كاربر ميهمان پنجشنبه، 8 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سكوتي كه پس از بيست سال شكسته شد

بيست و هشت سال از آغاز دفاع مقدس مي گذرد و تا به امروز نقد ها و شكوه هاي بسياري، بر رسانه ها و متوليان فرهنگي رفته است كه چرا آن گونه كه بايد از اين دفاع هشت ساله، سخني نمي گويند و در انتقال ارزش هايي كه در اين چند سال خلق شد و به منصه ظهور نشست، تلاشي نمي كنند! در اين ميان، تلويزيون، به عنوان رسانه ملي، بيش از هر رسانه ديگري، مورد نقد قرار گرفته است.

18 آبان 1387-09:22:46


بيست و هشت سال از آغاز دفاع مقدس مي گذرد و تا به امروز نقد ها و شكوه هاي بسياري، بر رسانه ها و متوليان فرهنگي رفته است كه چرا آن گونه كه بايد از اين دفاع هشت ساله، سخني نمي گويند و در انتقال ارزش هايي كه در اين چند سال خلق شد و به منصه ظهور نشست، تلاشي نمي كنند! در اين ميان، تلويزيون، به عنوان رسانه ملي، بيش از هر رسانه ديگري، مورد نقد قرار گرفته است. گويي كه اين انتقاد ها به ثمر نشسته باشد، امسال در واحد مركزي خبر، اتفاق هايي افتاد؛ بي سابقه! برنامه 19 قسمتي مستند دفاع مقدس ، قبل از اخبار سراسري روي آنتن مي رفت و تكرار آن در شبكه سه و شبكه خبر پخش مي شد. روايتي بود از يك دفاع، كه سعي شده بود، ناگفته هاي جنگ را باز گو كند و داوري را به عهده مخاطبان گذارد. واحد مركزي خبر،قصد كرده بود يك تنه ، جور! كم كاري هاي تلويزيون را ، در طي اين سال ها بر دوش كشد!

مجتبي قاسم زاده متولد 1345 با كارشناسي علوم سياسي، حميد امامي متولد 1346 با كارشناسي ارشد علوم سياسي و معارف اسلامي از دانشگاه امام صادق و كارشناسي ارشد تهيه كنندگي از دانشكده صداوسيما و ايمان مرآتي متولد 1355 با كارشناسي علوم سياسي سه تن از مجريان و طرحان اين مستند بودند كه ما گفتگويي را در واحد مركزي خبر و به ميزباني آنان تشكيل داديم.

حاصل اين گفت و شنود را در ذيل مي خوانيد.

حيات: چرا مستند دفاع مقدس؟

قاسم زاده: ما قصد داشتيم واقعه دفاع مقدس را طوري تعريف كنيم و به مخاطب ارائه بدهيم كه در نهايت خودش در جايگاه قضاوت بنشيند و در اين رابطه داوري كند و اين در هيچ قالب ديگري جز مستند ثمر بخش نبود. حتي اگر در قالب گزارش هم كار مي كرديم مجبور بوديم از نظرات كارشناس هاي سياسي و نظامي استفاده كنيم و در نهايت با تحليل خودمان كار را جمع كنيم. در صورتي كه ما اصلاً قصد نداشتيم ديدگاه خودمان را به مخاطب القا كنيم. و همه اين ها، تنها در قالب مستند به وقوع مي پيوست.

امامي: چند سالي بود كه مي خواستيم در زمينه دفاع مقدس كاري را انجام دهيم. قبل از اين دو تا برنامه كار كرده بوديم به نام هاي هفت سردار و روزهاي سخت جنگ . ولي با اين همه مطمئن بوديم كه حق مطلب ادا نشده است. ابتداي سال بود كه آقاي بوالي پيش نهاد يك كار قوي و غير كليشه اي را دادند و در اين مدت كارهاي تحقيقاتي و تصويري انجام شد.زحمت متن ها را هم خود آقاي بوالي نوشتند.

حيات: پنج ماه براي يك كار تحقيقاتي با اين وسعت، كم نيست؟

امامي: نه! چون ما از دو- سه سال پيش هم يك سري از تصاوير را به صورت پراكنده جمع آوري كرده بوديم. ولي اين بار فرصتي پيش آمد متمركز كار كنيم.

مرآتي: ما از سه ماه قبل تر تحقيقات را شروع كرده بوديم. كه روي هم هفت- هشت ماه مي شود.

امامي: و مد نظر داشته باشيد كه واحد مركزي خبر كارهايش را به روز انجام مي دهد و تا حالا سابقه نداشته است براي كاري پنج ماه وقت بگذارد.

حيات: همه اين گروه، سابقه كار خبري داشتند؟

قاسم زاده: بيش ترشان خبرنگار مكتوب بودند. سابقه كار تصويري نداشتند.

حيات: درباره كاري كه اين گروه انجام مي دادند بيش تر توضيح دهيد.

قاسم زاده: واقعاً پنج ماه براي چنين كار وسيعي، كم است؛ اما ما با برنامه ريزي دقيق، سعي كرديم از زمان، حداكثر استفاده را بكنيم. چرا كه كار در نوع خودش نو و تازه بود. من در جاي ديگر سازمان، شبيه اين كار را سراغ ندارم. ما براي اين كار تصاوير را از مراكز مختلف جمع آوري كرديم و اين كار آساني نيست. چون وضع آرشيو در ايران به خصوص در زمينه دفاع مقدس هيچ ساماني ندارد. كار جمع آوري و دسته بندي تصاوير به كمك همين دوستان انجام شد. مرحله بعد از آن shot list كردن آن ها بود. shot list كردن به اين معنا كه محتواي نوارها، موضوعات مطرح شده در آن ها و شخصيت هايي كه در آن تصاوير حضور داشته و صحبت كرده اند، پياده و فهرست مي شد.

حيات:كار پلاتوها چقدر وقت گرفت؟

قاسم زاده: هفت روز.

حيات :لوكيشن ها را چه طور انتخاب مي كرديد؟

قاسم زاده: تدبير،توكل،ناملايمات و در كنارش مسائل سياسي حاكم بر جنگ زواياي جديدي از دفاع مقدس بود كه در اين مستند مطرح شد. خيلي از رزمنده ها پس از ديدن اين كار به من مي گفتند ما وقتي در گير و دار جنگ بوديم، نمي دانستيم در پشت جبهه و يا عرصه هاي سياسي چه اتفاقاتي در حال وقوع است و بازتاب جنگ در جهان چه گونه است. حتي خيلي از سياسيون در شرايطي نبودند كه بدانند در جبهه ها چه مي گذرد و رزمنده براي حفظ وطن چه تلاشي مي كند.

قاسم زاده: لوكيشن هايي كه مورد استفاده قرار گرفت، شهرك سينمايي بود و ديگري المان هاي شهري كه به فراخور موضوع مد نظر انتخاب مي شد. مثلا براي عمليات رمضان يا عمليات كربلاي پنج سعي كرديم منطقه اي را پيدا كنيم كه


سكوتي كه پس از بيست سال شكسته شد

18 آبان 1387-09:22:46

منبع: خبرگزاري حيات

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره