كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 رئیس «سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس»

رونمايي از سامانه «ماوا» با دسترسي به 10 ميليون برگ سند دفاع مقدس

به گزارش سايت پژوهشگاه علوم و معارق دفاع مقدس به نقل از خبرگزاري دقاع مقدس سردار «غلامرضا علاماتي» رئيس «سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس» با بيان اينكه قرار است اطلاعات موجود و جمع آوري شده از دوران هشت سال دفاع مقدس را در اختيار مردم قرار دهيم، گفت: بنا داريم تا با انتشار كتب و راه اندازي سامانه هاي اسنادي خدمات نشر خود را دنبال كرده و اطلاعات لازم را در اختيار مخاطبين داخلي و خارجي قرار دهيم و دريچه اي بگشاييم تا اطلاعات در دسترس مردم قرار گيرد.

18 دي 1395-12:46:13


رونمايي از سامانه «ماوا» با دسترسي به 10 ميليون برگ سند دفاع مقدس
18 دي 1395-12:46:13
منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس
فرستنده: مدیر سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

ه گزارش سايت پژوهشگاه علوم و معارق دفاع مقدس به نقل از خبرگزاري دقاع مقدس سردار «غلامرضا علاماتي» رئيس «سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس» در گفت و گو، با اشاره به فعاليت هاي اين سازمان اظهار داشت: سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس يك سازمان ملي و از زير مجموعه هاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس است كه زير نظر فرمانده معظم كل قوا فعاليت مي كند و تدوين دستورالعمل ها، آيين نامه ها و نظارت بر رفتار و عملكرد تمامي سازمان هاي اسنادي در حوزه نيروهاي مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا، وزارت دفاع و ساير نيروهاي وابسته به نيروهاي مسلح را برعهده داريد.

وي افزود: همچنين همكاري و تعامل با سازمان هاي كشوري كه دارنده اسناد دفاع مقدس هستند از جمله ديگر وظايف اين سازمان است. به دنبال فرامين مقام معظم رهبري مبني بر حفظ، نگهداري، پردازش و جلوگيري از تحريف اسناد دفاع مقدس با مشاركت كليه سازمان هاي كشوري و لشكري اقدام به جمع آوري، ساماندهي، پردازش و ثبت و ضبط اسناد دوران دفاع مقدس كرديم تا بتوانيم آن را در اختيار محققين قرار دهيم.

اسناد دفاع مقدس در دسترس مخاطبان داخلي و خارجي قرار مي گيرد

سردار علاماتي با بيان اينكه قرار است اطلاعات موجود و جمع آوري شده از دوران هشت سال دفاع مقدس را در اختيار مردم قرار دهيم، گفت: بنا داريم تا با انتشار كتب و راه اندازي سامانه هاي اسنادي خدمات نشر خود را دنبال كرده و اطلاعات لازم را در اختيار مخاطبين داخلي و خارجي قرار دهيم و دريچه اي بگشاييم تا اطلاعات در دسترس مردم قرار گيرد.

به گفته وي، بسياري از نيروهاي بسيجي و مردم عادي گنجينه هاي ارزشمندي از دوران دفاع مقدس دارند كه مي تواند به عنوان سند و مدرك در اختيار آيندگان قرار گيرد.

رئيس سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس با اشاره به اسناد موجود در كشورهاي خارجي تصريح كرد: بسياري از اسناد و مدارك ما در طول دوران دفاع مقدس و پس از آن در كشورهاي خارجي تبيين و تدوين شده است، مي خواهيم با زاويه نگاه آن ها دفاع مقدس را ببينيم و در اين راستا قرار است ارتباطاتي با سازمان ها و مجامع بين المللي برقرار كنيم.

وي افزود: در اين راستا جلسه اي با دكتر «نصيري قيداري» دبير كل يونسكو برگزار شد تا مساعدت هايي را فراهم كنند و بتوانيم اسناد دفاع مقدس در كشورهاي ديگر را شناسايي كرده و آن را در دسترس مخاطب ايراني قرار دهيم. همچنين اسناد خود را در اختيار مخاطبان خارجي بگذاريم.

سردار علاماتي تصريح كرد: انديشمندان و محققان بسياري در دانشگاه ها و مراكز مطالعاتي مختلف جهان پيرامون يكي از بزرگترين پديده هاي قرن بيستم (جنگ تحميلي و دوران دفاع مقدس) كه دو هزار و 787 روز به طول انجاميد قلم زدند و از زاويه مثبت و منفي به آن نگاه كردند. در آن دوران بسياري از شبكه هاي رسانه اي به آن پرداختند و با ديد خودشان اين رخداد را پوشش دادند.

استفاده از ظرفيت كتابخانه هاي جهان در جهت انتشار حقايق دفاع مقدس

سردار علاماتي اظهار اميدواري كرد: اميدواريم با تعاملات و همكاري هاي صورت گرفته بين سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس و سازمان هاي بين المللي، مدارك متقن كه صحت و سقم آن ها مورد تائيد قرار گرفته است را در اختيار سازمان ها قرار داده و اقدام به نشر آن كنيم تا با ارائه الگوي ايراني اسلامي از مقاومت به كشورهاي مستضعف جهان، شاهد ايستادگي آنان در مقابل ظلم باشيم.

وي تصريح كرد: در تعامل با كتابخانه ملي كه با 150 كتابخانه در ساير كشورهاي جهان ارتباط دارد مي توانيم از منابع، پايان نامه ها و مقالاتي كه در خصوص جنگ عراق عليه ايران در اين كتابخانه ها موجود است، استفاده كنيم تا نگاه آن ها به دفاع مقدس را ارزيابي كرده و در مقابل، حقايقي را منتشر كنيم كه تاثير گذار باشد.

رئيس سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس به چگونگي تائيد صحت اسناد و مدارك اشاره كرد و گفت: صحت و سقم همه اسناد داخلي در كميته اي ويژه مورد ارزيابي قرار مي گيرد؛ چرا كه ممكن است افراد با گرايش هاي مختلف قصد انتشار نظرات خود را داشته باشند. در خصوص اسناد خارجي نيز ما از دشمن انتظار نداريم به نفع ما قلم زده باشد، ممكن است با زاويه نگاه خودش قلم فرسايي كرده باشد و يا آنچه نوشته شده است مطابق با حقايق موجود نباشد، از اين رو تمامي اسناد، در كميته ها مورد ارزيابي و بررسي قرار مي گيرد تا بتواند به عنوان سند مورد بهره برداري قرار گيرد.

وي با اشاره به وجود دو نوع سند در سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس بيان داشت: بخشي از اسناد در اختيار خود سازمان بود كه صحت و سقم آن مورد ارزيابي قرار گرفته است. از زماني كه ستاد تبليغات جنگ شكل گرفت و بعد از آن كه در سال 1393 اين ستاد به سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس ارتقا پيدا كرد، اين اسناد در سازمان موجود است.

سردار علاماتي ادامه داد: بخش ديگر شامل اسنادي است كه در يگان هاي نظامي مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارتش جمهوري اسلامي، وزارت دفاع، ناجا، وزارت جهادكشاورزي كه خود در پشتيباني جنگ نقش اساسي ايفا كرده است و مديريت ايثارگران وزارتخانه ها و ديگر سازمان هاي نظامي قرار دارد كه كميته هاي ارزيابي و مراكز تحقيقاتي اين يگان ها صحت اسناد را معين كرده اند.

سردار علاماتي با اشاره به جمع آوري اسناد در 31 استان كشور گفت: پيش بيني كرده ايم در 31 استان نزديك به 100 ترابايت اطلاعات وجود داشته باشد كه به دليل عملياتي نشدن فرآيند آماده سازي اسناد در تهران، به صورت غير متمركز در استان ها نگهداري مي شوند؛ ولي بارگذاري آن ها بر روي يك سامانه مشخص و معين است.

رونمايي از سامانه «ماوا» تا پايان سال جاري

وي با اشاره به استان هاي فعال در اين زمينه بيان كرد: استان هايي همچون كرمانشاه، همدان و كرمان كه مراكز فرهنگي دفاع مقدس آنان فعال شده است، در حال بهره برداري از اسناد خود هستند و باقي استان ها نيز كار جمع آوري و ارزيابي اسناد را تا فراهم آوردن بسترهاي لازم براي اجراي مراحل بعدي انجام مي دهند.

رئيس سازمان اسناد و مدارك دفاع با بيان اينكه در حال رايزني با يگان هاي ديگر براي متمركز كردن اسناد هستيم، بيان داشت: همه اسناد به صورت واحد در سامانه «ماوا» بارگذاري مي شود. تمامي استان ها كه داراي ميليون ها سند هستند و همچنين سازمان هاي كشوري و لشكري مثل جهاد سازندگي كه خود داراي سه ميليون برگ سند و بنياد شهيد كه اعلام كرده داراي هشت و نيم ميليون برگ سند است، اسناد خود را در اين سامانه بارگذاري خواهند كرد و بنا داريم تا پايان امسال از اين سامانه بهره برداري كنيم.

10 ميليون برگ سند وارد فرآيند بارگذاري در سامانه شده است

رئيس سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس با اشاره به نحوه اطلاع رساني در خصوص جمع آوري اسناد مردمي گفت: در برخي مناسبت ها به صورت موردي براي جمع آوري اسناد اطلاع رساني شده است، اما به صورت ملي نبوده و قرار است اين اقدام در دستور كار قرار گيرد. بنا داريم در مقاطع مختلف اين فراخوان را اعلام كنيم و فضايي را براي بارگذاري اسناد در اختيار مردم قرار دهيم. با راه اندازي سامانه ماوا همه افراد مي توانند از اين دريچه اسناد را دانلود كرده يا در اختيار مجموعه قرار دهند.

وي به امضاي تفاهم نامه با سازمان اسناد و آرشيو ملي كه زيرمجموعه سازمان اسناد و كتابخانه ملي است در سال گذشته اشاره و عنوان كرد: با امضاي اين تفاهم نامه قرار شد تا مخازن استاندارد اين سازمان در اختيار آرشيو سازمان اسناد و مدارك دفاع مقدس قرار گيرد. پيرو اين تفاهم نامه تا به امروز بالع بر 10 ميليون برگ سند وارد فرآيند اسكن و فهرست نويسي شده است، تا در سيستم و سامانه بارگذاري شود.


رونمايي از سامانه «ماوا» با دسترسي به 10 ميليون برگ سند دفاع مقدس

18 دي 1395-12:46:13

كد خبر: 34949

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: مدیر سایت

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره