كاربر ميهمان چهارشنبه، 27 تير 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 روايت غواص آزاده كربلاي ۴ از شكنجه توسط بعثي‌ها با آب‌جوش و آتش سيگار

۲ تن از غواصان آزاده عمليات كربلاي ۴ كه در اين عمليات به اسارت درآمدند جزئيات حماسه غواصان اين عمليات را روايت مي‌كنند. شهبازي از آشتي‌اش با يك غواص شهيد در لحظات آخر مي‌گويد و يوسفي از بازجويي بعثي‌ها با آب جوش و سيگار خاطره دارد.

27 خرداد 1394-14:28:41


روايت غواص آزاده كربلاي ۴ از شكنجه توسط بعثي‌ها با آب‌جوش و آتش سيگار
27 خرداد 1394-14:28:41
منبع خبر: خبرگزاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبیر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، اين روزها با آمدن پيكر 270 شهيد تازه تفحص شده و حضور 175 غواص شهيد دست بسته كربلاي 4 كشور حال و هواي متفاوتي به خود گرفته است، همه مردم دوباره به ياد 8 سال دفاع مقدس افتاده‌اند و دوست دارند از روايت لحظه‌هاي ناب عمليات كربلاي 4 بيشتر بدانند. جعفر يوسفي و مرتضي شهبازي دو تن از غواصان حاضر در اين عمليات بودند كه همانجا به اسارت دشمن درآمدند. خاطرات آنان از كربلاي 4، به بيان ناگفته‌هايي از حماسه غواصان رديادل اين عمليات اشاره دارد كه در اوج مظلوميت و اقتدار به شهادت رسيدند. گفتگو با دو غواص دريادل كربلاي 4 روز گذشته منتشر شد. بخش اول را مي‌توانيد در اينجا بخوانيد. بخش دوم در ادامه مي‌آيد:

جعفر يوسفي، يكي از غواصاني است كه در عمليات كربلاي 4 حضور داشت. او كه اكنون استاد دانشگاه است، آن روزها در لشگر 21 امام رضا(ع) بود و خاطرات زيادي از اين عمليات دارد. عملياتي كه در آب‌هاي سرد و خروشان اروند انجام شد. عملياتي كه مي‌گويند شكست خورد اما يوسفي مي‌گويد شكست نبود و مقدمه‌اي بود براي پيروزي كربلاي 5 و ضربه محكم رزمندگان ايراني به بعثي‌ها بود. جعفر يوسفي يكي از همرزمان كربلاي4 كه در اسارت با او همراه و دوست بوده است را تلفني پيدا مي‌كند. يوسفي اين هم‌رزمش را اينطور معرفي مي‌كند: «مرتضي شهبازي يكي از غواصان گردان يونس از لشگر 14 امام حسين(ع) بوده است. او از نخبگان اصفهاني ماست كه در دوران دفاع مقدس از نورچشمي‌هاي حاج حسين خرازي محسوب مي‌شد.»

مرتضي شهبازي در يك گفتگوي تلفني به شرح حضورش در عمليات كربلاي4 و خاطرات تلخ و شيرينش در اين عمليات مي‌پردازد. او دوستان زيادي را در جريان اين عمليات از دست داد و لحظه شهادت خيلي از آن‌ها را مقابل خود ديده است. و حالا با روايت جزئيات صحنه‌هاي شهادت غواصان كربلاي 4 گويي دوباره به 29 سال گذشته باز مي‌گردد. در ميانه روايت‌هايش بغض مي‌كند و صدايش مي‌لرزد و همچنان معتقد است حال و هواي اروند و رزمندگان كربلاي 4 در آن روز توصيف ناشدني است. مرتضي شهبازي نيز از غواصاني است كه در اين عمليات به اسارت بعثي‌ها درآمده است. و حالا هم رزمش به نمايندگي از تسنيم با او تلفني گفتگو مي‌كند:

آقاي شهبازي: از آغاز عمليات كربلاي4 و حضور در ميان غواصان گردان يونس بگوييد.

چند روزي به عمليات كربلاي 4 مانده بود كه بچه‌هاي گردان يونس با توجه به اطلاعاتي كه كم و بيش داشتند از شرايط عمليات مطلع بودند. من هم يكي از غواصان اين گردان بودم. يك هفته قبل از عمليات، فرماندهان آمادگي لازم را به بچه‌ها مي‌دادند. بچه‌ها حال و هواي خاصي پيدا كرده بودند. محوطه اسكان بچه‌هاي گردان يونس، سمت شرق كارون بود و از محوطه اصلي تجمع لشگر دور افتاده بود. به همين دليل مسجد كوچكي بنا كرده بودند تا به خاطر اين فاصله بتوانند از چنين فضايي استفاده معنوي ببرند. اين مسجد سراسر معنويت بود و بچه‌ها هر موقع كه دلشان تنگ مي‌شد به آنجا مي‌رفتند. قبل از عمليات كربلاي 4 گاهي به آنجا مي‌رفتم و در تنهايي به وصيت نامه و توصيه‌هاي نهايي فكر مي‌كردم.

يك روز وقتي از مسجد بيرون آمدم چند نفر از دوستان را ديدم كه از دسته و گروهان خودمان بودند. آنها بچه‌هاي شوخ طبعي بودند تا چشمشان به من افتاد يكي از بچه‌ها شروع كرد به خنديدن و به حالتي تمسخر و با شوخ طبعي زياد من را با دست نشان مي‌داد كه فلاني اين چه قيافه‌اي است براي خود درست كرده‌اي؟ من سعي مي‌كردم بي‌تفاوت عبور كنم اما ديدم رفتار او از حالت شوخ طبعي به حالت تمسخر رسيده است. ناراحت شدم و به سمت اين رزمنده كه «احمد لطفي» نام داشت رفتم. او را محكم هل دادم و گفتم اين كارها يعني چه او هم تا خواست واكنشي نشان دهد دوستانش از اطراف مانع شدند. سرش را پايين انداخت من هم سرم را پايين انداختم و با ناراحتي عبور كردم.

آغاز عمليات كربلاي 4 و ماجراي غواصان گردان يونس

روزها به سرعت سپري مي‌شد و به عمليات كربلاي 4 نزديك مي‌شديم. يادم نمي‌آيد كه ديگر تا روز عمليات با احمد لطفي برخوردي داشته باشم. گاهي كه اتفاقي نگاهم به نگاهش مي‌خورد با ناراحتي نگاهش مي‌كردم. شب عمليات وقتي به منطقه آمديم نقطه رهايي نهر خين بود. بعد از ظهر آن روز هواپيماهاي عراقي با حجم وسيعي بمباران مي‌كردند و تعداد زيادي از آن‌ها نيز فيلم برداري مي‌كردند و اين حاكي از آن بود كه عمليات لو رفته است. اما ما هنوز اطلاع قطعي نداشتيم. به مغرب كه نزديك مي‌شديم بچه‌ها با حالت معنوي خاصي براي حضور در نقطه رهايي آماده مي‌شدند. همديگر را در آغوش مي‌گرفتند و خداحافظي مي‌كردند. هر كدام از بچه‌هاي غواص گوشه‌اي از نخلستان‌هاي شلمچه شروع به نماز خواندن كردند. در اين حين ديدم مهدي همداني بيسيم چي گردان با حالت عجيبي در گ


روايت غواص آزاده كربلاي ۴ از شكنجه توسط بعثي‌ها با آب‌جوش و آتش سيگار

27 خرداد 1394-14:28:41

كد خبر: 22106

منبع خبر: خبرگزاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فرستنده: دبیر

روايت غواص آزاده كربلاي ۴ از شكنجه توسط بعثي‌ها با آب‌جوش و آتش سيگار
27 خرداد 1394-14:28:41
منبع خبر: خبرگزاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فرستنده: دبیر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي جمهوري اسلامي ايران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره