كاربر ميهمان پنجشنبه، 8 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت/دروازه‌اي به دنياي عشق و حماسه

كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت 11 سال پيش آغاز به كار كرد و اكنون اين كتابخانه كه روزگاري كتابخانه تخصصي شهيد و شهادت ناميده مي‌شد امروز، به نام زيباي ديگري (ايثار و شهادت) زينت يافته و با هزاران اميد به گسترش و پويايي فعاليت‌هاي خود مشغول است.

18 آبان 1387-09:24:52


كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت 11 سال پيش آغاز به كار كرد و اكنون اين كتابخانه كه روزگاري كتابخانه تخصصي شهيد و شهادت ناميده مي‌شد امروز، به نام زيباي ديگري (ايثار و شهادت) زينت يافته و با هزاران اميد به گسترش و پويايي فعاليت‌هاي خود مشغول است.

سيدسعيد سعيدي: تك‌تك پله‌هاي منتهي به كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت بنياد شهيد و امور ايثارگران، انسان را به دنيايي از نور و شور و عشق و حماسه و رشادت رهنمون مي‌كند. اينجا سكوت كتابخانه‌اي، لبريز از فرياد آن‌هايي است كه بودند، آن‌گونه كه بايد مي‌بودند و رفتند و ماندند، آن‌طور كه شايسته آنان بود.

اين روزها، يعني يازده سال پس از افتتاح رسمي اين كتابخانه توسط رييس جمهور وقت (حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني)، اين كتابخانه كه روزگاري «كتابخانه تخصصي شهيد و شهادت نام گرفته بود به نام زيباي ديگري شناخته مي‌شود: «كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت.

آن زمان (سال 1375 تا زمان تبديل بنياد شهيد انقلاب اسلامي به بنياد شهيد و امور ايثارگران) مبناي تهيه كتاب براي اين كتابخانه، آثار مربوط به شهيد و شهادت بود و چه سنگ بنايي بهتر از اين؟

تلاش براي تخصصي كردن كتابخانه

تا چندي پيش، كتاب‌هايي مربوط به ائمه اطهار(ع) و همچنين كتاب‌هاي متناسب با موضوع جنگ نيز در اين كتابخانه موجود بود تا اين كه كتابخانه به نام كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت تغيير نام داد تا مقوله ايثار جانبازان و شهادت شهيدان را به گونه‌اي تخصصي دربر‌گيرد.

در اين راه، مدت زمان نسبتا زيادي به جايگزيني كتاب‌ها صرف شد تا به نگاه تخصصي به كتابخانه ايثار و شهادت جامه عمل پوشانده شود.

اكنون اهداف اين كتابخانه را مي‌توان تامين نيازهاي اطلاعاتي ايثار و شهادت كاربران از طريق ارائه سريع اطلاعات و كمك به ارتقاي برنامه‌هاي پژوهشي پژوهشگران با بهره‌گيري از منابع ذكر كرد. در اين راستا، چهار وظيفه به عنوان محور كاري كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت در نظر گرفته شده است كه عبارتند از: گردآوري كتاب‌ها و نشريات مربوط به موضوع ايثار و شهادت، ايجاد يك مركز اطلاعاتي درباره كتاب‌ها و نشريات مرتبط با موضوع ايثار و شهادت، تامين منابع و اطلاعات مورد نياز محققان در ارتباط با موضوع ايثار و شهادت و تلاش براي دستيابي به تازه‌ترين اطلاعات مربوط به ايثار و شهادت.

اين كتابخانه در برگيرنده كتاب، پايان نامه‌ها و طرح‌هاي پژوهشي، گزارشات تخصصي و نشريات تخصصي ادواري است كه وجود بيش از 5700 عنوان كتاب، نقطه عطفي در موجوديت اين كتابخانه به حساب مي‌آيد.

طبقه بندي كتاب‌ها به روش LC (كنگره) است و از روش مخزن بسته، پيروي مي‌كند و با گرفتن سفارش از مراجعه‌كننده، كتاب در اختيار او قرار مي‌گيرد. ضمن اين‌كه براي جست‌وجو منابع از نرم افزار كتابخانه‌اي استفاده مي‌شود.

جالب آن‌كه مسوولان كتابخانه سعي كرده‌اند نگاهي فراگير به موضوع كتاب ايثار و شهادت داشته باشند و تقريبا از تمامي منابع، كتاب جمع‌آوري كنند. لذا ديده مي‌شود كه كتاب‌هاي مربوط به نشر شاهد، بخش كوچكي از اين كتابخانه تخصصي را تشكيل مي‌دهد.

اگرچه موضوع ايثار و شهادت هرگز در قالب كتاب گنجانده نمي‌شود و قلم از بيان آن قاصر است، اما براي تبيين نگاه تخصصي به مقوله ايثار و شهادت در عرصه كتاب و كتاب‌خواني، ناگزير هفت دامنه موضوعي براي آن در نظر گرفته شده كه عبارت است از: معرفت‌شناسي ايثار و شهادت، ايثار و شهادت در گذر تاريخ، ايثار و شهادت در هنر و ادبيات، ايثار و شهادت از نگاه حقوقي، ايثار و شهادت از ديدگاه فرهنگي و اجتماعي، ايثار و شهادت در منابع ديني و كتاب هاي مرجع و خواندني.

كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت از ابتدا به گونه‌اي طراحي شد كه به تمام اقشار مختلف جامعه خدمات ارائه كند، اما نحوه قرار گرفتن آن در ساختمان شماره 2 بنياد شهيد و امور ايثارگران (معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگي) قدري از توان معرفي آن به عموم مردم مي‌كاست، لذا طرحي پيشنهاد و بر اساس آن، ورودي جداگانه و زيبايي براي اين كتابخانه در خيابان ملك الشعراي بهار تهران ايجاد شد.

مرجعي كامل در حوزه ايثار و شهادت براي پژوهشگران

يكي از اهداف متعالي اين كتابخانه، ايجاد مرجعي كامل در حوزه ايثار و شهادت است تا تمام محققان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به اين موضوع بتوانند در زمينه تحقيقاتشان، از منابع و امكانات آن بهره ببرند.

كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت، كتابخانه‌هايي اقماري در استان‌هاي كشور دارد كه از طرف كتابخانه تهران حمايت و پشتيباني مي‌شود.

هم‌اكنون 50 عضو ثابت از منابع اين كتابخانه بهره مي‌برند و عده زيادي نيز از سازمان‌ها و ادارات مختلف به اين كتابخانه مراجعه مي‌كنند.

اين كتابخانه با زير بناي 324


كتابخانه تخصصي ايثار و شهادت/دروازه‌اي به دنياي عشق و حماسه

18 آبان 1387-09:24:52

منبع: خبرگزاري ايبنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره