كاربر ميهمان جمعه، 30 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 تا شهادت؛ روز هفدهم/ روايت عشق

معمولاً وقتي كسي از بين ما مي‌رود و به ويژه به درجه والاي شهادت مي‌رسد، همه شروع به تعريف و تمجيد و بيان خصايص و ويژگي‌ها مي‌كنند، اگر من هم ويژگي‌هاي برجسته اخلاقي ايشان را براي شما بيان كنم شايد همين ذهنيت كليشه‌اي پيش بيايد؛ حاج احمد سوداگر مطمئناً شهيدي زنده در بين ما بود و همه اين را مي‌دانستيم، فارغ از ويژگي‌هاي اخلاقي، داراي شخصيتي جذاب بودند و شما مي‌توانيد اين را از كساني‌كه او را مي‌شناسند بپرسيد؛ صراحت لهجه، تواضع و خاكي‌بودن، شوخ طبعي، نشاط همه باعث ايجاد اين جذابيت شخصيت ايشان شده بود.

25 بهمن 1391-12:53:40


تا شهادت؛ روز هفدهم/ روايت عشق
25 بهمن 1391-12:53:40
منبع: ستاد بزرگداشت شهادت سردار سرلشكر احمد سوداگر
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

فريبرز فرهاد

مطلب زير يادداشت مهندس فريبرز فرهاد رئيس پژوهشكده مجازي پژوهشگاه در خصوص شهيد سرلشكر احمد سوداگر ميباشد. وي در طي دوران فعاليت شهيد سوداگر در پژوهشگاه ارتباط نزديكي داشته است و در اين يادداشت سعي كرده است جنبه‌هاي ناشناختهتر شهيد را بيان نمايد.

آشنايي

در اوايل سال 1383 بود كه با ايشان آشنا شدم، البته پيش از آن آشنايي داشتم ولي به‌دليل توسعه يك سيستم نرم‌افزاري خاص بود كه ارتباط نزديك‌تري با ايشان پيدا كردم. برايم عجيب بود كه شخصيتي مانند ايشان چطور خود را غرق در فعاليت‌هاي خرد آموزشي كرده است و با علاقه بسيار زيادي زمان و انرژي خود را به اين فعاليت‌ها اختصاص داده است، ريشه اين علاقه در حقيقت برمي‌گشت به رويكرد ايشان كه آموزش را مهمترين نياز جامعه ما مي‌دانستند، همين رويكرد در آينده به تاسيس و پايه‌گذاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس منجر شد.

با توجه به اينكه فعاليت من در حوزه رايانه و سايبري بود، در ابتدا چيزي كه مرا خيلي متعجب كرد، احاطه و تسلط ايشان بر فناوري و انگيزه و ديد ايشان در استفاده از فناوري در خدمت فعاليت آموزشي و پژوهشي بود؛ كه باعث شده بود ايشان يك كارشناس خبره در اين حوزه باشد، همين امر باعث شد بنده و همكارانم در پژوهشگاه دغدغه توجيه فني نداشته باشيم، چنانچه موضوعي تخصصي پيش مي‌آمد ايشان علاوه بر پشتيبانيها و راهنمايي‌ها، بعضاً مواردي را مطرح مي‌كردند كه قبلاً روي آنها فكر نكرده بوديم.

درطول زمان همكاري با ايشان هم از لحاظ تخصصي چيزهاي زيادي آموختيم و هم از لحاظ مديريتي، لحظه لحظه همراهي با ايشان پر بود از نكات بِكر كه ايشان با همان روحيهي آموزش نگر و تبسم هميشگي، سعي در انتقال به ديگران داشت. معتقد بودند يك كار مهم نيست كه كوچك باشد يا بزرگ هر وقت به درستي انجام شود ارزشمند است؛ توجه به همين رويكرد باعث مي‌شود كارهايي كه ايشان انجام مي‌دادند و به نظر تناسبي با شخصيت ايشان ندارد معنا پيدا كند؛ مهم نيست مدير يك آموزشگاه كوچك باشي يا فرمانده لشكر، مهم نيست در حال ساخت يك فايل كوچك آموزشي باشي يا اساسنامه يك پژوهشگاه، «وقتي كاري را با ايمان، عشق و جديت، به‌درستي انجام دهي آن كار ارزشمند خواهد بود.»

ويژگي‌هاي مديريتي و اخلاقي شهيد سرلشكر احمد سوداگر

معمولاً وقتي كسي از بين ما مي‌رود و به ويژه به درجه والاي شهادت مي‌رسد، همه شروع به تعريف و تمجيد و بيان خصايص و ويژگي‌ها مي‌كنند، اگر من هم ويژگي‌هاي برجسته اخلاقي ايشان را براي شما بيان كنم شايد همين ذهنيت كليشه‌اي پيش بيايد؛ حاج احمد سوداگر مطمئناً شهيدي زنده در بين ما بود و همه اين را مي‌دانستيم، فارغ از ويژگي‌هاي اخلاقي، داراي شخصيتي جذاب بودند و شما مي‌توانيد اين را از كساني‌كه او را مي‌شناسند بپرسيد؛ صراحت لحجه، تواضع و خاكي‌بودن، شوخ طبعي، نشاط همه باعث ايجاد اين جذابيت شخصيت ايشان شده بود.

از ديد مديريتي ايشان مديري هوشمند، انسان‌گرا، ساختارساز و نوآور بودند، هم به دليل هوشمندي ذاتي داراي مهارت‌هاي ادراكي جهت تجزيه و تحليل پيچيدگي سازمان و فرآيندهاي آن بودند، هم به‌دليل كاريزما و توانايي ارتباط انساني داراي مهارت انسانيِ مديريتي بودند به‌ گونه‌اي كه ايشان با هدايت، اعتماد، تفويض اختيار و پشتيباني از نيروهاي خود؛ مديران بزرگي پرورش داده‌اند و هم با توجه به دانش فردي و تسلط بر فناوري داراي مهارت‌هاي فنيِ مديريتي بودند، در سازمان‌هاي وظيفه‌گرا كه ساختار به گونه‌اي قيودي براي پيشرفت و گسترش محسوب مي‌شوند، ايشان با مهارت‌هاي مديريتي عملاً اين قيود را براي ارتقاء سازماني به خدمت مي‌گرفتند. به كارنامه كاري ايشان كه توجه كنيد بطور ملموس اين مهارت‌ها نمود پيدا مي‌كنند.

همچنين سردار سوداگر مديري ساختارساز بودند، به فعاليت‌هاي ايشان كه نگاه كنيد مي‌بينيد اكثراً بنيانگذار و يا جزء مؤسسين سازمان‌هاي جديدي بوده‌اند مانند تاسيس دانشكده اطلاعات سپاه، پايه‌گذاري كاروان‌هاي راهيان نور و آخرين يادگاري ايشان پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس است كه اكنون به مهمترين منبع توليد علم در حوزه‌ دفاع مقدس تبديل شده است.

از لحاظ شخصي به معنايِ كلمه، انساني وارسته بودند، همانطور كه اشاره كردم صراحت لهجه، تواضع، شوخ طبعي و انرژي بسيار زياد ايشان هر كسي را تحت تاثير قرار مي‌داد همچنين ولايت‌مداري، شجاعت، عقلانيت و مسئوليت‌پذيري از خصايص بارز ايشان بوده است.

ايشان در طي دوران دفاع مقدس بيش از 12 بار مجروحيت تير و تركش و بيش از 82 درصد جانبازي داشته‌اند ولي افراد زيادي حتي كساني كه با ايشان در ارتباط بودند تا شهادت ايشان متوجه جانبازي ايشان نمي‌شدند مثلاً نمي‌دانستند پاي ايشان مصنوعي است يا قلبشان با باتري كار مي‌كند


تا شهادت؛ روز هفدهم/ روايت عشق

25 بهمن 1391-12:53:40

منبع: ستاد بزرگداشت شهادت سردار سرلشكر احمد سوداگر

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات كربلاي 10 درمنطقه ي عمومي ماووت عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره