كاربر ميهمان سه‌شنبه، 28 خرداد 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سرلشكر باقري:

ملت ايران پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح گفت: ملت ايران علي‌رغم همه گرفتاري‌هايي كه دارند، اين انقلاب و امنيتي را كه از آن برخوردار هستند و رهبر و تاريخ سربلندي را كه دارند، با ديگران معامله نمي‌كنند و پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند.

18 دي 1397-18:26:59


سردار سرلشكر «محمد باقري» رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح در همايش سراسري مديران بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس كه صبح سه شنبه در موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: در ۴۰ سالگي انقلاب قرار داريم؛ موضوعي كه دشمن خيلي برنامه‌ريزي كرده است تا ملت ايران آن را نبيند و يا ۴۰ سالگي پر آشوبي را تجربه كند؛ حتي در همين زمينه، سركرده‌هاي نفاق تبليغ مي‌كنند كه ما هم «بهمن» داريم.

سرلشكر باقري افزود: اما ملت ايران علي‌رغم همه گرفتاري‌هايي كه دارند، اين انقلاب و امنيتي را كه از آن برخوردار هستند و رهبر و تاريخ سربلندي را كه دارند، با ديگران معامله نمي‌كنند و پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند.

وي با بيان اينكه بايد دستاورد‌هاي انقلاب را به جوانان ارائه دهيم، گفت: به همين مناسبت نمايشگاه بزرگي در حوزه صنعت دفاعي كشور با مسؤوليت وزارت دفاع خواهيم داشت؛ علاوه بر اين، نمايشگاه‌هاي ديگري درباره نقش نيرو‌هاي مسلح در سازندگي، محروميت‌زدايي و اشتغال‌آفريني با مسؤوليت سپاه، معرفي توانمندي‌هاي صنعت دفاعي با مسؤوليت ارتش و دفاع مقدس با مسؤوليت موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس برپا مي‌شود.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح بيان كرد: حادثه‌اي به بزرگي دفاع مقدس در ايام وقوع آن قابل تحليل و نگاه راهبردي نيست؛ بلكه با گذشت زمان است كه مقايسه اين حادثه بزرگ با ساير حوادث تاريخي كه در موقعيت‌هاي ديگر روي داده است، ابعاد و بزرگي آن را مشخص مي‌كند.

سردار باقري تأكيد كرد: مديران كل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس در استان‌ها بايد به اين موضوع بپردازند كه دفاع مقدس چه حادثه‌اي بوده و چه ابعادي دارد.

وي افزود: در اين نگاه، اولين نكته اين است كه دفاع مقدس در ادامه وقوع انقلاب اسلامي بزرگ ملت ايران، روند تاريخي تحقير ملت ايران را تغيير داد؛ زيرا آنچه كه پدران ما و نسل‌هاي گذشته به آن خو كرده بودند، اين است كه ايران علي‌رغم داشتن موقعيت ممتاز استراتژيك و ژئوپلتيك و دارا بودن منابع و امكانات فراوان انساني، طبيعي و معدني، به دليل وجود قدرت‌هاي استكباري، همواره در معرض تهاجم و تغيير قرار داشته و اين سرنوشت محتوم ملت ايران است.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح ادامه داد: حوادث جنگ‌هاي ايران و روسيه در سال‌هاي ۱۸۱۲ و ۱۸۲۸ ميلادي منجر به دو معاهده ننگين ‌گلستان و تركمنچاي براي اين ملت شد و پس از آن نيز در جنگ جهاني اول، مردم با قحطي بزرگ و بيماري و تصرف كشور توسط بيگانگان مواجه شدند به نحوي كه طي آن ۱۰ ميليون نفر از مردم كشورمان جان خود را از دست دادند. در جنگ دوم جهاني هم كشور ما علي‌رغم اعلام بي‌طرفي، مجدداً تصرف شد و ملت ما دوباره با قحطي و بيماري مواجه شدند.

سرلشكر باقري اضافه كرد: نتيجه جنگ جهاني دوم اين شد كه ايران در حلقه زنجيره مستكبران غربي قرار گرفت و در پيمان «سنتو» مسؤوليت مقابله با نفوذ شوروي به سمت جنوب را عهده‌دار شد؛ علاوه بر اين همه فرآيند‌هاي راهبردي كشور ايران نيز از جمله در تدوين و شكل‌گيري دولت و ارتش آن روز مطابق خواست و منافع آمريكا و‌هم‌پيمانان ‌او شكل گرفت.

وي افزود: ملت ايران به چنين وضعي دچار شده بود و تا حدي به آن خو گرفته بود، اما حادثه بزرگ دفاع مقدس اين فرآيند را تغيير داد؛ لذا از اين جهت، بايد عنوان كرد كه دفاع مقدس نقطه عطف تاريخي و واقعه‌اي غرورانگيز براي اين ملت است؛ يعني روند سقوط كشورمان كه بعد از صفويه آغاز شده بود و ۳۰۰ الي ۴۰۰ سال رو‌ به نزول بوديم، با وقوع انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، عوض شد و در يك نقطه عطف، مسيري رو به اوج و ‌برتري شكل گرفته است.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح گفت: با توجه به اين موضوع، بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس بايد اين حادثه تاريخي را در شأن خودش، با تمام اجزا و توان ادبي و هنري خودش و با علم روز و بهره‌گيري از ظرفيت فضاي مجازي به تصوير بكشد و در اختيار جامعه قرار دهد تا مردم بدانند كه ايران در چه موقعيتي بوده و اكنون در چه موقعيتي است و اگر سختي و ‌مشكلي را با تحريم و فشار تحمل مي‌كنند، بدانند كه بهاي چه چيزي را مي‌پردازند.

سردار باقري ادامه داد: بُعد ديگري كه دفاع مقدس براي ايران رقم زده است، تصفيه ناخالصي‌ها در كشور بود؛ زيرا با فرهنگ طاغوتي، بسياري از ابعاد حق و باطل و ابعاد مربوط به ناسيوناليسم افراطي با ابعاد مربوط به دين و مذهب مردم مخلوط شده بود و جريان‌هاي متعدد نفوذي و مدعي انقلابي‌گري مشغول فعاليت بودند؛ اما در دفاع مقدس به صورت طبيعي و بدون هيچ اعمال فشاري كه در نظام‌هاي ديكتاتوري اتفاق مي‌افتد، تصفيه بزرگي روي داد.

وي تصريح كرد: قاطبه ملت ايران با حضور و پشتيباني از دفاع مقدس، راه راست و حق را انتخاب كردند و ‌يك ملت يكپارچه و سربلند از دفاع مقدس بيرون آمد و گروه‌هاي وابسته‌ و كساني كه به ادامه مسير انحرافي خود تأكيد و پافشاري داشتند به كنار رانده شدند، تفكرات غربي، شرقي و التقاطي نيز كنار زده شد و اين‌ها دستاورد كوچكي براي ملت بزرگ ما نيست كه به واسطه دفاع مقدس به دست آمد.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح افزود: بُعد سوم، شكست هيمنه و هيبت استكبار جهاني بود؛ آمريكايي كه با بمب‌هاي اتمي در ژاپن ضرب شستي نشان داده بود، از همه جهان زهر چشم گرفته بود، با زورگويي امور خود را پيش مي‌برد و شوروي را كه رقيبش بود، به زمين زده بود، حالا با ملتي مواجه شده بود كه مي‌خواست مقابل متجاوزي كه قدرت‌هاي بزرگ از آن حمايت مي‌كنند، ايستادگي كند.

سرلشكر باقري خاطرنشان كرد: ملت سربلند ايران در دفاع مقدس، هيمنه آمريكا را شكستند؛ لذا وقتي اين هيمنه شكسته شد، بقيه قدرت‌ها حساب كار خود را كردند كه با چه ملتي مواجه هستند. اين حادثه موجب شد تا ملت‌هاي جهان به اين باور برسند كه مقابله با چنين قدرت‌هايي امكان‌پذير است.

وي ادامه داد: بُعد ديگر ايجاد خودباوري است. ملتي بوديم كه نفت خود را مي‌داديم و‌در مقابل همه چيز وارد مي‌كرديم و فرهنگ وارداتي داشتيم؛ اما دفاع مقدس اين خود اتكايي را در ذهن و عمل ملت ايران ايجاد كرد كه مي‌توانيم روي پاي خودمان بايستيم.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح بيان كرد: نكته پنجم توليد گنجينه‌هاي بسيار بزرگ براي ملت ايران است؛ گنجينه بزرگ فرهنگي كه در دفاع مقدس مانند فرهنگ ايثار، مجاهدت، جهاد در راه خدا و شهادت‌طلبي، توليد و نهادينه شد، در جان جوانان اين ملت نشست و پايدار شد؛ اما بايد از آن مراقبت كنيم.

سردار باقري افزود: معارف گسترده‌اي در دفاع مقدس توليد شد و فناوري‌هاي چشم‌گيري نيز به وجود آمد؛ در واقع فناوري‌هايي كه در دفاع مقدس به دست آمد و جنگ را پيش برد، مي‌تواند پايه رشد فناوري در كشورمان شود و علاوه بر اين، علوم دفاعي و امنيتي نيز رشد چشم‌گيري يافت و توانست علومي را كه در اين زمينه از قبل وجود داشت، تغيير دهد.

وي اضافه كرد: بعد ديگر ايجاد بازدارندگي مؤثر براي ملت ايران بود؛ يكي از دلايلي كه ملت ايران در ۳۰ سال گذشته با وجود تعقيب آرمان‌هاي مقدس خود و دست برنداشتن از شعار‌ها و آرمان‌هاي خود با آرامش زندگي مي‌كنند، بازدارندگي است كه دفاع مقدس ايجاد كرده است.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح گفت: اين نشان مي‌دهد كه هر كس مي‌خواهد با ملت ايران ‌با زبان زور صحبت كند به ياد مي‌آورد كه اين ملت، دفاع مقدس به آن بزرگي را با سربلندي طي كرده است و اگر جنگي تكرار شود، مجدداً همان مباحث تكرار خواهد شد.

وي گفت: جوانان امروز كشورمان كه سر از پا نمي‌شناختند براي اينكه يك هفته يا يك ماه در دفاع از حرم اهل بيت عليهم السلام حضور يابند، پارتي بازي مي‌كردند، نشان مي‌دهد نسلي كه دفاع مقدس را نديده همان روحيه دفاع مقدس را دارد و راه شهيدان و ايثارگران آن دوران را طي مي‌كند.

سردار باقري تصريح كرد: لذا اين باعث شده تا دشمن دست از تهديد نظامي بردارد و به سمت تهديد امنيتي، سايبري و جنگ فرهنگي برود؛ تهديداتي كه بعضاً مجري آن مشخص نيست و يا امور فرهنگي است كه پاسخ فرهنگي مي‌طلبد؛ اين يعني تهديد نظامي را كنار مي‌گذارد.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح خاطرنشان كرد: دليل اين اقدام بازدارندگي است كه دفاع مقدس ايجاد كرده است؛ علاوه بر اين دفاع مقدس تفكر مقاومت ضد صهيونيستي و ضد استكباري را توسعه داد به نحوي كه در اين سه دهه اخير شاهديم اتفاقي در منطقه روي داده كه همگي ريشه در دفاع مقدس دارند.

سردار باقري بيان داشت: خلق كنندگان اين حوادث كساني هستند كه تحت تاثير دفاع مقدس قرار دارند؛ اگر امروز صهيونيست‌ها، داعش و تروريست‌ها كه دست پروده آمريكا، عربستان، امارات و اسرائيل هستند و ساير قواي نيابتي دولت‌هاي زورگو در كشورهاي منطقه شكست مي‌خورند در مقابل ملل مسلمان منطقه سربلند و با روحيه انقلابي و‌ مستحكم در برابر صهيونيسم و استكبار به راهشان ادامه مي‌دهند؛ به عنوان مثال عراق، سوريه، لبنان يمن، افغانستان و بحرين از جمله كشورهايي هستند كه يكي بعد از ديگري مسير پيروزي را طي مي‌كنند.

وي گفت: در عراق آمريكا‌يي‌ها با تلفاتي كه دادند مجبور به تخليه اين كشور شدند، داعش آمد بخشي از اين كشور را گرفت كه اگر اين روحيه (فعلي) و اين نيروي مردمي نبود بغداد و عتبات عاليات دچار مشكل مي‌شد.

سردار باقري افزود: اكنون وضعيت عراق به گونه‌اي است كه حشدشعبي به عنوان يك‌ نيروي مسلح انقلابي نهادينه شد، دولتي كه در عراق سركار آمده با دولت‌هاي قبلي قابل قياس نيست؛ آنها به دنبال راهي براي برهم‌زدن پيمان امنيتي با آمريكا و اخراج آن‌ها هستند و موضوع اختلاف شيعه و سني هم بسيار كم رنگ شد و‌ همه گروه‌ها و‌ جريان‌هاي اهل سنت با شيعيان دست در دست هم در پارلمان اين كشور حضور مثبت و‌ هم‌‌افزا دارند و در كردستان عراق هم كه با توطئه بزرگي مواجه شده بود، اين توطئه رفع شد.

وي بيان داشت: اينكه رئيس جمهور زورگوي آمريكا اينگونه دزدانه، شبانه و چراغ خاموش با پرده‌هاي كشيده هواپيما وارد يك پايگاه كوچك هوايي شود و در آنجا دو سه ساعت بماند و عكس يادگاري بگيرد و بعد اين كشور را ترك كند و رسما اذعان كند كه ۷ هزار ميليارد دلار در عراق هزينه كرديم؛ ولي اكنون نمي‌توانيم در اين كشور راه برويم، معنا دارد؛ شكست غير از اين است؟

سردار باقري گفت: اثبات حقانيت و مظلوميت مردم ايران نكته ديگر دفاع مقدس است؛ هر جنايتي كه توانستند در دفاع مقدس بر سر اين ملت آوردند؛ آيا كاري بود كه نكردند؟ فقط از بمب اتم استفاده نكردند كه آن هم قواعد خاص خود را دارد؛ زيرا هزينه آن بيشتر از منفعت آن بود.

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح اظهار داشت: بمب شيميايي كه بر سر مردم ريختند و بمباران شهرها را انجام دادند و هواپيماي مسافربري را زدند و كشتي‌هاي ارزاق مردم‌ را مورد اصابت قرار دادند؛ اما اين ملت يك بار هم ‌خلاف قواعد بين‌المللي كاري انجام نداد؛ اين نشان‌ از حقانيت ملت ايران است؛ به رسانه‌ها و‌ حرف قلدرهاي ظالم‌ نگاه نكنيد، ملت‌هاي دنيا حقانيت ملت ايران را باور دارند؛ همه اذعان دارند كه ما بر حق هستيم و ‌دشمنان ما دارند زور گويي مي‌كنند.

وي گفت: شكست توطئه بزرگ ايجاد سازمان‌هاي تروريستي تكفيري مانند داعش، بدون ترديد توسط فرماندهي پيشكسوتان دفاع مقدس اتفاق افتاد؛ خود اين كشورها اذعان دارند كه اگر فرماندهي و‌ هدايت رزمندگان ديروز و‌ امروز جمهوري اسلامي در اين كشورها نبود و پشتيباني مردم نبود، قطعا سو ريه و ‌عراق سقوط كرده بود.

سردار باقري در ادامه خاطرنشان ساخت: درباره عمليات‌هاي كربلاي ۴ و ۵ كه اين روزها درباره آن صحبت‌هايي شده نيز بايد گفت كه حوادث به اين بزرگي حوادثي نيستند كه در يك توئيت سه خطي يا هفت هشت كلمه‌اي بگنجد و موجب قضاوت‌هاي غير عادلانه قرار گيرد.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح بيان داشت: عمليات كربلاي ۴ جزو پيچيده‌ترين عمليات‌هاي طرح‌ريزي شده بود، تجربه كار با اروند را سال قبل از آن به دست آورده بوديم؛ شايد ۱۰ ماه درباره اروند در آن قطعه كار انجام‌ شد؛ هم روي محور شلمچه براي كربلاي ۵ و هم روي عبور از اروند براي كربلاي ۴ كار مي‌شد؛ نهايتاً به دليل امتياز اروند كه مي‌توانست ما را به پشت بصره برساند اين عمليات انتخاب شد.

سرلشكر باقري گفت: عراقي‌ها با تجربه والفجر هشت آمدند سيل بندهاي بزرگي در اروند و جزاير منطقه ايجاد كردند و حتي نهرهاي فرعي را بستند و به دنبال آن موانع را توسعه دادند و هر امكاني كه مي‌توانست عمليات را با موفقيت پيش ببرد به نظر خودشان مسدود كردند؛ البته اين به معناي لو‌ رفتن ابتدايي عمليات نيست، بلكه به معني اين است كه عبور از اروند رود چه راه‌كارهايي دارد كه عراقي‌ها آن را پيش‌بيني كرده و سعي در مسدود سازي آنها كنند.

وي بيان داشت: عبورهاي اطلاعاتي بسياري در اروند صورت گرفت به نحوي كه شايد بيش از ۱۰۰۰ تيم شناسايي كار شناسايي را انجام دادند و‌ بيش از ۱۰۰ شاخص جزر و‌ مد اروند را انجام داديم تا بفهميم چگونه غواص‌ها بايد از ان عبور كنند؛ البته دشمن هم دشمن دست بسته‌اي نبود چون از قدرت اطلاعاتي آمريكا، انگليس، فرانسه و شوروي استفاده مي‌كرد و‌ علاوه بر اين‌ سعي در نفوذ داشتند.

سردار باقري تصريح كرد: زماني‌كه عمليات شروع شد گروه اول از نيروهاي ما خط دشمن را شكستند و تو‌فيقاتي هم به دست آوردند؛ اما تداوم عمليات كار سختي بود، لذا تصميم به بازگشت نيروها گرفته شد؛ بسيج نيرويي كه بواسطه سپاهيان محمد رسول‌الله صورت گرفته شده بود هفت يا هشت درصد آنها وارد عمليات شدند.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح خاطرنشان ساخت: در آن شرايط اين به ذهن همه رسيد كه اين حجم نيرويي كه در اختيار است و‌ با توجه به شناسايي‌هايي كه در شلمچه شده بود، مي‌توان عملياتي را در آن‌ منطقه انجام داد؛ اينكه چنين تصميم راهبردي اتخاذ شود و با تغيير جهت كربلاي ۵ روي دهد، تصميم‌كوچكي نيست.

وي گفت: شبي كه فرمانده منصوب از طرف حضرت امام(ره) يعني مرحوم هاشمي رفسنجاني با فرماندهان سپاه در حال اخذ تصميم براي اينكه ‌عمليات كربلايي پنج صورت گيرد يا نه، شب استثنايي بود؛ زيرا با تك تك فرماندهان صحبت كرد و‌ نظرات آنها را مي‌گرفت تا اينكه در ساعت دو يا سه بامداد تصميم گرفته شد كه اين عمليات انجام شود.

سرلشكر باقري ادامه داد: خاطرم هست به‌عنوان مسئول اطلاعات، كل تيپ‌هاي عراق را روي تابلو‌ داشتيم؛ بيش از ۶۰ _۷۰ درصد يگان‌هاي عراق به منطقه عملياتي كربلاي پنج آمد و آسيب ديد؛ تابلو را روي پلاستيك‌ كشيدم و آمدم تهران با يكي دو ‌نفر از فرماندهان درباره عمليات خدمت امام(ره) گزارش دادم.

وي گفت: بعد رفتم هيأت وزيران و ‌آنجا هم گزارش دادم و در آنجا التماس كرديم كه آقايان مسئول اين كشور اگر به پشتيباني خود ادامه بدهيد و‌ پاي كار بياييد، كار ارتش عراق تمام است؛ در همين كربلاي پنج كار ارتش عراق تمام مي‌شود. من با اطلاعات مي‌گويم كه اگر اين عمليات را تا دو ماه ديگر مي‌توانستيم ادامه دهيم، ارتش عراق كنار مي‌كشيد و كار تمام مي‌شد؛ به هر حال ميزان پشتيباني دولت از جنگ مشخص بود؛ لذا ‌به ما مي‌گفتند نداريم و ‌نمي توانيم؛ ولي من اين را باور نداشتم و ندارم.

سردار باقري بيان داشت: امام (ره) در آن مقطع دستور واضحي دادند و ‌يك ‌روزي بايد اين دست خط و ‌اين سند علني شود و اينكه در ايشان در اواخر كربلاي پنج چه دستوري به مقامات كشور دادند كه به آن عمل نشد.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح گفت: اين برادراني كه اميدوارم خالصانه و علاقمندانه تاريخ جنگ را مطالعه مي‌كنند، دو تا كتاب را پيدا كنند و بگويند اين صفحه اين گونه نوشته و صفحه ديگر به شكلي ديگر نوشته، پس تلفات كربلاي ۴ هزار نفر نيست، بلكه ده هزار نفر است، پس خيانت و‌ كوتاهي شد، اين حرف‌هاي كودكانه و ناسپاسانه معنايي جز ناشكري نسبت به اين نعمات بزرگ ندارد.

وي بيان داشت: اين عمليات كربلاي پنج به قدري تأثير داشت كه پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت كه قرار بود ارائه شود و چيزي براي ملت نداشت، تغيير يافت؛ البته قطعنامه ۵۹۸ ايده‌ال ملت ايران نبود؛ اما بخش زيادي از خواسته‌هاي مادران گنجانده شد و اين حاصل عمليات‌هاي كربلاي چهار و پنج بود.

سرلشكر باقري خاطرنشان كرد: حوادث به اين بزرگي در چند كلمه و‌ يك صفحه نمي‌گنجد و اگر قرار است در دو جمله بگوييم بايد درباره آن دو جمله خيلي فكر كنيم و با پنج نفر مشورت كنيم تا اين‌گونه نشود كه خانواده‌اي كه عزيز خود را در كربلاي چهار از دست داده بگويد بچه من بواسطه بي‌توجهي فرماندهان به اين سرنوشت دچار شده است.


ملت ايران پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند

18 دي 1397-18:26:59

كد خبر: 37061

منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس

فرستنده: دبير سرويس خبر

ملت ايران پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند
18 دي 1397-18:26:59
منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

ورودحضرت امام (ره)به جماران


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره