كاربر ميهمان چهارشنبه، 29 اسفند 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مراسم تشييع پيكر سردار احمد سوداگر برگزار شد؛

سرلشكر رشيد: سردار سوداگر پايه‌گذار نگاه علمي به دفاع مقدس بود

صبح امروز مراسم تشييع پيكر حاج احمد سوداگر رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، در «مسجد چهارده معصوم» ستاد كل نيروهاي مسلح با حضور فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح برگزار شد. در اين مراسم، سردار سرلشكر غلامعلي رشيد جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان خاطراتي از حضور حاج احمد سوداگر در عمليات‌هاي مختلف دوران دفاع مقدس گفت:

23 بهمن 1390-12:01:09


سرلشكر رشيد: سردار سوداگر پايه‌گذار نگاه علمي به دفاع مقدس بود
23 بهمن 1390-12:01:09
منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
فرستنده: دبیر خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

صبح امروز مراسم تشييع پيكر حاج احمد سوداگر رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، در «مسجد چهارده معصوم» ستاد كل نيروهاي مسلح با حضور فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح برگزار شد.

در اين مراسم، سردار سرلشكر غلامعلي رشيد جانشين ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان خاطراتي از حضور حاج احمد سوداگر در عمليات‌هاي مختلف دوران دفاع مقدس گفت: روز دوم بهمن‌ماه جاري، احمد سياف‌زاده به رحمت خدا رفت و در روز 21 بهمن به فاصله 19 روز و در روز ميلاد پيامبر(ص) سردار احمد سوداگر به لقاءالله پيوست. معلوم نيست ساعتي، روزي، هفته‌اي، ماهي و سالي ديگر نوبت كدام يك از ما باشد.

سرلشكر رشيد گفت: همه ما دير يا زود در معرض رفتن هستيم. خدا نكند چيزي ما را از مرگ غافل كند چون طبق فرمايش امام علي(ع) هيچ چيز در اين دنيا ناچيزتر از آن نيست كه زندگي خود را به دنيا بفروشيم. حاج احمد سوداگر زماني كه در اين دنيا بود دل تنگي‌هاي خود را روي كاغذ مي‌آورد اما حالا كه پيش شهداء است معلوم نيست به آن‌ها چه مي‌گويد.

وي نقل كرد: دو شب قبل كه براي عرض تسليت به منزل حاج احمدسوداگر رفته بودم به فرزند ايشان گفتم كه احمد نوشته‌اي، دلتنگي‌اي، وصيتي، چيزي ننوشته است و آقا رسول( فرزند احمد سوداگر) هم يك نوشته آورد كه البته وصيتنامه شرعي نيست ولي دلتنگي‌هاي اوست كه بخشي از آن را برايتان مي‌خوانم. در بخش‌هايي از اين نوشته از حاج احمد سوداگر آمده است: پس از مرگم به پزشك قانوني‌ام بگوييد روح مرا كالبد شكافي كند. بعد از مرگم انگشت‌هاي من را به رايگان در اختيار انگشت نگاري قرار دهيد تا همه بدانند بي‌گناهم. كارت شناسايي‌ام را روي كفنم قرار دهيد و روي تابوتم بنويسيد اين عاقبت كسي است كه صادقانه زيست.

سرلشكر رشيد ادامه داد: شايد اگر احمد امروز گوش سخن شنيدن و اذن سخن گفتن داشت به ما مي‌گفت برادران، ما در يك جبهه يك امام، يك لشكر و يك راه داشتيم و امروز من نگران شما هستم. آيا ما راه شهداء را دنبال مي‌كنيم؟ آيا تا آخر در راه امام و آرمان‌هاي ايشان باقي مي‌مانيم؟ و تا آخر در ركاب امام خامنه‌اي محكم و استوار مي‌مانيم؟

سرلشكر رشيد سپس به ويژگي‌هاي شخصيتي و فرماندهي احمد سوداگر در دوران دفاع مقدس و پس از آن اشاره كرد و توضيح داد: من احمد را خوب مي‌شناسم. او زماني كه 17 سال داشت با نهضت امام خميني (ره) همراه شد. در سال 1358 و در سن 18 سالگي در كردستان به جنگ با منافقين رفت. او جواني پرشور،‌پرتحرك و خوش سيما بود.

وي ادامه داد: شهادت مي‌دهم كه حاج احمد سوداگر در تمامي عمليات‌هاي دفاع مقدس يك روز جبهه را ترك نكرد و همه هستي خود را در راه اسلام و امام(ره) در طبق اخلاص گذاشت. بارها مجروح شد و پس از آن نيز روح او مجروح شد ولي روح او يك لحظه آرام و قرار نگرفت و همواره براي برقراري آرمان‌هاي شهداء و امام شهداء تلاش مي‌كرد. خيلي‌ها با ميزان جانبازي و مجروحيتي كه اين سردار دوران دفاع مقدس داشت مي‌توانستند به انزوا بروند اما حاج احمد همواره پرتلاش بود.

سرلشكر رشيد يادآور شد: در احمد سوداگر دو صفت برجسته بود. اول اينكه او هر لحظه بدون هيچ درنگي آماده رفتن بود و از هيچ صحنه‌اي غفلت نمي‌كرد و همواره به آغوش خطر مي‌رفت. دوم اينكه به گونه‌اي زندگي مي‌كرد كه انگار مي‌خواست 100 سال ديگر در اين دنيا باشد. همواره با نشاط بود و در همه صحنه‌هاي دفاع مقدس حضور داشت.

وي با اشاره به حضور سرداران و همرزمان سردار سوداگر درا ين مراسم خطاب به وي گفت: همه همرزمانت از سپاهي و ارتشي در دفاع مقدس، امروز در اين مجلس حضور دارند و همه ما گواهي مي‌دهيم كه تو مرزهاي ايران را حفظ كردي و در مقابل دشمنان ايران، اسلام و ولايت ايستادي و مرزهاي ايران را قتلگاه متجاوزين كردي. ما شهادت مي‌دهيم كه تو در غرب كارون،اروند و فاو دشمنان را قلع و قمع كردي. در عمليات‌هاي خيبر، بدر، عمليا‌ت‌هاي والفجر 1، 3، 4، 8 و عمليات‌هاي كربلاي 4، 5 و‌10 حضور داشتي و با شجاعت،‌عقلانيت و تدبير به دستور امامت مي‌جنگيدي و يك لحظه آرام و قرار نداشتي. برخيز و بگو ما چه كنيم؟

سرلشكر رشيد اظهار كرد: احمد سوداگر مرد عمل بود و در نزد پروردگار مقام داشت چرا كه او آزموده خداوند بود و همواره در سختي‌هايي كه پيش مي‌آمد محكم مي‌ايستاد و از همه آزمايشات سربلند بيرون مي‌آمد. تجليل از احمد سوداگر تجليل از ماهيت و نقش فرماندهان در جنگ است. تفكر، ‌شجاعت،تدبير،‌عقلانيت، روحيه بزرگ و مسئوليت‌پذيري از خصوصيات اين سردار دوران دفاع مقدس بود.

وي با بيان اينكه وجه تمايز فرماندهان صرفا معنوي و اخلاقي نيست، اظهار كرد: بسياري از گمنامان بسيجي شايد در معنويت و اخلاقيات برتر از برخي فرماندهان باشند اما اين شناخت،تفكر، عقلانيت و تدبير است كه وجه تمايز ف


سرلشكر رشيد: سردار سوداگر پايه‌گذار نگاه علمي به دفاع مقدس بود

23 بهمن 1390-12:01:09

كد خبر: 7025

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

فرستنده: دبیر خبر

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

روزملي شدن صنعت نفت ايران


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

گفتگو
سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

سردار رودكي در گفتگو با خبرگزاري فارس

«كربلاي5» تلخي «كربلاي4» را به شيريني تبديل كرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره