كاربر ميهمان سه‌شنبه، 29 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 هدف رژيم صهيونيستي از حمله به سوريه و لبنان چيست؟

ارتش اسرائيل همچنان به حملات هوايي خود عليه اهدافي متعلق به جبهه مقاومت اسلامي ادامه مي‌دهد. بيشتر اين حملات عليه فرودگاه نظامي «مزه» در غرب شهر دمشق انجام شده است؛ اگرچه دشمن صهيونيست تنها به دنبال زدن فرودگاه‌ها نيست. حملات گذشته‌اي كه عليه اهداف مرتبط با حزب‌الله لبنان در خاك سوريه انجام گرفت، دليل محكم براي اثبات اين ادعاست.

25 دي 1395-14:12:13


هدف رژيم صهيونيستي از حمله به سوريه و لبنان چيست؟
25 دي 1395-14:12:13
منبع خبر:  خبرگزاری دفاع مقدس
فرستنده: مدیر سایت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

به گزارش سايت پوهشگاه دفاع مقدس به نقل از دفاع پرس، ارتش اسرائيل همچنان به حملات هوايي خود عليه اهدافي متعلق به جبهه مقاومت اسلامي ادامه مي‌دهد. بيشتر اين حملات عليه فرودگاه نظامي «مزه» در غرب شهر دمشق انجام شده است؛ اگرچه دشمن صهيونيست تنها به دنبال زدن فرودگاه‌ها نيست. حملات گذشته‌اي كه عليه اهداف مرتبط با حزب‌الله لبنان در خاك سوريه انجام گرفت، دليل محكم براي اثبات اين ادعاست.

ارتش رژيم صهيونيستي، همانطور كه اين رژيم بر پايه و اساس اشغال‌گري و غصب تشكيل شده، همواره بر اقدامات متجاوزانه تأكيد داشته و دارد. اگرچه دولت اسرائيل تلاش بسياري دارد تا خود را در مجامع بين‌المللي به‌عنوان يك دولت صلح‌طلب معرفي كند؛ اما صرف‌نظر از جنگ‌هايي كه اين رژيم با همسايگان خود يا تهديدهايي كه نسبت به دولت‌هاي مخالفش و در رأس آنان جمهوري اسلامي ايران داشته، حملات هوايي اين رژيم در حالت آتش‌بس به خاك كشورهاي همسايه شمالي يعني سوريه و لبنان را مي‌توان نمونه خوبي از عدم‌تعهد اين رژيم به مفاد قطعنامه‌هاي آتش‌بس صادره از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد دانست.

مهم‌ترين حمله ارتش رژيم صهيونيستي به مواضع يا تحركات نيروهاي مقاومت اسلامي طي آغاز جنگ در سوريه را بايد حمله هوايي به كاروان نيروهاي حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در مزارع امل در حومه قنيطره در بخش آزاد ارتفاعات جولان سوريه دانست كه به شهادت شهيدان «محمدعلي الله دادي»، «محمد عيسي» و «جهاد مغنيه» و تعدادي از زبده‌ترين رزمندگان مقاومت اسلامي لبنان دانست. با اين وجود پاسخ كوبنده‌اي كه حزب‌الله لبنان به اين عمليات داد توانست، تا مدتي نسبتا طولاني از هر نوع اقدام مشابه از سوي صهيونيست‌ها جلوگيري كند؛ اما در ماه‌هاي نخست سال‌جاري ميلادي رژيم اشغالگر قدس مجددا دست به يك حمله موشكي به حومه دمشق زد و اين بار سمير قنطار آزاده معروف لبناني كه در زمان شهادت جزو فرماندهان مهم مقاومت اسلامي لبنان به شمار مي‌رفت، در مكان جلسه با تعدادي از فرماندهان «دفاع ملي» سوريه به شهادت رساند.

پاسخ حزب‌الله اين‌بار آرام‌تر از چيزي بود كه بسياري از تحليل‌گران عقيده داشتند، ممكن است براي گرفتن انتقام سمير رخ دهد. هنوز دليل واكنش حزب‌الله به اين شكل، كه بسيار آرام‌تر از تفكر تحليل‌گران نزديك به مقاومت بود، مشخص نيست. ظرف هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته نيز حملاتي به مراكز مهمات در پايگاه هوايي «مزه» در شهر دمشق و كاروان‌هاي راهي لبنان صورت گرفته كه به عقيده بسياري از كارشناسان، هدف آن جلوگيري از تجهيز حزب‌الله لبنان به سلاح‌هاي پيشرفته است.

ارتش اسرائيل مدعي است اين انبارها و كاروان‌ها وظيفه انتقال سلاح به حزب‌الله لبنان را دارند كه سوريه به زعم فرماندهان نظامي تل‌آويو، ايستگاه نگهداري و انتقال اين سامانه‌هاي پيشرفته دفاعي-هجومي محسوب مي‌شود.

اسرائيل با وجود حملات موشكي به خاك سوريه، از توجه به لبنان نيز غفلت نكرده و طي هفته‌هاي اخير بارها اقدام به نقض حاكميت لبنان، به‌ويژه نفوذ حريم هوايي اين كشور، كرده است. ارتش اسرائيل صرف‌نظر از بارها سورتي پرواز برفراز مناطق جنوبي، به عمق آسمان لبنان به‌ويژه مناطق شمال استان بقاع، كه جزو مراكز مهم حزب‌الله به شمار مي‌رود، پهپاد ارسال كرده‌است. پرواز اين هواپيماهاي بدون سرنشين برفراز لبنان عموما بيش از چند دقيقه و به مدت چند ساعت بوده است.

در ادامه حزب‌الله لبنان چند محور را در واكنش‌هاي خود نسبت به حملات ارتش اسرائيل لحاظ كرده كه به مواردي از آن اشاره مي‌شود:

1- تمركز اصلي حزب‌الله بر مبارزه با تروريست‌ها و دوركردن تهديد تروريسم از بخش گسترده‌اي از مرزهاي لبنان، همزمان با كمك به دولت حامي محور مقاومت و لبنان است. به همين دليل فعال‌سازي مجدد جبهه شمال فلسطين اشغالي باعث كاهش تمركز قوا در سوريه و به‌تبع آن، بازيابي توان مجدد تروريست‌ها براي تهديد دوباره لبنان و حزب‌الله در راستاي تامين منافع رژيم صهونيستي خواهد بود.

2- حزب‌الله به دنبال گرفتن هر نوع بهانه از ارتش اسرائيل است تا در صورت هر نوع اقدام ماجراجويانه از سوي تل‌آويو، ضمن داشتن توجيه كاملا مناسب و استراتژيكي، پاسخي سخت به ارتش رژيم صهيونيستي داده و هر نوع بهانه‌جويي در اين مورد از سوي آنان را با دلايل محكم و منطقي خود، ناكام بگذارد.

3- حزب‌الله و ارتش سوريه و نيروهاي متحد آنان به دنبال تمام كردن كار در محور شمالي (جبهه ادلب و حومه شمالي حلب) هستند تا با تمام قوا جبهه جولان، كه به مثابه پاشنه آشيل براي مقامات دولت جعلي اسرائيل است، را فعال كرده و كنترل تمام مرزهاي شمال فلسطين اشغالي، از مرزهاي شمالي اردن به سمت «جبل الشيخ» تا «ناقوره» را با تمام قدرت در اختيار بگيرند تا دشمن در صورت هر نوع اقدام خودسرانه جنگي، با پاسخي فراتر از توقع خود در جبهه زميني مواجه شود.

با توجه به مسائل ذكر شده، بعيد به نظر مي‌رسد كه اسرائيل محاسبات لازم پيرامون واكنش‌هاي مقاومت اسلامي را ناديده گرفته باشد؛ چيزي كه ابعاد گسترده تر آن در هفته‌ها و ماه‌هاي آينده مشخص خواهد شد.


هدف رژيم صهيونيستي از حمله به سوريه و لبنان چيست؟

25 دي 1395-14:12:13

كد خبر: 34953

منبع خبر: خبرگزاری دفاع مقدس

فرستنده: مدیر سایت

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره