كاربر ميهمان دوشنبه، 28 خرداد 1397
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 درس آشنايي با مباني انقلاب و دفاع مقدس

متن حاضر متن نهايي نمي‌باشد و لازم است اساتيد گرامي با ارسال نظرات و پيشنهاد‌هاي سازنده‌ي خود اين پژوهشگاه را در تدوين متن نهايي ياري نمايند.

براي دريافت راحت‌تر علاوه بر متن كامل كتاب، متن فصول كتاب نيز به تفكيك قابل دسترسي مي‌باشند، در اين خصوص چنانچه پيشنهاد و يا انتقادي نسبت به متن هر فصل داريد، از طريق گزينه‌ي «نظرات» واقع در صفحه نمايش ، امكان ارسال نظرات شما وجود دارد تا در ويرايش نهايي اصلاحات لازم اعمال شوند.


سرفصل‌ها:

 
 فصل اول/ بررسي سوابق مناقشات مرزي ايران و عراق

فصل دوم/ شرايط حاكم بر جمهوري اسلامي ايران قبل از شروع جنگ

فصل سوم / شرايط حاكم بر كشور عراق قبل از تجاوز به ايران و اهداف تجاوز عراق

فصل چهارم/ پيشينه و چگونگي آغاز تجاوز

فصل پنجم/ دفع تجاوز

فصل ششم/ رويكرد حقوقي جنگ و علل پذيرش قطعنامه 598

فصل هفتم/ روند اجراي بندهاي قطعنامه 598

فصل هشتم/ پيامدها و دستاوردهاي سياسي ـ فرهنگي ـ اقتصادي دفاع مقدس

فصل نهم/ فرهنگ شهادت و ايثار


عمليات كربلاي 5 - سردار سرلشكر يحيي رحيم صفوي  عمليات كربلاي 5
سردار سرلشكر يحيي رحيم صفوي

محور اول از نظر ما براي فرماندهان عالي جنگ و مهم‌ترين مسأله در انتخاب يك منطقه عمليات، ارزش و اهميت هدف بود. يك هدف را چگونه انتخاب مي‌كرديم؟ اهميت سياسي، نظامي و اقتصادي آن هدف، بررسي توان نظامي نيروهاي جمهوري اسلامي ايران و توان نظامي دشمن و اين كه آن هدف را كه تصرف مي‌كنيم، قابل تثبيت شدن هست يا نه را درنظر ميگرفتيم. به طور مثال از نظر اقتصادي شش ميليارد بشكه نفت ذخائر جزاير مجنون است - كه هم اكنون هم همينطور است - اين جزاير از زير زمين با منطقه ايران (طلائيه) يك حوضچه مشترك نفت مجنون را تشكيل مي‌دادند. اين يك هدف بود. تصرف يك منطقه‌اي كه شش ميليارد بشكه نفت از مجموع حدود 115 ميليارد بشكه نفتي كه عراق داشت يك هدف اقتصادي مهم بود.

ادامه مطلب

   
ارزيابي و تحليل عمليات فاو - دكتر حسين علايي  ارزيابي و تحليل عمليات فاو
دكتر حسين علايي

در دوران دفاع مقدس، عمليات هاي زيادي به منظور بيرون راندن ارتش متجاوز بعثي عراق از سرزمين هاي اشغالي ايران و نيز براي ايجاد فشار نظامي بر قواي دشمن، جهت پايان دادن به جنگ تحميلي انجام شده است. برخي از اين نبردها در ادامه تلاش براي دفع تجاوز قواي بعثي، در خاك دشمن صورت گرفته است. يكي از عمليات هاي بسيار مهم، هم از نظر تعيين استراتژي عملياتي مناسب و هم از نظر بكارگيري تاكتيك هاي اجرايي بسيار دقيق و همچنين ارزش تعيين كننده سياسي و نظامي، عمليات حمله قواي اسلام به شبه جزيره فاو در خاك عراق بوده است. طبيعتاً طرح ريزي چنين عملياتي و نيز ساير نبردهايي كه در سرزمين دشمن به وقوع پيوسته است، براي فتح نظامي كشور عراق، نبوده بلكه هدف اساسي آنها رساندن دشمن به نقطه اي بوده است كه از ادامه تحميل جنگ بر ايران پشيمان گشته و در آينده نيز تصور انجام چنين اقداماتي را در ذهن خود نپروراند.

ادامه مطلب

   
استراتژي دفاع مقدس - امير دريابان شمخاني  استراتژي دفاع مقدس
امير دريابان شمخاني

تثبيت متجاوز و استراتژي دفاع مقدس در دو مقطع صورت مي‌گيرد: يك مقطعي كه در آن بني صدر به عنوان فرمانده كل قوا حضور دارد و يك مقطع ديگر كه بني صدر حضور ندارد. از جهتي ديگر جنگ را مي توانيم به شش مرحله تقسيم‌كنيم؛ مراحل: پيش از جنگ؛ پيشروي، توقف، تثبيت، پاكسازي، تنبيه متجاوز. مرحله پيش از جنگ همزمان با پيروزي انقلاب و حوادث آن رخ داده است. در آن مقطع مقابله با نا آرامي هاي داخلي و يك مرحله هم آغاز جنگ كه همان پيشروي باشد مورد توجه است؛ چرا من به اين شكل مرحله بندي مي‌كنم؟ به اين دليل كه هر يك از اين مراحل براي كساني كه در نهايت مرحله تنبيه متجاوز را طي كردند كلاسي آموزشي بود؛ يعني اگر اين مرحله طي نمي شد شايد قدرت تشخيص سلاح انفرادي ژ3 از كلاشينكف هم براي رزمنده ها فراهم نمي شد.

ادامه مطلب

   
شرايط ايران و عراق قبل از شروع جنگ - دكتر حسين علايي   شرايط ايران و عراق قبل از شروع جنگ
دكتر حسين علايي

به طور مشخص مي‌توان گفت كه عراقِ قبل از جنگ را با حزب بعث مي‌توانيم بشناسيم. سال1968 (1348 شمسي) زماني كه حزب بعث در عراق به قدرت رسيد، داراي يك ثبات حكومتي شد. تا قبل از آن، عراق كشور كودتاها بود و پيش از آن هم عراق ( تقريباً تا سال1933) به طور رسمي تحت قيومت دولت انگليس بود و از آن سال هاست كه به عنوان يك كشور شناخته مي‌شود. از ابتدا كه انگليس‌ها در عراق حاكم بودند، وقتي به دليل اعتراض شيعيان عليه حضور آنها مي‌خواستند عراق را ترك كنند حكومت را به دست اقليت سُني دادند. تركيب جمعيت عراق هم اينطور بوده كه بين 55 تا60 درصد شيعيان بودند؛ كُردها هم سُني هستند وليكن كشورداري عراق هميشه توسط آن20 درصد سُني اقليت كه عمدتاً هم مربوط به منطقة غرب عراق‌اند اداره مي‌شد. اين كار را انگليس‌ها كردند. يعني اينها را حاكم كردند و گذاشتند و رفتند. بعثي‌ها كه در عراق حاكم شدند، يك تمركز حكومتي به وجود آوردند. يعني از سال1347 به اين طرف عراق داراي يك حكومت مركزي بود كه روز به روز قوي‌تر مي‌شد.

ادامه مطلب

   
   لزوم تدريس واحد آشنايي با دفاع مقدس در دانشگاه ها
دكتر عبدالله جاسبي

اگر قرار است كه راجع به يك موضوعي تصميم بگيريم قبل از هر چيز بايد اهميت آن موضوع روشن باشد. تصور مي‌كنم در مجموعه‌اي كه در طول30 سال گذشته داشتيم مهم‌ترين حادثه، انقلاب اسلامي بوده و بعد از آن دفاع مقدس. شايد بعضي‌ها فكر كنند چيزهايي هست يا بوده كه از دفاع مقدس مهم‌تر است و دفاع مقدس بايد به رده‌هاي 3، 4 يا 5 برود. ولي اعتقاد من اين است كه از نظر رتبه‌بندي اهميت پيروزي انقلاب اسلامي رتبه اول است و دفاع مقدس رتبه دوم. حال بايد ببينيم كه تاريخ اين كشور كه بايد براي نسل‌هاي آينده نگارش بشود، چه‌قدر بايد به انقلاب بپردازد و چه‌قدر به دفاع مقدس و چه‌قدر هم به ساير مسائل مهمي كه در اين دوران 30 ساله پيش آمده است. اين كه مي‌گويم تاريخ، فقط مربوط به دانشگاه‌ها نمي‌شود، بلكه از مدرسه ابتدايي تا دانشگاه حوادث مهم تاريخ كشور دراين 30 سال، بايد در متون درسي ما به گونه‌اي ظريف و هنرمندانه گنجانده و براي نسل‌هاي آينده تدوين شود.

ادامه مطلب

   
عمليات والفجر 8

عمليات والفجر 8

دكتر حسين علايي

عمليات والفجر 8 در 20 بهمن ماه 1364 شروع شد كه طولاني ترين عمليات دوران جنگ بود كه 75 روز طول كشيد و تقريبا تنها عمليات مهمي بود كه توانستيم منطقه بسيارمهمي از خاك عراق را به تصرف خود در بياوريم. يعني در والفجر 8 ارتباط دريايي عراق با خليج فارس قطع شد. مثلث فاو كه بر روي نقشه مي بينيد به طور كامل به تصرف ايران در آمد. بعد از عمليات بيت¬المقدس چنين هدفي در دستور كار جمهوري اسلامي بود؛ يعني بعد ازفتح خرمشهر اينكه ما جنگ را چگونه تمام بكنيم يكي از مسائل بسيار مهم بود، و وقتي كه قرار شد براي ختم ما از مرز عبور بكنيم جنگ اينكه كجاي عراق را بگيريم كه تأثير تعيين كننده در جنگ داشته باشد يكي از مسائل مهم بود. براي مقدمه شايد بد نباشد اشاره كنم كه بعد از فتح خرمشهر عمده مسئله جنگ بحث خاتمه جنگ بود. خاتمه دادن به جنگ هم به نظر مي رسيد كه چند راه حل بيشتر ندارد

ادامه مطلب

   
   
شرح عمليات طريق القدس از زبان امير قويدل

شرح عمليات «طريق القدس»

امير موسوي قويدل

پس از اجراي موفقيت‌آميز عمليات ثامن‌الائمه (ع) و آزاد شدن سر پل اشغالي دشمن در شرق كارون گروهي از فرماندهان عالي رتبه نظامي كه براي دادن گزارش مشروح عمليات به امام راحل با هواپيما عازم تهران بودند در اثر سقوط هواپيما در نزديكي تهران به شهادت رسيدند

ادامه مطلب

   
جزوه درسي استاد: امير موسوي‌قويدل راجع به عمليات بيت المقدس

جزوه درسي استاد: امير موسوي‌قويدل راجع به «عمليات فتح المبين»

امير موسوي قويدل

پبا وجود اينكه از نقطه نظر سياسي، نظامي، اقتصادي، اجتماعي و بازتاب‌هاي كشورهاي منطقه و فرامنطقه عمليات در جبهه جنوبي براي آزادسازي خرمشهر از اهميت ويژه‌اي برخوردار بود ولي چون فرماندهان و طراحان قرارگاه كربلا در انتخاب محل بعدي عمليات احساسي برخورد نمي‌كردند بلكه به رعايت اصول و قواعد رزم پايبند بودند لذا تقدم اجراي عمليات بعدي را به دلايل زير به جبهه شمالي يعني منطقه غرب دزفول ــ شوش دادند:

ادامه مطلب

   
متن سخنراني امير قويدل پيرامون «عمليات ثامن‌الائمه»

متن سخنراني امير قويدل پيرامون «عمليات ثامن‌الائمه»

امير موسوي قويدل

كار بسيار سخت و بسيار بزرگي در پيش‌رو دارم از يك طرف ارواح پاك شهيدان سه عمليات بزرگ ثامن‌الائمه (ع)، طريق‌القدس و فتح المبين كه شاهد اين برنامه هستند ادا كردن مطالب در حدي كه حق مطلب ادا گردد تا موجبات تكدر روح اين عزيزان فراهم نگردد بسيار سخت است از طرف ديگر طرف صحبت من اساتيد بزرگوار و برجسته دانشگاه‌هاي مملكت هستند از خداي بزرگ مسئلت دارم آنقدر به من توانايي بدهد تا بتوانم رضايت خاطر شماها را هم فراهم نمايم.

ادامه مطلب

خلاصه جلسه درس حجت الاسلام والمسلمين رحيميان

خلاصه جلسه درس حجت الاسلام والمسلمين رحيميان

حجت الاسلام و المسلمين رحيميان

در مكتب توحيد، آن چيزي داراي ارزش و ماندگاري است كه در راه خدا و براي خدا شكل گيــرد. هر مقدار از عمر انسان كه براي خدا صرف شود، هر كاري كه براي خدا انجام گيرد و هر مالي كه در اين راه هزينه شود از ارزش واقعي و ماندگاري برخوردار است و از اين رو هر چه انجام كاري براي خدا سخت تر و نيت خالص تر باشد ارزش و اثر آن بيشتر است. بنابر اين هرگونه اهتمام و تلاش در راه خدا مصداق جهاد في سبيل الله است.

ادامه مطلب

   
پايان جنگ/ محسن رضايي

پايان جنگ‏

محسن رضايي

پايان جنگ درهاله اي ازابهام باقي مانده است.آيا ايران درجنگ پيروزشد وياشكست خورد.؟ چرا ‏بجاي آنكه پايان جنگ جشن گرفته شود ابتداي آن كه تجاوز عراق به ايران است جشن گرفته مي ‏شود.؟ اگرچه پس ازآزادي خرمشهر انتظار مي رفت كه جنگ تمام شود ولي هم ازسوي ايران وهم ‏ازسوي قدرت هاي بين المللي جنگ ادامه يافت.هركدام دلايل خودرا داشتند. ‏ ‏ دلايل ايران براي ادامه جنگ عبارت بود از:‏ ‏1- عدم پيشنهاد صلح تاپنج سال بعد ازازادي خرمشهر‏ ‏2- حضور عراق درهزاركيلومتر مربع ازسرزمين هاي ايران.‏ ‏3- عدم موازنه پدافندي درمرزهاي جنوبي .‏ اين علل موجب ادامه جنگ ازسوي ايران شد.‏

ادامه مطلب

   
محورهاي تهاجم و اهداف آن در جنگ تحميلي

محورهاي تهاجم و اهداف آن در جنگ تحميلي

امير مفيد

اقدام به جنگ و تهاجم به يك كشور، هيچ‌وقت نمي‌تواند در يك تصميم يك شبه انجام شود و مسلماً عطف به سوابقي است كه بعضاً به سوابق بسيار طولاني برمي‌گردد. علل جنگ و تهاجم عراق به ايران: علل چنين اقدام خون‌بار و بسيار اثرگذار در تاريخ كشورها را در دوران معاصر از سه ديدگاه، بايد مورد توجه قرار داد. ديدگاه اول به عوامل اثرگذار در درون مرزهاي كشور مهاجم مربوط مي‌شود. اين عوامل عموماً ساختاري است مانند: مشكلات جغرافيايي و ژئوپلتيك و يا محدوديت فضاي حياتي عراق يا مسئله اختلافات ديرينه مرزي مربوط به اروندرود يا امضاء قرارداد 1975 توسط صدام كه نافي تمام ادعاهاي قبلي عراق بر اروندرود بود و صدام اين را براي خودش يك سرشكستگي مي‌دانست و بايد اضافه كنم كه مسلماً ايدئولوژي حزب بعث و شخصيت صدام و سياست حزب و دولت بعث بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و شرايط حاكم بر منطقه هم كه از عوامل كارگزاري درون جامعه عراق است از ديگر عوامل اثرگذار مي‌باشد.

ادامه مطلب

   
تاريخ جنگ تحميلي عراق عليه ايران

تاريخ جنگ تحميلي عراق عليه ايران

امير بختياري

ا-علل دور جنگ: سابقه تاريخي روابط و اختلافات مرزي ايران و عراق در اوايل قرن دهم هجري شاه اسماعيل صفوي موفق شد با كمك ايلات و عشاير شيعي مذهب آذربايجان و گيلان، حكومت‌هاي مستقل محلي و نظام ملوك‌الطوايفي را در گستره سرزمين ايران برانداخته و دولت مركزي قدرتمندي را كه سلسله صفويه نام گرفت در ايران تأسيس نمايد. اين امر چه از جنبه سياسي و چه از نظر مذهبي موجبات نارضايتي و ناراحتي همسايه غربي ايران يعني امپراطوري عظيم عثماني گرديد كه ادعاي خلافت بر مسلمين را داشت و مايل به قدرتمند شدن ايران در منطقه نبود و آن را رقيبي براي خود مي‌پنداشت.

ادامه مطلب

   
عمليات بدر و خيبر

 تحليل عمليات بدر و خيبر

سردار احمد غلامپور

در بحث مديريت جنگ چهار مرحله داشتيم. مديريت اول مديريتي است كه بني صدر عهده‌دار آن بود. كه حدود يك سال طول كشيد و در واقع سال اول جنگ مديريت آن به عهده بني صدر بود كه از سال 59 تا 60 طول كشيد. بعد از آن يك دوره كوتاه مديريت بعد از عدم صلاحيت بني صدر و خارج شدن ايشان از گردونه سياست كشور و جنگ بود كه يك دوره چهار بود، كه شهيد فلاحي را حضرت امام(ره) به عنوان فرمانده جنگ و به عنوان جانشين خودشان در جنگ تعيين كردند.

ادامه مطلب


دريافت كامل كتاب آشنايي با تاريخ دفاع مقدس دريافت كامل كتاب آشنايي با تاريخ دفاع مقدس (نوع: PDF- حجم: 1.66 مگابایت)

با كليك بر روي پيوند فوق متن كتاب در صفحه نمايشگر، نمايش خواهد يافت، برای مشاهده نیاز به برنامه Adobe Acrobat دارید. با توجه به حجم کتاب و سرعت رایانه ممکن است برای نمایش مدتی زمان ببرد. در صورتیکه می​خواهید فایل کتاب را بر روی رایانه خود ذخیره کنید، بر روي پيوند كليك راست كرده و گزينه "Save target as" را انتخاب نماييد. (در اینترنت اکسپلورر).

دريافت كامل كتاب آشنايي با تاريخ دفاع مقدس (نوع: zip- حجم: 1.42 مگابایت)

براي دريافت (Download) متن كامل كتاب بصورت فشرده بر روي پيوند فوق كليك كرده و پس از ذخيره، آن را اجرا و مسير فايل را مشخص نماييد.


براي دريافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88506009 - پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس - پژوهشکده مجازی تماس بگيريد.

 

امروز

ورودحضرت امام (ره)به جماران


همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش
در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

در همايش همايش ملي علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پروش:

انعقاد تفاهنامه بين ستاد كل نيروهاي مسلح و وزارت آموزش و پرورش

نمايش...

ويژه
باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

باز نگاهي به جنگ (بخش ۵)

سرتيپ دوم بازنشسته پاسدار دكتر محمدعلي باراني

نمايش...

كسر خدمت
اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

اطلاعيه: طرح هاي پژوهشي كسر خدمت

فرآيند انجام پروژه‌ تحقيقاتي به عنوان بخشي از خدمت سربازي

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحبنظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره