كاربر ميهمان پنجشنبه، 8 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نخستين پيش‌همايش «ادبيات داستاني دفاع مقدس» برگزار شد

در اين نشست كه در تالار شهيد علي‌اكبر همتي ‌مقدم پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي جهاد دانشگاهي برگزار شد، پس از گزارش مصطفي گرجي - معاون دبير علمي همايش - كه به مغفول ماندن حوزه‌ي ادبيات داستاني دفاع مقدس اشاره داشت، حسينعلي قبادي - دبير علمي همايش - مقاله‌اش را با عنوان «چرا ادبيات داستاني دفاع مقدس؟» ارائه كرد.

19 آبان 1387-08:48:05


در اين نشست كه در تالار شهيد علي‌اكبر همتي ‌مقدم پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي جهاد دانشگاهي برگزار شد، پس از گزارش مصطفي گرجي - معاون دبير علمي همايش - كه به مغفول ماندن حوزه‌ي ادبيات داستاني دفاع مقدس اشاره داشت، حسينعلي قبادي - دبير علمي همايش - مقاله‌اش را با عنوان «چرا ادبيات داستاني دفاع مقدس؟» ارائه كرد.

او در سخناني گفت: آغازگر قصه‌ي دفاع مقدس، آن پيرروشن‌ضمير و سردار عشق و خالق زيبايي، حضرت امام خميني (ره)، بود، كه ادبيات داستاني دفاع مقدس هنوز در اول حرف عشق او مانده است. آن عارف سوخته به ما آموخت كه چگونه بايد بياموزيم.

قبادي در بخش ديگري از اين مقاله آورده بود: بايد در اين همايش، شگردهاي ادبي مناسب در حوزه‌ي ادبيات داستاني را عالمانه پيدا كنيم، تا در آينده صرفا در حد قدسيت اسطوره‌يي باقي نمانيم و در اين راه بايد به مباني كار و روش‌هاي ادبيات داستاني هم توجه كنيم و در سخن كساني همچون گادامر، چامسكي، بارت، هايدگر و فوكو درباره‌ي زبان و ادبيات دقت كنيم. اگر داستان نبود، هيچ‌گاه بشر حماسه نداشت و اگر حماسه نبود، نمي‌توانست تمدن به وجود آورد.

او همچنين به برخي از ضرورت‌هاي اهتمام به ادبيات داستاني انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: به كم‌رنگ ماندن نقش حضرت امام خميني (ره)، آرمان‌ها و پيام‌هاي انقلاب اسلامي در عرصه‌ي ادبيات داستاني در دوران متصل به انقلاب اسلامي و پس از انقلاب، تاكنون در قياس با شعر توجه نشده است. در جريان جنگ تحميل‌شده و ظهور مقاومت آرماني مردم در برابر آن، هر چند در حوزه‌ي شعر و ادبيات منظوم، تا حدودي درخشش‌هايي وجود داشته و طبعا توجه‌هاي منتقدان و صاحب‌نظران را به خود جلب كرده؛ اما در عرصه‌ي ادبيات داستاني اين اهتمام اندك و كم‌رنگ بوده است. در حالي‌كه در دنياي جديد، بيش از سه قرن است كه ادبيات داستاني و قالب‌هاي متنوع روايت‌هاي داستاني متناسب با تحول در ساير شاخه‌هاي فكري و هنري بيش‌تر از شعر نقش ايفا مي‌كنند.

دبيرعلمي همايش ادبيات داستاني دفاع مقدس افزود: ادبيات اگر بخواهد ارزش‌هاي نسلي را به نسل بعد منتقل كند، بايد قوي رفتار كند و اين داستان است كه مي‌تواند هم‌نوردي كند و كلاه ادبيت را نشان دهد و چراغ سبز آينده از آن داستان خواهد بود؛ نه شعر. شعر و نظم نمي‌توانند حرف اول را بزنند. رمان ظرفيت دارد كه به ما بياموزد كه چگونه تجربه‌هاي دروني دفاع مقدس را با داستان پيوند بزنيم.

به گزارش ايسنا، در ادامه، كامران پارسي‌نژاد مقاله‌اي را با عنوان «بررسي و تحليل ادبيات داستاني جنگ در غرب» ارائه كرد و گفت: آسيب‌شناسي نحله‌ها و مكاتب ادبي، بويژه غرب، ضروري است؛ چرا كه آن نحله‌ها پيوندي ناگسستي با جامعه و فرهنگ دارند و به ما كمك مي‌كنند خيلي از مسائل كشورها را در حوزه‌هاي مختلف شناسايي كنيم، كه از جمله‌ي آن‌ها، ارزيابي داستان جنگ در غرب است.

اين نويسنده و منتقد در ادامه‌ي مقاله‌اش عنوان كرد: غربي‌ها به جايي رسيده‌اند كه توانسته‌اند سربازان خود و فرهنگ‌شان را خوب بشناسند. ما هم بايد به ادبيات كهن‌مان از شاهنامه گرفته تا متون ديگر توجه كنيم و هم به ادبيات عاشورايي‌مان؛ چون بخشي از جنگ ما با تأكيد بر اين قيام بود و بايد مورد ارزيابي قرار گيرد، تا ما به آن فرهنگ حضور رزمنده در جبهه دست يابيم. مهم‌ترين اصل، كار پژوهشي در داستان دفاع مقدس است.

سپس مهدي سعيدي در مقاله‌اي با عنوان «رويكردهاي عمده‌ي ادبيات داستاني جنگ با تأكيد بر داستان‌هاي انسان‌محور»، گفت: وقتي جنگ شروع شد، ادبيات داستاني‌اش هم به فاصله‌ي كمي بعد از آن پديد آمد. بيش از 100 عنوان كتاب رمان و دوهزار داستان كوتاه درباره‌ي جنگ نوشته شد، كه در آن‌ها همواره نويسنده با اين پرسش روبه‌رو بوده كه چرا بايد درباره‌ي جنگ نوشت. اما رويكردي كه در داستان‌هاي بعد از جنگ شكل گرفت، توجه به ذهن و روان انسان‌هايي است كه از جنگ برآمده‌ بودند؛ چون در آثار دوره‌ي قبلي، روح و روان آدمي فراموش شده بود؛ اما بعد از جنگ، داستان‌هايي نوشته شد كه به مرزهاي مفاهيم انساني نزديك شد. از آثار بارز در اين زمينه مي‌توان به كتاب‌هاي «من قاتل پسرتان هستم» نوشته‌ي احمد دهقان، «فعلا اسم ندارد» به قلم احمد غلامي و نيز برخي از داستان‌هاي حسين مرتضائيان‌ آبكنار اشاره كرد.

او در ادامه عنوان كرد: در داستان دهقان، نويسنده بخش خاكي جنگ را نشان مي‌دهد؛ تا بخش آسماني آن را. او مي‌گويد شهداي ما كه به آسمان رفته‌اند، روي همين كره‌ي خاكي جنگيده‌اند. ما به اين‌گونه داستان‌ها نياز داريم كه جنگ را از نگاه ديگر ببينند.

مقاله‌ي نصرت‌الله صمدزاده هم با عنوان «آسيب‌شناسي كتاب‌شناسي‌هاي ادبيات داستاني جنگ» ارائه شد، كه او در سخنا


نخستين پيش‌همايش «ادبيات داستاني دفاع مقدس» برگزار شد

19 آبان 1387-08:48:05

منبع: خبرگزاري ايسنا

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبيرسايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   0

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره