كاربر ميهمان چهارشنبه، 5 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سرلشکر باقری در جمع خبرنگاران:

رشد چشمگير چاپ‌ كتاب‌هاي دفاع مقدس/ عمليات‌هاي دفاع مقدس بايد در محافل علمي بررسي شود

رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: عمليات‌ها و زواياي مختلف دفاع مقدس بايد در محافل علمي و دانشگاهي و با حضور پيشكسوتان و فرماندهان دفاع مقدس بررسي شود.

18 دي 1397-10:20:24


رشد چشمگير چاپ‌ كتاب‌هاي دفاع مقدس/ عمليات‌هاي دفاع مقدس بايد در محافل علمي بررسي شود
18 دي 1397-10:20:24
منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سردار سرلشكر «محمد باقري» رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح در حاشيه بازديد از نمايشگاه ۴۰ سال ايستادگي و پيشرفت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه استان‌ها در سال گذشته اقدامات خوبي در حوزه دفاع مقدس انجام دادند.

سرلشكر باقري ادامه داد: امروز ۱۳ استان دستاورد‌هاي خود را در حوزه دفاع مقدس به نمايش گذاشتند و خوشبختانه رشد چشمگيري را در كار‌هاي مكتوب و چاپ كتاب شاهد بوديم.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به اينكه حضور مديران بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس در كنار يكديگر مي‌تواند باعث انتقال تجربيات در حوزه دفاع مقدس شود، افزود: در اين نمايشگاه كار‌هاي هنري مختلف و ده‌ها ابتكار بسيار زيباي استان‌ها به نمايش گذاشته شده است.

وي با بيان اينكه بايد تاريخ سربلند ملت ايران را به خوبي به نسل‌هاي آينده منتقل كنيم، گفت: بحمدالله مراكز فرهنگي و دفاع مقدس استان‌ها با سرعت در حال پيشرفت است و در اين نمايشگاه بخشي از پيشرفت‌ها و درصد پيشرفت‌ها به نمايش گذاشته شده است.

سرلشكر باقري عنوان كرد: از جمله موضوعات بسيار مهم و مورد تأكيد، كار‌هاي تحقيقي مناسب با دفاع مقدس است، كه خوشبختانه با همكاري رزمندگان دفاع مقدس و پيشكسوتان حوزه ايثار، واقعيت‌هاي دفاع مقدس به خوبي تحليل و زواياي پنهان آن شفاف و آشكار شده است.

اين مقام عالي‌رتبه نظامي با اشاره به اينكه حوادث مربوط به دفاع مقدس در يك دوره تاريخي خاص و با پيچيدگي‌هاي فوق‌العاده بالا اتفاق افتاده و با يك تحليل قشري، خطي، تعجيلي به هيچ وجه نمي‌شود كه واقعيات دفاع مقدس را به خوبي بيان كرد، گفت: برخي از واقعيات دفاع مقدس هنوز بيان نشده، مورد بحث و بررسي قرار نگرفته و زواياي آن هنوز ديده نشده است.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح ادامه داد: اينكه كساني با يك عبارت كوتاه و با نگاه اوليه بخواهند در خصوص حوادث و عمليات‌هاي بزرگ دفاع مقدس اظهار نظر كنند، موجب مي‌شود كه كاستي، نقص و خطا به وجود بيايد.

وي افزود: اولين نكته اين است كه بايد قدر دفاع مقدس، ايثارگري‌ها، شهادت‌ها و همه تلاش‌هاي صورت گرفته در دفاع مقدس دانسته شود و با يك قضاوت تخيلي نسبت به اين حادثه بزرگ نگاه نشود تا موجب دلسردي و نگراني خانواده بزرگ شهيدان، ايثارگران و ملت بزرگ ايران نشود.

سردار باقري تأكيد كرد: عمليات‌ها و زواياي مختلف دفاع مقدس بايد در محافل علمي و دانشگاهي و با حضور پيشكسوتان و فرماندهان دفاع مقدس بررسي شود.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح خاطرنشان كرد: متأسفانه در روزهاي گذشته شاهد نمونه‌اي از اين نگاه تعجيلي و بعضاً قضاوت نامناسب و غيرعادلانه بوديم كه نبايد اين اتفاقات تكرار شود و بايد اين يك تجربه شود تا به كارهاي بزرگ دفاع مقدس اين‌طور نگاه نشود.

وي يادآور شد: در عمليات كربلاي ۴ همه پيش‌بيني‌هاي لازم انجام و بيش از ۹ ماه كار اطلاعاتي، مهندسي و آماده‌سازي براي غافلگيري دشمن انجام شده بود؛ اما طبيعي بود كه دشمن با برخورداري از پشتيبان‌هاي بزرگ، در اختيار داشتن تصاوير ماهواره‌اي و بهره‌گيري از انواع اقدامات جاسوسي و اطلاعاتي به بعضي از عمليات‌هاي ما پي ببرد و بعضي از زواياي آن عمليات‌ها مورد اطلاع دشمن قرار بگيرد؛ اما اين به معني لو رفتن كل عمليات نيست كه بتوان كل عمليات را لغو كرد.

سرلشكر باقري ادامه داد: عمليات كربلاي ۴ انجام شد و با اينكه توفيقاتي داشت، اما در مجموع، يك عمليات ناموفق بود. هنر بسيار بزرگ آن بود كه در همان مراحل اوليه، عمليات قطع شود؛ لذا فقط حدود هفت درصد نيروهاي رزمنده‌اي كه براي عمليات آماده شده بودند، وارد عرصه شدند و مابقي نيروها ذخيره شدند و ظرف دو هفته عمليات بسيار بزرگ كربلاي ۵ طرح‌ريزي شد؛ چون اين عمليات در همان منطقه عمليات كربلاي ۴ صورت مي‌گرفت و زيرساخت‌هاي مهندسي قابل استفاده، توپ‌خانه‌ها مستقر و همه چيز آماده و پاي كار بود تا با فاصله ۱۵ روز، عمليات بسيار تأثيرگذار كربلاي ۵ انجام شود.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح گفت: در منطقه شلمچه كه خطوط دفاعي مستحكمي داشت و در هيچ جاي جبهه مانند آن يافت نمي‌شد، خط دفاعي دشمن شكست و آن‌قدر اين عمليات پيش رفت كه مستكبران با هراس از اينكه ارتش عراق زمين بخورد و بصره و بغداد توسط ايران تصرف شود، مقدمات قطع‌نامه ۵۹۸ را فراهم كردند.

وي ادامه داد: قطع‌نامه ۵۹۸ كه از قطع‌نامه‌هاي قبلي سازمان ملل كامل‌تر بود و بخش زيادي از خواسته‌هاي ملت ايران را تأمين مي‌كرد، منجر به اعلام عراق به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ شد كه همه اين‌ها از بركات كربلاي ۴ و كربلاي ۵ است. مجاهدت شهداي گران‌قدر اين دو عمليات، تلاش‌هاي ايثارگران و حمايت‌هاي ملت ايران براي پشتيباني از اين عمليات‌ها منجر به پيروزي ايران شد.

سرلشكر باقري تصريح كرد: اينكه ما بيايم در اين روزها با دو سه جمله دلسردكننده راجع به اين عمليات‌ها حرف بزنيم، واقعاً ناسپاسي است و كار صحيحي نيست. توصيه ما اين است كه در اين‌گونه موضوعات، پژوهشكده دفاع مقدس، پژوهشكده‌هاي نيروهاي مسلح و دانشگاه‌ها با دقت و حوصله، اسناد را بررسي و با پيشكسوتان مشورت كنند و جمع‌بندي سنجيده و واقعيت‌ها را در اختيار ملت بگذارند.


رشد چشمگير چاپ‌ كتاب‌هاي دفاع مقدس/ عمليات‌هاي دفاع مقدس بايد در محافل علمي بررسي شود

18 دي 1397-10:20:24

كد خبر: 37065

منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس

فرستنده: دبير سرويس خبر

رشد چشمگير چاپ‌ كتاب‌هاي دفاع مقدس/ عمليات‌هاي دفاع مقدس بايد در محافل علمي بررسي شود
18 دي 1397-10:20:24
منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات(ايذائي ) ظفر 2 ،منطقه ي پنجوين عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره