شنيدني‌هايي از حماسه شكست حصر سوسنگرد/ گفت‌وگو با صادق حيدرخاني/2/

30 آبان 1391-09:35:58

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

آغازمرحله ي سوم عمليات رمضان


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره