كاربر ميهمان چهارشنبه، 5 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سرلشکر رشید:

شهيد كاظمي بهترين طراح عمليات و يكي از محبوب‌ترين فرماندهان لشكر در جنگ

سرلشكر رشيد: احمدكاظمي بهترين طراح عمليات بود و با طرحي كه مي‌داد، زمينه در هم شكستن دشمن را برپايه اطلاعات صحيح از دشمن فراهم مي‌ساخت.

18 دي 1397-11:15:44


شهيد كاظمي بهترين طراح عمليات و يكي از محبوب‌ترين فرماندهان لشكر در جنگ
18 دي 1397-11:15:44
منبع خبر: خبرگزاري تسنيم
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سردار شهيد حاج احمد كاظمي‌ در 19 دي ماه 1384 مقارن با روز عرفه به همراه با 10 نفر از همرزمانش در پرواز 232 جت فالكن تهران به مقصد اروميه آسماني شد و به دوستان شهيدش پيوست. پيكر شهيد كاظمي‌همراه با سردار شهيد غلامرضا يزداني و سردار شهيد نبي‌الله شاهمرادي در قطعه شهداي عمليات كربلاي 5 در گلستان شهداي اصفهان و در جوار شهيد حاج حسين خرازي به يادها سپرده شد.

سرلشكر غلامعلي رشيد، فرمانده قرارگاه مركزي خاتم‌الانبيا(ص)، توصيف گويايي از شهيد احمد كاظمي دارد كه در كتاب شهيد احمد كاظمي منتشر شده در مركز اسناد دفاع مقدس سپاه پاسداران نقل شده است. بخشي از اين متن در ادامه مي‌آيد:

براي اولين‌بار احمد را در محور فياضيه ديدم. فياضيه در مثلث بين رودخانه كارون، رودخانه بهمنشير و جاده اهواز-آبادان قرار دارد. عراقي‌ها كه براي تصرف آبادان از رودخانه بهمنشير عبور كرده بودند، پس از شكست در عمليات، عبور از رودخانه بهمنشير و تصرف آبادان در شمال بهمنشير ايستاده بودند و اين سرپل را در شرق رودخانه كارون او يك سال تمام در اختيار داشتند.

احمد در شمال بهمنشير و چسبيده به كارون رو به شمال و در مقابل عراقي‌ها خط دفاعي درست كرده بود و دفاع مي‌كرد. در اواخر سال 59 بود. ماه ششم جنگ كه از اهواز از پايگاه منتظران شهادت به آبادان رفتم. به دليل محاصره آبادان با استفاده از لين از ماهشهر از راه دريا رفتم و در چوئبده پياده شدم و بعد از سركشي به ايستگاه 7 و 12 آبادان و ديدار با مرتضي قرباني و جعفر اسدي و برادران باكري كه خمپاره داشتند به محور فياضيه رفتم و براي اولين‌بار احمد را ديدم. 22 سال سن داشت. بسيار جوان، زيبا، شجاع، با روحيه و پرنشاط بود و خطي داشت در حدود يك كيلومتر با سنگرهاي مرتب.

براي حمله به عراقي‌ها در نقاطي تونل هم ايجاد كرده بود ولي مخفي گذاشته بود. در سنگر با يك شربت ساده از ما پذيرايي كرد. موقعيت دشمن را توضيح داد. نقاط قوت و ضعف دشمن را به خوبي مي‌شناخت و اعلام آمادگي كرد تا هر زمان كه لازم باشد به دشمن حمله كند. قبلاً احمد در حاشيه شرقي كارون در شمال دارخوين در نقطه‌اي به نام نثاره جنوب فارسيات مستقر شده بود كه بعد از شكست ارتش در عمليات، در جنوب كرخه كور(كه قرار بود از فارسيات نيز به سمت پادگان حميد از كاروان صورت بگيرد و صورت نگرفته بود) دستور داده شد كه جعفر اسدي و احمد به جبهه آبادان بروند.

اكنون ملت ايران با شهادت شهيد كاظمي يك فرمانده كامل و فداكار و تمام عيار را از دست داده است. از مبتكرترين، خلاق‌ترين و محبوب‌ترين فرماندهان لشكرهاي سپاه در جنگ بود. شهيد كاظمي يكي از فرماندهان برجسته و بزرگ سپاه بود كه سي سال تجربه تدبير و اقتدار در انديشه و عمل را پشت سر نهاده بود. براي آشنايي با اين عزيز از دست رفته با توجه به شناختي كه از ايشان دارم به نكاتي اشاره مي‌كنم:

معمولاً فرمانده لشكرهاي ما در جنگ علاوه بر قدرت فرماندهي و كنترل و هدايت و تلاش براي غلبه و پيروزي بر دشمن، هر كدام به دليل تخصصي كه دارند و رشدي كه كرده‌اند در يكي از ابعاد نظامي و در يك رشته به خصوصي بيشتر مسلط و متخصص هستند. مثلاً يك فرمانده لشكر در رسته پياده خيلي ورزيده است. فرمانده لشكر ديگري در امر زرهي بسيار مسلط است و ديگري بر توپخانه. ولي احمد كاظمي در خيلي از تخصص‌هاي مورد نياز جبهه و رسته‌ها مهارت داشت. مانند لجستيك، پياده زرهي و مكانيزه آبي-خاكي، اطلاعات، شناسايي و ادوات. در تيپ زرهي فرماندهي كرد و با آن خيلي خوب دشمن را كوبيد. در امر لجستيك واقعا تسلط داشت و بي‌نظير بود. وقتي كه تصميم مي‌گرفت به شناسايي و كسب اطلاعات از دشمن برود، شناسايي را به بهترين شكل انجام مي‌داد و به بهترين وجهي وضعيت موجود دشمن و چشم انداز آينده را تجزيه و تحليل مي‌كرد و تحركات آينده دشمن را پيش‌بيني مي‌كرد.

احمد بهترين طراح عمليات بود و با طرحي كه مي‌داد زمينه در هم شكستن دشمن را برپايه اطلاعات صحيح از دشمن فراهم مي‌ساخت. احمد كاظمي دور بچه‌هاي لشكر بسيجي‌ها، سپاهي‌ها و جهاديان مي‌چرخيد. در تعمير و نگهداري تجهيزات، ابزارها، سلاح‌ها و توزيع عادلانه امكانات و تداركات به موقع، بي‌نظير بود. روي همه اين موضوعات و نحوه به‌كارگيري نيروي انساني و ابزار، محاسبه‌هاي دقيق مي‌كرد و به خوبي از امكانات و ابزار در خدمت نيروها عليه دشمن استفاده مي‌كرد. در لشكر 8 نجف كافي بود كه به سه مكان سركشي كنيد تا به اين مهم پي ببريد. آشپزخانه كه بسيار تميز و مرتب و بهداشتي بود. اسلحه خانه كه بسيار مرتب و منظم بود و از سلاح‌ها به خوبي نگهداري مي‌شد.

سادگي، خلوص، تواضع و فروتني او باعث شده بود كه در قلب رزمندگان و بسيجي‌ها جا داشته باشد. به همه جا سركشي مي‌كرد و با رده‌هاي پايين لشكر از مسئول تعميرگاه گرفته تا مسئول حمام اسلحه‌خانه بسيجي‌ها، نشست و برخاست داشت. احمد با هر كسي برخورد مي‌كرد، شيفته مرام، اخلاق، ادب، حجب و حياي او مي‌شدند. روحيات بسيجي رفتار و سخنانش امكان ارتباط با نيروهاي بسيجي را به خوبي برايش فراهم مي‌ساخت و به خوبي بر نيروهاي مردمي فرماندهي مي‌كرد.

كوبيدن دشمن براي تحميل اراده خود بر دشمن و متقاعد كردن دشمن به اينكه در برابر اين فرمانده توانمند و نابغه در ميدان جنگ نمي‌توان تاب مقاومت آورد، از احمد كاظمي برمي‌آمد و بس. احمد كاظمي اسطوره‌اي بود كه ديگر ممكن نيست آثاري نظير او به وجود آيد. شهيد كاظمي و لشكر 8 نجف قهر الهي بودند كه بر سر دشمن بعثي فرود مي‌آمدند و خداوند احمد كاظمي و لشكر 8 نجف را براي كيفر دادن به سربازان متجاوز به ايران اسلامي نازل كرد. احمد با صداقت، خلوص، شجاعت و تدبيري بي‌مانند، خويشتن را در خدمت به ولايت و ايران اسلامي مستحيل و ذوب كرد و 28 سال خستگي ناپذير و بي‌وقفه در قالب يك فرمانده مجاهد و عارف كوشيد. عشق و خدمت به ولايت و نظام اسلامي بر روح او مسلط بود. فعاليت‌هاي فكري، هوش، تحرك فوق‌العاده و فعاليت دائم براي كوبيدن دشمن در هر نقطه مكاني از خطوط برجسته احمد كاظمي بود.


شهيد كاظمي بهترين طراح عمليات و يكي از محبوب‌ترين فرماندهان لشكر در جنگ

18 دي 1397-11:15:44

كد خبر: 37067

منبع خبر: خبرگزاري تسنيم

فرستنده: دبير سرويس خبر

شهيد كاظمي بهترين طراح عمليات و يكي از محبوب‌ترين فرماندهان لشكر در جنگ
18 دي 1397-11:15:44
منبع خبر: خبرگزاري تسنيم
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات(ايذائي ) ظفر 2 ،منطقه ي پنجوين عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره