كاربر ميهمان پنجشنبه، 8 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 خنثي‌سازي130ميليون مين كار گذاشته شده در جهان300ميليارد دلار اعتبار و هزار سال زمان مي‌خواهد

در همايش روز جهاني مقابله با آثار جنگ و محيط زيست اعلام شد كه 120 تا 140 ميليون مين هم‌اكنون در جهان كار گذاشته شده و 230 ميليون مين نيز در ضرادخانه‌هاي دنيا وجود دارد. از سوي ديگر سرعت مين‌گذاري 4 برابر بيشتر از خنثي كردن مين‌ها در جهان است و جمع‌كردن مين‌هاي كارگذاشته شده كنوني 300 ميليارد دلار اعتبار و يكهزار سال زمان نياز دارد.

19 آبان 1387-08:36:57


در همايش روز جهاني مقابله با آثار جنگ و محيط زيست اعلام شد كه 120 تا 140 ميليون مين هم‌اكنون در جهان كار گذاشته شده و 230 ميليون مين نيز در ضرادخانه‌هاي دنيا وجود دارد. از سوي ديگر سرعت مين‌گذاري 4 برابر بيشتر از خنثي كردن مين‌ها در جهان است و جمع‌كردن مين‌هاي كارگذاشته شده كنوني 300 ميليارد دلار اعتبار و يكهزار سال زمان نياز دارد.

جمعي از سفرا و كارشناسان در همايش روز جهاني مقابله با آثار جنگ و محيط زيست كه به همت مركز صلح و محيط زيست برگزار شد، بر صلح پايدار در جهان تاكيد كرده و اعلام كردند كه جامعه بين‌المللي هم‌اكنون نيازمند توسعه مكانيزم‌هاي قانوني قوي است كه از بهره‌برداري نادرست از محيط زيست در طول جنگ و منازعات مسلحانه جلوگيري كند.

رييس مركز صلح و محيط زيست:

ابزار قوي‌تري براي جلوي تعرض به طبيعت در جنگ‌ها در كنوانسيون‌ها نياز داريم

دكتر معصومه ابتكار، رييس مركز صلح و محيط زيست در اين مراسم با اشاره به وضعيت و مخاطرات متعدد محيط زيست جهان گفت: محيط زيست جهان با مخاطرات متعددي روبرو است و اين موضوع به طور جدي در دستوركار مجامع جهاني قرار گرفته است. از سوي ديگر آثار آلاينده‌ها بر محيط زيست و برداشت بي‌رويه از منابع، تخريب تنوع‌زيستي جهان و جنگ هم ديگر عوامل تشديدكننده مخاطرات محيط زيست است.

وي با اشاره به آثار جنگ بر محيط ريست و ابعاد مختلف جنگ و درگيري مسلحانه بر روي محيط ريست تصريح كرد: به دليل گستردگي فجايع انساني جنگها در بسياري از مواقع به موضوع تخريب‌هاي صورت گرفته در محيط زيست و منابع طبيعي خيلي پرداخته نمي‌شود و زماني به اين امر پرداخته مي‌شود كه ديگر خيلي دير است و آثار آن بسيار گسترده شده است.

ابتكار با تاكيد بر اين كه خوشبختانه در سالهاي اخير اين موضوع خيلي بيشتر مورد توجه قرار گرفته است و مجامع بين‌المللي و برنامه محيط زيست سازمان ملل واحدي خاص را در اين زمينه تاسيس كرده‌اند افزود: اين واحد تقريبا وضعيت زيست‌محيطي تمام كشورهايي كه در يك دهه قبل در آنها درگيري بوده است را مورد ارزيابي علمي قرار داده‌اند و براي آنها گزارش‌هاي ويژه‌اي تدوين شده است.

وي با اشاره به قرارداد جمهوري اسلامي ايران با كميسيون غرامت سازمان ملل متحد در خصوص جنگهاي انجام شده در منطقه گفت: بر اين اساس حدود 40 مطالعه در سطح ملي انجام شد كه تعدادي از اين مطالعات در موضوع محيط زيست بود كه آثار جنگ بر محيط زيست منطقه خليج‌فارس و تالابها، سواحل، آبها، مرجان‌ها، انواع و آبزيان را بررسي مي‌كرد.

ابتكار با اشاره به نتايج قابل توجه اين مطالعات بر استمرار آنها تاكيد كرد و گفت: در عين حال ابزار قوي‌تري را در كنوانسيون‌ها نياز داريم كه جلوي تعرض به طبيعت در جنگ‌ها گرفته شود.

وي افزود: اين كنوانسيون‌ها بايد استفاده از طبيعت به عنوان يك سلاح جنگي و تخريب آن را به عنوان يك عامل فشار به طرف متخاصم، مخصوصا منابع آب شرب و آب شيرين، منابع طبيعي و جنگلها و ... را قويا محكوم كنند

ابتكار با تاكيد بر تلاش‌هاي لازم براي گسترش فعاليتهايي كه به صلح منتهي مي‌شود و جلوي مخاصمات را مي‌گيرد، افزود: بايد جلوي روند روزافزون گسترش خشونت، ناامني و بي‌اعتمادي در معاهدات جهاني گرفته شود و اين كار در وهله اول با توجه به يك نگاه عادلانه به منافع كشورهاي درحال توسعه و بعد هم توجه به خواست‌ها و نيازهاي ملت‌هايي كه سالها در شرايط نابرابر و جنگ به سر برده‌اند امكان‌پذير است.

وي در عين حال گفت: راهكار اين امر گفت‌وگو و يك فضاي سالمي براي طرح اين معضلات و مشكلات در سطح بين‌المللي است.

دبيركل سازمان ملل متحد:

حفظ محيط زيست و منابع طبيعي يكي از مهمترين عوامل پايداري صلح در مناطق جنگ‌زده است

حفظ محيط زيست جزء لاينفك برقراري صلح و ثبات است

اوستبي، نماينده سازمان ملل در ايران نيز با قرائت پيام دبير كل سازمان ملل به مناسبت روز جهاني مقابله با آثار جنگ بر محيط زيست گفت: بر اساس پروتكل اول كنوانسيون ژنو، محيط زيست همواره بايد مورد حفاظت قرار گيرد. اما متاسفانه اغلب در طول جنگ و منازعات مسلحانه محيط زيست مورد تعرض قرار مي‌گيرد. بطوريكه جنگ باعث مي‌شود آب چاه‌ها آلوده شده، محصولات كشاورزي به آتش كشيده شده،‌درختان جنگل قطع شده، خاك آلوده شده و حيوانات كشته شوند.

به گزارش ايسنا، بان كي مون در پيام خود با اشاره به اين كه خشك كردن و زهكشي تالاب‌هاي دجله و فرات در طي دهه 1990 ميلادي در راستاي نيل به اهداف سياسي و نظامي، اكوسيستم اين منطقه را در معرض تخريب و نابودي قرار داده است، افزود: سازمان ملل متحد مطالعاتي را در خصوص آثار منازعات در جهان به ويژه از بالكان تا افغانستان و از لبنان تا سودا


خنثي‌سازي130ميليون مين كار گذاشته شده در جهان300ميليارد دلار اعتبار و هزار سال زمان مي‌خواهد

19 آبان 1387-08:36:57

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره