كاربر ميهمان جمعه، 6 ارديبهشت 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سردار محسن رضایی:

بقايي اسوه تقوا در بين شهدا بود

سردار محسن رضايي گفت: نماز‌هاي شب و دعا‌هاي شهيد بقايي و آن اخلاق و حجب و حياي خاصي كه در چهره‌اش نهفته بود از او يك اسوه تقوا در بين همه شهدا ساخت.

9 بهمن 1397-07:32:24


بقايي اسوه تقوا در بين شهدا بود
9 بهمن 1397-07:32:24
منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

«مجيد بقايي» متولد سال 1337 در بهبهان بود و در رشته پزشكي دانشگاه جندي شاپور اهواز تحصيل مي كرد. در سال ششم دانشگاه درس را براي حضور در جبهه نبرد عليه رژيم بعث رها كرد.

در كارنامه درخشان وي، نمايندگي سپاه استان خوزستان در اتاق جنگ به توصيه شهيد كلاهدوز، فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شوش، فرماندهي قرارگاه فجر همزمان با عمليات فتح المبين و آزادسازي بخش قابل توجهي از ميهن اسلامي، معاونت فرماندهي قرارگاه كربلا و فرماندهي قرارگاه كربلا و هدايت و مديريت چندين تيپ و لشكر قرار دارد.

او سرانجام روز نهم بهمن ماه سال 61 به همراه چند نفر از فرماندهان از جمله حسن باقري در بازديد از منطقه عملياتي والفجر مقدماتي به شهادت رسيد.

بسياري از فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس با مجيد بقايي از نزديك آشنا بودند، او همزمان با عمليات هاي رمضان و محرم به عنوان جانشين فرمانده و سپس به عنوان فرماندهي قرارگاه كربلا انتخاب شد و از اين رو با فرماندهان ارتباط زيادي داشت. در ادامه روايت هايي از سرداران دفاع مقدس را در خصوص شهيد بقايي مي خوانيد.

بقايي اسوه تقوا در بين شهدا بود

سردار محسن رضايي فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خاطرات خود شهيد بقايي را چنين توصيف مي كند: «شهيد بقايي اسوه تقوا بود و تقواي ايشان در جبهه هاي جنگ مشخص، روشن و زبانزد عام و خاص بود. از جمله فضايل خوب و زيبايي كه ايشان داشت اين بود كه هر زمان وقت نماز مي رسيد، حتي در بين راه، از ماشين پياده مي شد و نماز را به موقع ولو در كنار جاده مي خواند. نمازهاي شب و دعاهاي ايشان و آن اخلاق و حجب و حياي خاصي كه در چهره اش نهفته بود از او يك اسوه تقوا به وجود آورد. هنوز هم كه هنوز است در بين شهداي ما اسوه تقوا مجيد بقايي است.

يك روز زندگي مجيد شبيه روز قبلش نبود

دريادار علي شمخاني نيز كه آشناييش با شهيد بقايي به پيش از انقلاب و به سال هاي 53 و 54 بازمي گردد در خاطراتي در خصوص رشد شخصيتي شهيد و سير خدمتي او چنين مي گويد: «شخصيت مجيد قبل از جنگ كاملا صيقل خورده بود. در ابتداي دفاع مقدس او ابتدا يك رزمنده ساده بود ولي توانست تا مرحله اي پيش برود كه الگو و اسوه اي براي معرفي سازمان جنگي بشود. بعد از اين مراحل توانست فرماندهي يك شهرستان را بعد از آغاز جنگ برعهده بگيرد و سپس جانشين قرارگاه و بعدتر فرمانده قرارگاهي شود كه مهمترين آن قرارگاه عملياتي سپاه بود.

اگر مسيري كه مجيد طي كرده را دنبال كنيم مي بينيم كه هيچ روز مجيد مثل ديروزش نبود. مجيد فردي خطر پذير بود. او تمام سرمايه زندگي اش را به منظور پيروزي نهضت امام خميني (ره) به كار گرفت و از همه داشته هاي مادي گذشت. اين مجموعه دارايي ها ثروتي را در او ايجاد كرد كه به او اجازه رشد جهشي داد. اين دارايي ها به همراه روحيه خاص مجيد از او انساني قابل احترام ساخت كه هركس او را مي ديد و مي شناخت به او رشك مي برد و سعي مي كرد خود را به او و روحياتش نزديك كند.»

با ديدن امام اشك شوق از چشمانش جاري شد

سردار محمدعلي جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران نيز در خاطره اي از ميزان علاقه شهيد بقايي به امام خميني (ره) چنين تعريف كرده است: «زماني توفيقي دست داد تا من و مجيد و تعدادي ديگر از دوستان به ديدار حضرت امام خميني (ره) برويم. آن روز مجيد داخل حسينيه جماران كنار من نشسته بود و براي ديدن حضرت امام (ره) پر پر مي زد. مرتب هم سوال مي كرد كه فكر مي كني ما واقعا امام (ره) را مي بينيم؟ به نظرت نگاه امام چطور است؟ از حال و روزش پيدا بود كه دل توي دلش نيست. اتفاقا آن روز قبل از ورود كنار در حسينيه يك عكس هم انداختيم. حتي در عكس هم هيجان و اشتياق او براي ديدار حضرت امام (ره) پيداست. آن روز همه وجود مجيد از عشق به امام اشباع شده بود. وقتي حضرت امام (ره) وارد شدند مجيد شروع كرد به گريه كردن و اشكش سرازير شد. خاطره آن روز را هرگز فراموش نمي كنم.»

تسبيحات حضرت زهرا (س) را حتي در تعقيبات نمازش ترك نمي كرد

سردار رحيم صفوي در خصوص روحيات و شخصيت شهيد بقايي گفته است: «مجيد هميشه داخل جيبش يك قرآن كوچك داشت و به محض اينكه كمترين فرصتي پيدا مي كرد مشغول قرائت قرآن مي شد. نمازهايش را با شور و حال خاصي مي خواند. اين موضوع را وقتي سه، چهار مرتبه در نماز به او اقتدا كردم متوجه شدم. تسبيحات حضرت زهرا (س) را هيچگاه در تعقيبات نمازش ترك نمي كرد.

وقتي موقع غذا مي خواستند سفره بيندازند، خودش سفره را مي انداخت و محتويات داخلش را مي چيد. خيلي ساده لباس مي پوشيد. هميشه مقيد بود كه لباس پاسداري اش را حفظ كند. از آن دسته افرادي بود كه ايمان واقعي به خداوند و آخرت داشت. هر آن چه راجع به بهشت و دوزخ در قرآن خوانده بود با تمام وجود باور داشت. خيلي شاداب و تر و فرز بود. آدم شجاعي بود كه از كشته شدن در راه خدا نمي ترسيد.»


بقايي اسوه تقوا در بين شهدا بود

9 بهمن 1397-07:32:24

كد خبر: 37071

منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس

فرستنده: دبير سرويس خبر

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

شهادت روحاني مبارز حجه الاسلام والمسلمين مهدي شاه آبادي


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره