كاربر ميهمان چهارشنبه، 14 خرداد 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 چراغ سبزهاي گردان چه كساني بودند

خسته نباشيدي به هم گفتيم و فرمانده با لبخندي آرام گفت: قرار است برادران روحاني به عنوان راهنما درمنطقه چراغ سبز داشته باشد تا هركسي از نيروهاي گردان عبدالله آمده راه را گم نكند و جاده را بشناسد. در هنگامه عمليات‌هاي مختلف و ميان يگان‌هاي نظامي نشانه‌هايي وجود داشت تا از آن طريق‌هماهنگي وجود داشته باشد و به اهداف مورد نظر بهتر برسند. اين خاطره نمونه‌ايست براي دريافت هر چه بهتر اين موضوع:

6 اسفند 1391-09:13:39


چراغ سبزهاي گردان چه كساني بودند
6 اسفند 1391-09:13:39
منبع: خبرگزاري فارس
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

خسته نباشيدي به هم گفتيم و فرمانده با لبخندي آرام گفت: قرار است برادران روحاني به عنوان راهنما درمنطقه چراغ سبز داشته باشد تا هركسي از نيروهاي گردان عبدالله آمده راه را گم نكند و جاده را بشناسد.

در هنگامه عمليات‌هاي مختلف و ميان يگان‌هاي نظامي نشانه‌هايي وجود داشت تا از آن طريق‌هماهنگي وجود داشته باشد و به اهداف مورد نظر بهتر برسند. اين خاطره نمونه‌ايست براي دريافت هر چه بهتر اين موضوع:

حدودا سه روز در نخلستاني كنار اروند رود مستقر شده بوديم. نيروهاي آموزش ديده آمادگي كامل جهت عمليات داشتند و روحيه آنها يادآور روحيه ياران حسين (ع) در شب عاشورا بود. پيرمردها با چهره‌هاي گشاده و جوان‌ها با طراوت قاسم گونه به نقشه عملياتي كه توسط فرمانده تشريح مي‌شد نظاره مي‌كردند.

روز بيستم بهمن ماه بود. نقشه منطقه و عمليات را يك بار معاون گردان و يك بار نيز فرمانده گروهان تشريح كردند و سپس پيام برادر رضايي فرمانده كل سپاه خوانده شد.

هر چند به شب نزديك مي‌شديم، سبكي و معنويت بيشتري احساس مي‌كرديم. تا عصر آن روز بي‌صبرانه منتظر بوديم. هر كسي مشغول كاري بود و بچه‌ها خود را آماده مي‌كردند كه از اروند رود خروشان بگذرند كه دشمن هرگز خيال عبور نيروهايمان را از آن به مخيله‌اش راه نمي‌داد.

شب قبل ازحمله، من به همراه دو طلبه تبليغي- رزمي ديگر جهت ديدن و آشنايي اروند با فرماندهان رفتيم. در آنجا به عظمت عملياتي كه در پيش داشتيم پي بردم.

به هرحال در آستانه غروب آفتاب روز بيستم بهمن فرماندهان دسته‌ها به نيروهاي خود اعلام كردند كه وسايل‌تان را جمع‌آوري و حاضر كنيد و بعد از نماز مغرب و عشا آماده حركت باشيد.

بچه‌ها مشتاقانه با تجهيزات كامل براي رزم‌ آبي- خاكي در دسته‌ها و گروهان‌ها منتظر حركت شدند و در سنگر بزرگي، مراسم نوحه خواني و وداع ياران امام بود و اشك‌هاي سر زير پاك بسيجيان بر گونه‌هايشان جاري... يكديگر را در آغوش مي‌گرفتند و حلاليت مي‌طلبيدند و قول شفاعت در آخرت...

از زير طاق نصرت معنويت قرآن رد شديم و پس از طي مسافتي نسبتا طولاني به نهرهايي كه قايق‌ها آنجا بودند رسيديم و بعد از سوار شدن قايق‌هاي موتوري را با پارو به طرف اروند هدايت كرديم و در نزديكي رود ايستاديم.

قايق فرماندهي دستور داد موتور قايق ها را در آب قرار مي‌دهيد. پس از دقايقي زمان موعود فرا رسيد و دستور روشن كردن موتورها داده شد. بعد از لحظات زودگذري، شناور پيش رفتيم. درچنين حركت قايق‌ها غواص‌ها شروع به انهدام سنگرهاي دشمن كردند كه صداي انفجارشان سكوت منطقه را در هم مي‌شكست.

آهنگ قايق‌هايي كه به سوي بعثي‌ها شتاب مي‌گرفتند وحشت دشمن را مضاعف ساخته بود. در وسط رود بوديم كه يكي از آتشبارهاي عراقي شروع به كار كرد، بي‌هدف شليك مي‌كرد. تيرهاي رسامش در آسمان ديده مي‌شدند اما خوشبختانه سنگر آتشبار طوري قرار داشت كه هدفش آن طرف رود بود نه داخل رود بنابراين مانع پيشروي ما نمي‌شد.

به نزديكي سنگر آتشبار كه رسيديم قايق‌ها در ميان آب به موانعي طبيعي برخوردند و ما با ژاكت‌هايي كه بر تن داشتيم به داخل رود پريديم. در اين ميان فقط آتشبار مزاحم را بايد خاموش مي‌كرديم. چون بعضي‌ها به مين‌هاي منور برخورده و اطراف‌مان روشن شده بود، ديگر در فضاي ديد دشمن بوديم.

يكي از بچه‌هاي آرپي‌جي زن به ديگران گفت: كنار برويد تا آتش عقبه آرپي‌جي به شما آسيبي نرساند. مي‌خواهم سنگر آتشبار را منهدم كنم.

با اطمينان از اينكه كسي در معرض خطر نيست قبضه را به طرف هدف نشانه رفت و شليك كرد اما منهدم نشد. بلافاصله گلوله‌اي ديگر و آتشبار خاموش گرديد. آواز الله اكبر بچه‌ها آسمان را در بر گرفت به طرف خشكي پيش رفتيم.

موانع شامل خورشيد‌ي‌هاي زياد و سه رديف سيم خاردار بود كه چون ما حدود دويست متر از معبر باز شده دور افتاده بوديم به ناچار بايداز اين موانع عبور مي‌كرديم. از بين خورشيدي‌ها و سيم خاردار كه مي‌گذشتيم يكي ازياران خوب امام گفت: من بدنم را روي سيم‌ها قرار مي‌دهم و شما مثل پل از من عبور كنيد.

خداي چه مي‌شنوم؟

هيچ كس اين اجازه را به آن عزيز نداد و به هر نحوي كه بود با ياري خدا از موانع رد شديم و به سنگرهاي دشمن در كنار رود رسيديم. در اين بين ماشين توپ 106 بعثي به همراه سه نفر خدمه‌اش تازه حركت كرده بود و با چراغ روشن مي‌خواستند فرار كنند كه موفق نشدند.

ما از دور چراغ سبزي را كه قرار تجمع و ميعادگاهمان بود ديديم. پيشتر كه رفتيم فهميديم فرمانده عزيز گروهانمان است كه چراغ سبز را در دست دارد. خسته نباشيدي به هم گفتيم و فرمانده با لبخندي آرام گفت: قرار است برادران روحاني به عنوان راهنما درمنطقه چراغ سبز داشته باشد تا هر كسي از نيروهاي گردان عبدالله


چراغ سبزهاي گردان چه كساني بودند

6 اسفند 1391-09:13:39

منبع: خبرگزاري فارس

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره)
انتخاب حضرت آيت ا...خامنه اي به رهبري نظام جمهوري اسلامي توسط مجلس خبرگان رهبري


فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره